ΜΠΑΣΚΕΤ

Α2: "Μίλησε" η έδρα στην Πάτρα

EUROKINISSI

Ο Απόλλωνας Πάτρας νίκησε εύκολα τον Διαγόρα Δρυοπιδέων 82-74, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Α2.

Παρά την απουσία του Χριστόφορου Στεφανίδη, ο Απόλλωνας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο εξ' αναβολής ματς της 21ης αγωνιστικής της Α2 . Η ομάδα της Πάτρας είχε διαρκώς το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο και επιβλήθηκε εύκολα του Διαγόρα Δρυοπιδέων με 82-74, ξεφεύγοντας ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γιάννης Μολφέτας (27 πόντοι) και ο Φώτης Ζούμπος (18 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς για την ομάδα του Κώστα Δελέγκου, η οποία έφτασε τις οκτώ νίκες και συνεχίζει τη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 82-74

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 38-31, 58-49, 82-74

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογερόπουλος Λ. - Κοντίλης - Ζαχαρής

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Βλάχος 2, Τζάιδας 1, Μπέμπης 13 (2), Μολφέτας 27 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ζούμπος 18 (3/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαζίνας 7 (1), Εζόμο 4, Δημακόπουλος 4, Καζαρνόφσκι 6.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σκαραφίγκας): Κουκάς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Νίκου 5 (1), Νοέας 16 (5/5 δίποντα), Μάρτζος 3 (1), Κόκκαλης 16, Μοτσενίγος 4 (1), Καρασταμάτης 8 (1), Παπαδολιάς, Περσίδης 2, Μαχαίρας 6.