ΜΠΑΣΚΕΤ

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ το Περιστέρι

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αθηναίου έκανε την ανατροπή και νίκησε στην παράταση (κ.α. 83-83) το Περιστέρι με 92-90.

Το Περιστέρι και ο ΠΑΟΚ την Πέμπτη (27/9) αντάμωσαν στο "Α. Παπανδρέου" για καλό σκοπό, καθώς τα έσοδα της φιλικής αναμέτρησης θα διατεθούν στους πυρόπληκτους της Ανατολικής Αττικής . Ο "Δικέφαλος" στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έβλεπε την πλάτη των αντιπάλων του, αλλά με οδηγό τον Γιάννη Αθηναίου πήρε τη νίκη στην παράταση (κ.α. 83-83) με 92-90

Ο διεθνής γκαρντ στο πρώτο του παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ σημείωσε 15 πόντους - εκ των οποίων οι 7 ήταν στην παράταση - ενώ ήταν κι εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση έπειτα του Λίνου Χρυσικόπουλου, καθώς οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στην τελευταία επίθεσή τους στην κανονική διάρκεια.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να τιμήσουν για την προσφορά στην ομάδα τους τον Λανς Μπέργουολντ, ο οποίος την διετία 1933-95 αγωνίστηκε με την κυανοκίτρινη φανέλα. Ο πρόεδρος του Περιστερίου Φίλιππος Κότσης παρέδωσε στον 57χρονο πλέον Αμερικανό μία φανέλα του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 49-40, 73-64, 83-83 (κ.α.), 90-92

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 17 (3), Χάροου 12, Γκρέι 17 (5), Σκορδίλης 2, Σίρκο 6, Μπέντιλ 9 (1), Κλαρκ 5 (1), Ντάνιελ 16, Αγραβάνης, Μουράτος 6.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10, Mορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Πόουπ 9 (1), Χάτσερ 12 (2), Αθηναίου 15 (2), Γκάρετ 5.