ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

"Λύγισε" η Εθνική Παίδων, ηττήθηκε με 79-74 από την Τουρκία

Η Εθνική Παίδων πάλεψε απέναντι στην Τουρκία, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 στο Eurobasket U16, καθώς ηττήθηκε στα σημεία (74-79).

Η Εθνική Παίδων βρέθηκε κοντά στο να ζευγαρώσει τις νίκες στο Eurobasket στο Eurobasket U16, αλλά οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος της. Η "γαλανόλευκη", η οποία είδε τον Α ναστάση Κωστόπουλο να αποχωρεί λαβωμένος έπειτα από μία κλωτσιά που δέχθηκε στο κεφάλι στο 38', δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκία, η οποία πήρε τη νίκη με 79-74.

Η Ελλάδα πλέον υποχώρησε στο 1-1 στον Γ' Όμιλο της διοργάνωσης που φιλοξενείται στο Νόβι Σαντ, η Τουρκία έκανε το 2/2 και η 2η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί με την αναμέτρηση της Κροατίας (0-1) με την Γερμανία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τουρκία να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (11-6). Η Ελλάδα όμως ισοφάρισε άμεσα σε 13-13 και έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι ένα μικρό ξέσπασμα των Τούρκων να τους βοηθήσει να ξεφύγουν με 21-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα και χάρη σε ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 30-26. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγάινουν χέρι-χέρι, με την Ελλάδα όμως να καταφέρνει να κλείσει την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 7-0 και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 53-44.

Η "γαλανόλευκη" διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου, ενώ στις αρχές του β' ημιχρόνου με 4 συνεχόμενους πόντους του Κωστόπουλου ξέφυγε με 13 πόντους (57-44, 23'). Η Τουρκία, όμως, στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου ανέβασε... στροφές και αρχικά μείωσε σε 61-55 (28'), ενώ στο 29' πλησίασε στο -4 (63-59), αλλά η Εθνική έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (66-59, 30').

Η Τουρκία στην τέταρτη περίοδο συνέχισε την αντεπίθεσή της, στο 33' μείωσε σε 68-66 και βασιζόμενη στην άμυνά της στο 37:20 ισοφάρισε με τον Ατσουρέν. Η Τουρκία μάλισστα στο 37:30 πήρε το προβάδισμα, καθώς ο Ατσουρέν κάρφωσε για το 71-73, ενώ με το πόδι χτύπησε τον Κωστόπουλο, ο οποίος αποχώρησε. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4 πόντους, αλλά ο Βησσαρίου ευστόχησε σε τρίποντο για το 74-75 στο 39'. Ο Εκίντσι είχε 2/2 βολές, ο Παπασαβόγλου αστόχησε σε τρίποντο κι εντέλει η Τουρκία πήρε τη νίκη με 79-74, καθώς ο Τούνα στον εναπομείναντα χρόνο είχε 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 53-44, 66-59, 74-79

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Καλόγηρος 7, Κολοβέρος 8, Παπασάβογλου 12 (1), Πράπας 4, Βησσαρίου 13, Φιλίππου 2, Φίλλιος 6, Καραμανλής, Κωστόπουλος 10, Νικολαΐδης 10 (1), Τόλιας 2, Τσάμης

ΤΟΥΡΚΙΑ (Γκιουνέι): Μπόνα 4, Εκιντσί 10 (1), Γκορενέρ 9, Μουτάφ 22 (4/11 τρίποντα), Τούνα 3, Ατσουρέν 5 (1), Μπαϊρακτάρ 2, Χαλταλί 4, Σαρίτσα, Σενγκούν 14, Τάρλα 4, Ούλκερ 2