STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Χολαργός - Άρης 76-63: Στα playoffs οι νεοφώτιστοι

Ο Χολαργός έκανε το 2/2 απέναντι στον Άρη, τον οποίο νίκησε με 76-63 και στην 23η στροφή της Basket League εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στα playoffs. Eκτός 8άδας οι κίτρινοι.

Ο Χολαργός φάνηκε... αφιλόξενος στον Άρη, τον οποίο νίκησε (76-63) για δεύτερη φορά στην Basket League της τρέχουσας σεζόν κι εξασφάλισε την συμμετοχή του στην διαδικασία των playoffs. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πλέον μετρά 11 νίκες και 12 ήττες και αναζητά πλέον το καλύτερο πλασάρισμα στην 8άδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι - στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν χωρίς τον λαβωμένο Λευτέρη Μποχωρίδη - υποχώρησαν στο 7-16 κι έχασαν το "τρένο" των playoffs.

Ο MVP

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης, καθώς στα 34:23 που πάτησε παρκέ βοήθησε την ομάδα του σε όλους τους τομείς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 5 κλεψίματα).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε 19 λάθη και οι φιλοξενούμενοι σε 23.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης βασιζόμενος στην άμυνά του είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο δεκάλεπτο και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα σε όλη την διάρκειά του. Η ομάδα του Γιάννη Κατστρίτη μάλιστα προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους (11-19, 8') πριν οι Αγμπελέσε και Φιτζπάτρικ μειώσουν σε 15-19 (10') για την ομάδα τους. Οι άμυνες των ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο στην δεύτερη περίοδο, με τον Άρη να μένει σταθερά σε θέση οδηγού, αλλά τον Χολαργό να διατηρεί την επαφή του με το σκορ και να μην αφήνει τους αντιπάλους του να ξεφύγουν. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου άφηνε ανοικτούς τους λογαριασμούς για την τρίτη και την τέταρτη περίοδο, καθώς στου δρόμου τα μισά μόλις 3 πόντοι χώριζαν τις ομάδες (32-35).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη "κτυπώντας" με τον Αγκμπελέσε στο 23' πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (41-39), ο Τζόουνς έδωσε λύσεις στον Άρη (45-47), αλλά ο Γιάνκοβιτς και ο Λαβ έγραψαν το 50-47, το οποίο ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδος άνηκε στον Χολαργό, ο οποίος επέβαλλε τον ρυθμό του και κάνοντας επιμέρους σκορ 9-1 ξέφυγε με 59-48 στο 34'. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει βρίσκοντας λύσεις από τον Τζόουνς και στο 36' πλησίασε στο -4 (59-55). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, όμως, δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει τους αντιπάλους τους της να απειλήσουν περισσότερο. Οι Τάλτον και Γιάνκοβιτς οδήγησαν τον Χολαργό αρχικά στο 69-61 κι εν συνεχεία στο 76-61 κι εντέλει ο Χολαργός επικράτησε με 76-63.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Αντ. Τρίτσης" δεν ήταν γεμάτο, αλλά οι φίλαθλοι που βρέθηκαν σε αυτό παρακολούθησαν ένα κλειστό παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε στην τελική ευθεία του πάρα την διψήφια διαφορά υπέρ των γηπεδούχων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ανδρικόπουλος, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 32-35, 50-47

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Κώττας, Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 5 κλεψίματα), Τάλτον 9 (1), Χόκινς 12 , Καλαϊτζάκης, Οκερέαφορ 9 (1), Ραλλάτος 3 (1), Αγκμπελέσε 12 (6 ριμπάουντ), Λοβ 10.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 12 (2), ΜακΓκί6 (7 ριμπάουντ,), Τζόουνς 19 (2), Χάρις 7 (1), Σλαφτσάκης 6, Βεργίνης, Τολιόπουλος 3, Μπελ 5 (1), Νταλό, Κάιζερ

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 21/34 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 16/24 βολές, 23-7 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 19 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 12/26 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 15/18 βολές, 21-5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 23 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Χολαργός στην 24η "στροφή" (13/4, 15:45) της Basket League θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Λαύριο, ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει την Κύμη .

Photo credits: Eurokinissi