ΜΠΑΣΚΕΤ

Α1 Γυναικών: Επέστρεψε στις νίκες ο Πανιώνιος

EUROKINISSI

Ο Πανιώνιος νίκησε δύσκολα τον Πρωτέα Βούλας 61-56 στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η 5η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Εύκολα η Πυλαία στην Α2 Γυναικών.

Ο Πανιώνιος ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα και κατόρθωσε να καταβάλει με 61-56 τον Πρωτέα Βούλας, στο πρώτο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών που έγινε σήμερα (1/12). Αυτή ήταν η 4η νίκη σε πέντε αγώνες για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία προερχόταν από την πρώτη της φετινή ήττα την προηγούμενη εβδομάδα από τη Νίκη Λευκάδας.

Οι Κατερίνα Σπαθάρου (12 πόντοι, 5 ασίστ) και Τζόρνταν Κόρινεκ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτες σκόρερς του Πανιωνίου, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-14 στο 8', αλλά έκανε ένα επιμέρους 15-5 στα επόμενα πέντε λεπτά και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους, παρότι δεν μπόρεσε ποτέ να ξεφύγει με περισσότερους από 7 πόντους διαφορά.

Πανιώνιος - Πρωτέας Βούλας 61-56

Δεκάλεπτα: 11-14, 30-25, 42-36, 61-56

Διαιτητές: Στρέμπας-Παπαφωτίου

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Καλογήρου, Σπαθάρου 12 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρίτζα, Μαγκλάρα 3, Στεφανίδου 6, Γρηγορίου 10, Διέλα 5, Θεοδωρομανωλάκη 5, Κόρινεκ 13 (8 ριμπάουντ), Τόμπκινς 7 (7 ριμπάουντ).

Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείου 3, Ντέλβα 20 (10 ριμπάουντ), Θεοδώρου, Κολλάτου 11 (8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 3, Ντάνου, Χατζηλεοντή 7, Αναστασοπούλου 4, Πέρκινς 3 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 5 (7 ριμπάουντ).

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εύκολα η Πυλαία

Η ΑΕ Πυλαίας δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με τη νίκη (65-48) από την Λάρισα επί της Ολύμπιας στο μοναδικό ματς που έγινε σήμερα για την 6η αγωνιστική της Α2 Γυναικών . Η πρωτοπόρος του βόρειου ομίλου πήρε από νωρίς το προβάδισμα, άνοιξε την διαφορά στην τρίτη περίοδο και έφτασε εύκολα στην έκτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2.

Ολύμπια Λάρισας - ΑΕ Πυλαίας 48-65

Δεκάλεπτα: 12-17, 28-37, 40-56, 48-65

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Χατζηκώστας

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου 2, Σολωμού 3 (1), Σουλιώτη 4, Γαϊτάνη 13 (1), Λιάσκου 4, Σκαρλή 4, Μπενέκη Μ., Μπενέκη Χ. 18.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Τσιανάκα Ε., Αρσένογλου, Ζωγράφου 2, Κατσαμούρη 9, Τσαμπούρη 10 (1), Καραμπατζάκη 11, Τζήμου 7, Τσιανάκα Κ., Φλώρου 12, Κωτούλα 14.

Photo credits: Eurokinissi