ΜΠΑΣΚΕΤ

Κορέα - Ελλάδα 48-58: Με ψυχή, καρδιά και μυαλό προκρίθηκε η Εθνική

Η Εθνική Γυναικών δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο πάτησε το "γκάζι" και νίκησε το άγχος και την Κορέα (58-48) παίρνοντας το εισιτήριο για την β' φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Εθνική Γυναικών πήρε την πρόκριση για τις δώδεκα καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς νίκησε με 58-48 την Κορέα και τερμάτισε στην 3η θέση του Α' Ομίλου. Η "γαλανόλευκη" για ένα ημίχρονο τα βρήκε... μπαστούνια απέναντι στην Κορεά, αλλά στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοσή της και πήρε τη νίκη - πρόκριση. Η Εθνική πέρασε στη β' φάση της διοργάνωσης και περιμένει να μάθει την αντίπαλό της (Νιγηρία, Τουρκία η Αργεντινη), η οποία θα προκύψει από το αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Νιγηρίας με την Αργεντινή. Η "γαλανόλευκη" πάντως είδε την Μάλτση να αποχωρεί στις αρχές της τέταρτης με ενοχλήσεις στη μέση και πλέον αναμένει να μάθει τον αντίπαλό της στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι (26/9).

Η MVP

Η Άρτεμις Σπανού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους (3/9 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 7/12 βολές) και 12 ριμπάουντ και πήρε τον τίτλο της πολυτιμότερης παίκτριας, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το limit up στην απόδοσή της.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Εθνική Γυναικών στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε καταπληκτική άμυνα και είναι χαρακτηριστικό πως από το 24' (33-39) ως το 36' (35-56) κράτησε τις αντιπάλους της στο... μηδέν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Κορέα στο α' ημίχρονο της αναμέτρησης κατάφερε να "βραχυκυκλώσει" την Εθνική Γυναικών βγάζοντας εκτός... αγώνα τη Μάλτση, καθώς η άμυνά της ήταν επικεντρωμένη στην Ελληνίδα γκαρντ. Η "γαλανόλευκη" κατά πριν μειώσει σε 17-16 στο 10', βρέθηκε δύο φορές στο -6 (14-8 στο 7' και 17-11 στο 8'), ενώ στο 12' η Κορέα ξέφυγε με 25-18. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Κορέατης στα τέλη της πρώτης περιόδου δημιούργησε προβλήματα στην ελληνική ομάδα, η οποία, όμως, με ένα μικρό σερί ισοφάρισε σε 25-25 στο 16'. Ακολούθησε, όμως, ένα... άκαπνο τετράλεπτο και η Κορέα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 28-25.

Η "γαλανόλευκη" στην τρίτη περίοδο έδειξε το καλό της πρόσωπο κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη - πρόκριση. Η "γαλανόλευκη" βρήκε ρυθμό από την άμυνά της, ενώ "διάβασε" καλύτερα το παιχνίδι. Η Εθνική "εκμεταλλεύτηκε" τα μις ματς και χτύπησε με την Σπανού, η οποία στο 21' έδωσε για δεύτερη προβάδισμα στην Εθνική (28-29), η οποία εν συνεχεία βρήκε λύσεις τόσο στο σετ παιχνίδι, όσο και στο "ανοιχτό" γήπεδο. Η Καλτσίδου, η Σωτηρίου (στην πρώτη της συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τενερίφης και η Λύμουρα ήταν καταλυτικές, ώστε η Εθνική να ξεφύγει με 30-39 στα μισά σχεδόν της περιόδου και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +10 (35-45).

Η Εθνική Γυναικών με την εμφάνισή τους στην τρίτη περίοδο έβαλε το... νερό στο αυλάκι, αλλά τα "γαλανόλευκα" κορίτσια συνέχισαν με το πόδι στο... γκάζι. Η Εθνική Γυναικών με σερί 0-11 ξέφυγε με 21 πόντους (35-56, 36') κι εντέλει επικράτησε με 58-48

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Εθνική Γυναικών στην "Quico Cabrera Arena" είχε στο πλευρό της 50 Έλληνες φίλαθλους, οι οποίοι έδωσαν το δικό τους γαλανόλευκο χρώμα στις κερκίδες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάτο (Ιαπωνία), Γιε (Κίνα), Καστίγιο (Ισπανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 28-25, 35-45, 48-58

Κορέα (Λι): Χ. Παρκ, Γ. Παρκ, Κανγκ 10 (3), Σιμ 2, Τσόι, Χ. Παρκ 5 (1), Μπάεκ 3 (1). Ν. Κιμ 6 (1), Λιμ, Χ. Κιμ 6 (1), Παρκ 9 (9 ριμπάουντ), Κιμ 7 (1)

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα 2, Σπυριδοπούλου 2., Παυλοπούλου 7 (1), Μάλτση 3 (1), Σωτηρίου 4, Κοσμά Σπανού 13 (12 ριμπάουντ) Καλτσίδου 8 (2), Χριστινάκη 6 (6 ριμπάουντ)

Ομαδικά στατιστικά - Κορέα: 9/27 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 6/12 βολές, 32-11 ριμπάουντ,20 ασίστ, 10 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 16/43 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 11/18 βολές, 31-13 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη, 5 κλεψίματα,2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Εθνική Γυναικών πήρε την 3η θέση του Α' Ομίλου και προκρίθηκε στην β΄φάση της διοργάνωσης, ενώ η Κορέα αποκλείστηκε από την συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Ελλάδα στη β' φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα τερματίσει 2η στον Β' Όμιλο, δηλαδή ή την Τουρκία, ή τη Νιγηρία, ή την Αργεντινή. Η Νιγηρία θα βρεθεί στον δρόμο της Εθνικής, αν νικήσει την Αργεντινή (19:30), αλλιώς όλα θα κριθούν από τις διαφορές στα παιχνίδια μεταξύ των τριών ομάδων. Αν η Αργεντινή ανατρέψει τα προγνωστικά και νικήσει με 1 ως 46 πόντους, η Τουρκία θα πάρει την 2η θέση και θα κοντραριστεί με την Ελλάδα. Η Αργεντινή για να πάρει την 2η θέση, πρέπει να επικρατήσει της Τουρκίας με διαφορά μεγαλύτερη των 47 πόντων.