Ο Οίακας Ναυπλίου και το Αγρίνιο ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 26ης αγωνιστικής στην Β' Εθνική, με τις νίκες που σημείωσαν επί του Τρίτωνα και του Φιλίππου Βέροιας αντίστοιχα.

Τέσσερις αγωνιστικές απέμειναν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος στην Β' Εθνική και στο νότιο όμιλο ο Οίακας έχει πλέον σοβαρό προβάδισμα ανόδου στην Α2. Η ομάδα του Ναυπλίου νίκησε εύκολα τον Τρίτωνα 85-77 στο μεγάλο παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής και έμεινε μόνη της στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αν και δεν μπόρεσε να καλύψει και την διαφορά (-12) με την οποία ηττήθηκε στον πρώτο γύρο.

ADVERTISING

Από εκεί και πέρα, ο φορμαρισμένος Μανδραϊκός υποχρέωσε την Δάφνη Δαφνίου στην 6η φετινή ήττα της με 81-69, ενώ σήμερα μάθαμε και την πρώτη ομάδα που υποβιβάστηκε μαθηματικά από τον νότιο όμιλο. Ο λόγος για τον Κρόνο, ο οποίος ηττήθηκε στο Σαλούν από τον Παπάγο με 73-79. Αντιθέτως, μεγάλες νίκες σημείωσαν ο Πανερυθραϊκός (μέσα στο ΔΑΪΣ επί του Δούκα) και ο Πανελευσινιακός, κάνοντας αμφότεροι σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Ο ΚΑΟ Κορίνθου και (ειδικά) η Ενωση Ιλίου, από την άλλη, βρίσκονται σε ακόμα πιο δυσχερή θέση μετά τις νέες ήττες που υπέστησαν.

ΓΚΕΛΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ

Στον βόρειο όμιλο η ομάδα που απέκτησε προβάδισμα για την άνοδο στην Α2 πίσω από το Ανατόλια (που κατέκτησε σήμερα και μαθηματικά το πρωτάθλημα με τη νίκη επί του Μακεδονικού) είναι το Αγρίνιο. Η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας νίκησε στην παράταση τον Φίλιππο Βέροιας 89-85 και εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Ελευθερούπολης στον Βόλο (73-76), για να μείνει μόνο του στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά στην μάχη για την παραμονή, εκεί γίνεται... χαμός. Οι Ίκαροι Σερρών έφυγαν με τη νίκη από την Λαμία, όπου επικράτησαν του Έσπερου με 70-68 και βελτίωσαν σημαντικά την θέση τους, όπως έκανε ακόμα και το Στρατώνι με τη νίκη επί της Χαλκηδόνας (86-76).

ADVERTISING

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Πανελευσινιακός - Πρωτέας Βούλας 70-53

Ενωση Ιλίου - Πεντέλη 78-80

Παγκράτι - Γλαύκος 90-58

Μανδραϊκός - Δάφνη Δαφνίου 81-69

Δούκας - Πανερυθραϊκός 83-86

Παπάγος - Κρόνος Αγ. Δημητρίου 79-73

ΚΑΟΚ - Εσπερος 58-71

Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας 85-77

Η βαθμολογία

1. Δάφνη Δαφνίου (20-6) 46

2. Οίακας Ναυπλίου (19-7) 45

------------------------------------

3. Τρίτωνας (18-8) 44

4. Παγκράτι (17-9) 43

5. Δούκας (16-10) 42

6. Πρωτέας Βούλας (13-13) 39

7. Παπάγος (13-13) 39

8. Μανδραϊκός (13-13) 39

9. Πεντέλη (12-14) 38

10. Εσπερος (12-13) 37

11. Πανελευσινιακός (11-15) 37

12. Πανερυθραϊκός (11-15) 37

------------------------------------

13. ΚΑΟ Κορίνθου (10-16) 36

14. Γλαύκος (8-18) 34

15. Ένωση Ιλίου (8-17) 33

16. Κρόνος Αγίου Δημητρίου (6-20) 32

* Η Ένωση Ιλίου και ο Έσπερος έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (27η, 21/4):

Πρωτέας Βούλας - Ενωση Ιλίου

Πεντέλη - Παγκράτι

Δάφνη Δαφνίου - Γλαύκος

Πανερυθραϊκός - Πανελευσινιακός

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Δούκας

Εσπερος - Παπάγος

Τρίτωνας - ΚΑΟΚ

Μανδραϊκός - Οίακας Ναυπλίου

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων - ΧΑΝΘ 56-51

Φάρσαλα - Γέφυρα 90-69

Αγρίνιο - Φίλιππος Βέροιας 89-85 (παρ.)

