ΜΠΑΣΚΕΤ

Εσπερίδες - Ολυμπιακός 38-55: Και τώρα η Βίσλα Κρακοβίαςγια τις νταμπλούχες Ελλάδας

OLYMPIACOSSFP.GR

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στο τελευταίο της φιλικό τεστ πριν από τις"μάχες" με την Βίσλα Κρακοβίας (9-12/10) νίκησε με 55-38 τις Εσπερίδες στην Καλλιθέα κάνοντας επιμέρους σκορ 2-22 στην τρίτη περίοδο.

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τα φιλικά της παιχνίδια η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία "πάτησε" το... γκάζι στην τρίτη περίοδο κι επικράτησε εκτός έδρας με 55-38 των Εσπερίδων.

Οι γηπεδούχες για ένα ημίχρονο κοίταξαν στα "μάτια" τις νταμπλούχες Ελλάδας, καθώς στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 26-42.

Η τρίτη περίοδος, όμως, άνηκε στις "ερυθρόλευκες", οι οποίες έκαναν επιμέρους σκορ 2-22 και ξέφυγαν με 14 πόντους (28-42) στο 30΄. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο κι εντέλει επικράτησε με 55-38 έχοντας για πρώτη σκόρερ την Λαϊκέντρα Τζόνσον (13π.).

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στις "μάχες" με την Βίσλα Κρακοβίας που έχουν για φόντο την πρόκριση στην φάση των Ομίλων της ΕuroLeague. Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 9 Οκτωβρίου στο ΣΕΦ και τρεις ημέρες μετά η Βίσλα Κρακοβίας θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στην Πολωνία.

Τα δεκάλεπτα: 10-5, 26-20, 28-42, 38-55

Εσπερίδες (Ρουμπελάκης): Ευμορφοπούλου 2, Δανούση 5, Κεχαγιά 7, Κάστρο 7, Πατεράκη 3, Ουίλιαμς 10, Τζέικο 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6 (2), Μάζιτς 2, Σταμάτη 4, Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 4, Παυλοπούλου 5 (1), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 5 (1), Λίτση 2, Τζόνσον 13, Κοσμά 8

P hoto credits: Olympiacossfp.gr