STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Περιστέρι Βίκος Cola 83-73: Η Κρήτη γιορτάζει

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Κοντά στην παραμονή του στη Basket League βρίσκεται το Ρέθυμνο Cretan Kings, που νίκησε το Περιστέρι Βίκος Cola στον τελικό της ζωής του. Μεγάλο ματς από τον Στίβ Μπαρτ Τζούνιορ.

Νίκη-χρυσάφι, αποτέλεσμα που του δίνει το προβάδισμα για την παραμονή στην Α1 πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (20/4) το Ρέθυμνο Cretan Kings, που επικράτησε του Περιστερίου Βίκος Cola (83-73) στο Μελίνα Μερκούρη. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνεχίζει να έχει το προβάδισμα σε πιθανή ισοβαθμία με την Κύμη που λύγισε στις λεπτομέρειες το Λαύριο, παίζει την τελευταία αγωνιστική στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη και σίγουρα έχει περισσότερες πιθανότητες από εκείνες της ομάδας της Εύβοιας που υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στη Χαλκίδα.

Ο MVP

Στιβ Μπαρτ, ο άνθρωπος των μεγάλων αγώνων και των δύσκολων αποστολών. Σε ένα ματς "τελικό", ο πολύπειρος Αμερικανός γκαρντ δεν βγήκε απλά μπροστά, αλλά διέλυσε κιόλας το Περιστέρι Βίκος Cola. Σε 34:36 σκόραρε 28 πόντους από 4/7 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 5/7 βολές, για να γνωρίσει την αποθέωση από το κοινό του Ρεθύμνου που βρίσκεται πλέον κοντά στην παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ για ακόμα μία σεζόν.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Στο κρισιμότερο ματς της σεζόν, το Ρέθυμνο είχε 15/31 τρίποντα. Εκπληκτική επίδοση, ειδικά για έναν αγώνα αυτής της κρισιμότητας, απέναντι σε έναν αντίπαλο της πρώτης τετράδας. Το Περιστέρι Βίκος Cola, από την άλλη, έκλεισε τον αγώνα με 7/18 σουτ από την περιφέρεια, με τον Στίβεν Γκρέι να έχει μόλις 1/3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πείσμα των γηπεδούχων ήταν τρομερό από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ζιάγκου προηγήθηκε με 8-0 στο τρίτο λεπτό, κράτησε το προβάδισμα στο 8' (13-10 με τους Μπαρτ - Ντάνιελς να έχουν όλους τους πόντους του Ρεθύμνου) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (20-13). Ο Μπάντερ έστειλε τη διαφορά στους 10 (28-18), ο Μπαρτ ήταν όμως εκείνος που έβαζε τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με δύο δικά του καλάθια έκλεισε η δεύτερη περίοδος στο 39-28. Οι Κρητικοί είχαν συνεχώς ένα προβάδισμα ασφαλείας, το 50-41 στα μέσα της τρίτης περιόδου έδιωχνε και το άγχος από το Μελίνα Μερκούρη, το Περιστέρι δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα και με τον Μπαρτ να κάνει πράγματα και θαύματα μέχρι το φινάλε, έπεσε στο καναβάτσο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το Μελίνα Μερκούρη, με τον κόσμο να σπρώχνει την ομάδα του σε μια τεράστια νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Μπήτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 39-28, 63-53, 83-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 3 (1), Μπαρτ 28 (5), Κλάντον 2, Χίκι 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνιελς 11 (2), Σιγκούνας 12 (2), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 3

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 9 (1), Αγραβάνης 5 (1), Κάλαχαν 14 (2), Φιλιππάκος 2, Μπεντίλ 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάνιελ 9, Σταβρακούκας, Καράμπελας 7 (1), Σμιθ 5

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 15/27 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 8/14 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 22/35 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 8/12 βολές, 28 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα παίξει με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη στις 12/5, ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.