Εσπερος Λαμίας - Ικαροι Σερρών 68-70

Νίκη Βόλου - Ελευθερούπολη 76-73

Μακεδονικός - Ανατόλια 61-86

Φαίακας Κέρκυρας - Ερμής Λαγκαδά 54-88

Στρατώνι - Χαλκηδόνα 86-76

Η βαθμολογία:

1. Ανατόλια (24-2) 50

2. Αγρίνιο (19-7) 45

----------------------------------

3. Ελευθερούπολη (18-8) 44

4. Φίλιππος Βέροιας (16-10) 42

5. ΧΑΝΘ (15-11) 41

6. Ερμής Λαγκαδά (14-12) 40

7. Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (14-12) 40

8. Χαλκηδόνα (12-14) 38

9. Έσπερος Λαμίας (11-15) 37

10. Φάρσαλα (11-15) 37

11. Φαίακας Κέρκυρας (10-16) 36

12. Γέφυρα (10-16) 36

-----------------------------

13. Στρατώνι (10-16) 36

14. Νίκη Βόλου (10-16) 36

15. Ίκαροι Σερρών (9-17) 35

16. Μακεδονικός (5-21) 31

Η επόμενη αγωνιστική (27η, 21/4):

ΧΑΝΘ - Φάραλα (22/4)

Γέφυρα - Αγρίνιο

Ικαροι Σερρών - Φίλιππος Βέροιας

Ελευθερούπολη - Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Ανατόλια - Νίκη Βόλου

Ερμής Λαγκαδά - Μακεδονικός

Χαλκηδόνα - Φαίακας Κέρκυρας

Εσπερος Λαμίας - Στρατώνι

Τα φύλλα αγώνα:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ - ΤΡΙΤΩΝΑΣ 85-77

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 54-37, 65-56, 85-77

Διαιτητές: Διαμαντής - Κατραχούρας

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Κουλουριώτης): Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 14 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 18 (1), Παπαντωνίου 17 (5), Γεωργιάδης 14 (2), Μανάκας 5 (1), Μπουρτσουκλής, Σκορδάς, Αναγνωστόπουλος 12.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Τσούτσος 10 (1), Κούτουλας 7 (1), Ψαρόπουλος 10 (1), Καλαντζής 10 (1), Σπυριδάκης, Ντιμπ 8 (1), Νικολακόπουλος, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 17, Ύμερι, Κουκουνιάς 7, Βερτούδος 8 (2).

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 81-69

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 49-42, 66-57, 81-69

Διαιτητές: Κάρδαρης - Πολυχρόνης

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Κατσούνης): Βασιλόπουλος 7 (1), Σιμιτζής 8 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 9 (2), Δέδες 17 (2), Γκαϊτάσοφ 7 (2), Σεργιένκο 3, Χάλαρης 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 15 (3), Ρεκουνιώτης, Παπανικολάου, Φωτόπουλος.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Κωνσταντινίδης): Γοργόνης 11, Κουφόπουλος 9 (1), Μουστόπουλος 16, Γκάτζο 4, Καραμπάτσος 8, Ψημίτης 4 (1), Παπαδιονυσίου 5, Τάταρης 12 (1), Καννάς, Αρνόκουρος.

