ΕΣΚΑΝΑ

Πρωταθλητές οι έφηβοι του Ολυμπιακού

Η εφηβική ομάδα του Ολυμπιακού νίκησε με 72-57 την αντίστοιχη του Πρωτέα Βούλας, έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών της ΕΣΚΑΝΑ και κατέκτησε τοντίτλο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 72-57 τον Πρωτέα Βούλας, έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών εφήβων της ΕΣΚΑΝΑ κι έγινε η τρίτη ομάδα μετά την ΑΕΚ και τον Άρη που πήρε το εισιτήριο για το Πανελλήνιο Εφήβων που θα διεξαχθεί στην Κρήτη (11-15/4).

Οι "ερυθρόλευκοι" για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησαν το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ, καθώς στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς των τελικών έθεσαν από νωρίς τους... κανόνες τους και πήραν τη νίκη επί του Πρωτέα.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή της αναμέτρησης πήραν τα ηνία στα χέρια τους, καθώς έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (21-10), ενώ στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 39-27. Οι "ερυθρόλευκοι" κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο, η ψαλίδα που τους χώριζε από τους αντιπάλους τους άνοιξε ως τους 23 πόντους (57-34, 28΄) κι στο τέλος της ήταν μπροστά με 68-58. Ο Πρωτέας Βούλας, όμως, αντεπιτέθηκε, καθώς στο βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά του έκανε επιμέρους σκορ 4-15 και μείωσε σε 62-53 στο 35 ' με τρίποντο του Γάργαλη. Ο Αρσενόπουλος, όμως, απάντησε για το 65-53 και ο Κολοβέρος ευστόχησε από μέση απόσταση για το 67-53, με τον Ολυμπιακό τελικά να επικρατεί με 72-57.

Οι Ιωσήφ Κολοβέρος (22.) και Νίκος Αρσενόπουλος (20π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ από την πλευρά του Πρωτέα Βούλας ξεχώρισε ο Βασίλης Γάργαλης (25π.).