ΔΟΥΚΑΣ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-86

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 42-51, 60-69, 83-86

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος - Σκαλτσής

ΔΟΥΚΑΣ (Χούμπαυλης): Δενδρινός 9, Παππάς 21 (1), Μποχωρίδης 18 (2), Βουγιούκας 23, Ευστρατίου 2, Ξύδης 3, Λάκκας, Τσιτσιγιάννης, Μήτσιαλος 7, Πετς.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 18, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 11 (2), Ντουζίδης 2, Σκάνδαλος 7, Γιαουρτόγλου 18 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 11 (3), Αντωνίου 10 (2), Καστανιώτης 4, Ματζιώρης 5 (1), Σπάχια.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΓΛΑΥΚΟΣ 90-58

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 44-25, 70-41, 90-58

Διαιτητές: Τσιμπούρης - Μαρίγλη

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Τζιβελέκας 14 (1), Μαγιντόμπε 2, Κούτρας 3 (1), Κατωπόδης 13 (3), Λυτόπουλος 6, Φωτίου 12 (1), Δαρζέντας 2, Δερμιτζάκης 14 (1), Δόξας 12, Ροδοστόγλου 4, Μπένος 6, Αρμάος 2.

ΓΛΑΥΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 12 (1), Λαζαρίδης 2, Βανδώρος 5, Γιαννικόπουλος 15 (2), Καρακωνσταντάκης 2, Κούτρας 2, Αγγελόπουλος, Δάβανης 9 (2), Τσεκλένης 4, Σπυράκος 6, Σακελλαρόπουλος 1.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 70-53

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 36-26, 56-42, 70-53

Διαιτητές: Σπυρόπουλος - Αργυρούδης

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 13 (2), Ηλιάδης 8 (2), Καράμπελας 4, Βούλγαρης 8 (2), Σταθόπουλος 11, Ιωάννου, Δούκας 10, Φέιζο 2, Αναγνωστάκης 6, Ψαρόπουλος 8, Κεφάλας.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Βλάχος): Κυριλής 2, Ματσάγγος 9 (2), Ματαλιωτάκης 8, Αγγελόπουλος 8, Μόρφης 10 (2), Παπαδάκης 2, Αυγενικός 3 (1), Παπαρέγκας 2, Φιλίππου 2, Γάργαλης 2, Καματερός 5.

ΠΑΠΑΓΟΣ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 79-73

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 45-35, 60-58, 79-73

Διαιτητές: Μηλαπίδης - Χριστοδουλάκης

ΠΑΠΑΓΟΣ (Ταυρόπουλος): Πίνης 9 (2), Πρισκομάτης, Χρυσός 6, Ζώρζος 13 (2), Παπαπέτρου 4, Κουτρούλιας 29 (2), Αγγελόπουλος 10, Γιαννίκος 3 (1), Μπάλος 5.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ρουμελιώτης): Κακαργιάς, Στραγανιώτης 7 (1), Τσάβος 3, Ξιούρας, Ζαραϊδώνης 20, Ανδρεάτος 3, Κόης 20 (1), Σολωμός 15, Καρακεχαγιάς 5.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ - ΕΣΠΕΡΟΣ 58-71

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 30-36, 43-56, 58-71

Διαιτητές: Παντελίδης - Ντάνος

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Καρακώστας): Νιφοράς 13 (2), Γεωργίου 9 (1), Σακελλαράκης 9 (2), Μακρής 4, Θεοδωρίδης 1, Κεφαλάς 10 (1), Περρωτής 2, Μπαλής, Δαλακλείδης, Πράττης, Δανίκας, Κωνσταντίνου 10 (3).

ΕΣΠΕΡΟΣ (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 8 (1), Χαρούνι Ν. 6, Χατζηκίδης, Καρλάφτης 6 (2), Θεοδοσίου 16 (3), Σκουλούδης 5 (1), Παπαφλωράτος 2, Βλασσόπουλος 5, Χαρούνι Κλ 4, Κοντραφούρης, Μπούσι 9 (3), Γραμματικός 10 (2).

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 76-73

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 30-32, 54-52, 76-73

Διαιτητές: Τζίμα - Κοϊμτζόγλου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 15 (4), Διγενής, Καρπέτης, Βερτζάγιας, Τασιούδης 13 (1), Κουτίνας 5 (1), Τσαβές, Γιωτόπουλος 10 (2), Τσώλης 1, Τάσσος 15, Φρουσκλιάς 17 (1), Αναγνωστόπουλος.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Μουλάκης 10 (2), Γκέλιος 15 (2), Κωνσταντάρας, Σταμπουλής 15 (1), Mπέσσας, Mπουτσακτσί, Ιωάννου 15 (2), Απαζίδης 2, Λαζαρίδης 5 (1), Καραγιώργος 2, Χαρισμίδης 9.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ 61-86

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-49, 48-68, 61-86

Διαιτητές: Θεοδώρου - Φουτζήλας

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γουναρίδης): Χαλάτσης 6, Κοντσές 4, Μπαρζού 4, Κουντουραντζόγλου 4, Τσινόπουλος 4, Κομμάτας, Καραθανάσης 2, Ουλουσίδης 15 (1), Καλογεράτος 3, Ιωαννίδης 5 (1), Χαντζίδης 14.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 2, Στεφανίδης 7 (1), Αμπατζάς 10 (2), Γαλανίδης 3 (1), Κωνσταντινίδης 6, Ξενιτίδης 5, Κιγμέτογλου 12, Ζώτος 7, Μπρόζος 20 (2), Καραποστόλου 14 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 68-70

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-34, 54-52, 68-70

Διαιτητές: Ξέρας - Καρακώστας

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 7 (1), Πάππος 3 (1), Κατσαρές 10 (3), Παπανικολάου 3 (1), Παπαργυρόπουλος 21 (1), Αργύρης, Τεπετίδης 14 (1), Ολύμπιος 5 (1).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σίσκος): Κάτος 5 (1), Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 7, Δαλαγκόζης, Κακιούζης 25 (1), Παπαδόπουλος 9 (1), Καραμπέκης 7, Θολιώτης 10 (2), Φώτογλου 5.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ - ΧΑΝΘ 56-51

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 27-27, 40-43, 56-51

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Αγραφιώτης Ιωαν.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής, Καραγιαννίδης, Δήμας 15 (1), Μαυρίδης 12 (2), Χατζημιχαηλίδης 2, Κλωνάρας, Τσιμίδης 7, Βαϊντερλής 6, Μητσάκης 10 (2), Λαζάρου, Ελευθεριάδης 4.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρουδης): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 12 (4), Παπαδόπουλος 4, Ζαφειρούδης 7 (1), Γεωργάκης 11 (1), Πέτροβιτς 8, Δεληγεώργης 9 (1), Καραγεωργίου, Βλαγκόγιας.

ΦΑΡΣΑΛΑ - ΓΕΦΥΡΑ 90-69

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 55-32, 68-55, 90-69

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. - Παπαγερίδης

ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Λεπενιώτης 24 (3), Χαιρετίδης 9, Αναγνωστόπουλος 12 (2), Τσιώγκας 2, Φιλιπόππουλος 4, Τοπουζίδης 5 (1), Γκιουλέκας 22 (2), Δέσπος 12.

ΓΕΦΥΡΑ (Παραδάς): Ψευτογκάς, Πουλιανίτης 9, Καταβαίνης 3 (1), Αποστολίδης 15 (2), Ζιάκας 11 (2), Κουτουξίδης 3 (1), Καραγιαννάκης 2, Ευσταθιάδης, Σιώμος 13, Κοτσάνος 7, Παπαδόπουλος 6 (1).

ΣΤΡΑΤΩΝΙ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 86-76

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 51-45, 70-63, 86-76
Διαιτητές: Ντούρας - Μπακάλης

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Δοξάκης 14 (1), Μπουρδάνος 8 (1), Κολοκοτρώνης 8, Σιδηροηλίας 6, Μπέγος 4, Φλιάτης 2, Πολιτόπουλος 17 (4), Δασκαλόπουλος 21, Κοτζαγιάννης 6, Κόκκιος.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τέντσος): Σπύρας 3 (1), Μαρκίδης, Δανάκης 5 (1), Τσακαλέρης 12 (2), Παπαδόπουλος, Μυλωνίδης 18 (2), Κούτε, Γιαννόπουλος, Δελίδης 21 (3), Σιόλογκας 5 (1), Σακαλίδης 12 (2), Φυλακτός.