ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Θρίαμβος για την Εθνική Παίδων στην πρεμιέρα του Eurobasket U-16

Τυχερή στο τέλος της κανονικής διάρκειας, η Εθνική Παίδων νίκησε στην παράταση (69-68) την Γερμανία στην πρεμιέρα του Eurobasket U-16 που διεξάγεται στη Σερβία (VIDEO).

Κάποιες φορές, πρέπει να είσαι και τυχερός. Η Εθνική Παίδων "επιβίωσε" στο τέλος της κανονικής διάρκειας, όταν ο Μπόμερ αστόχησε σε λέι-απ στον αιφνιδιασμό και τελικά λύγισε στην παράταση την αντίσταση της Γερμανίας (69-68) στην πρεμιέρα του Eurobasket U-16 που διεξάγεται στη Σερβία. Χρειάστηκε βέβαια και ένα μεγάλο καλάθι του Κωστόπουλου από την δεξιά γωνία, στα 12.3", για να κατακτηθεί η νίκη σε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Φοβερή επίδοση από τον Ανδρέα Καλόγηρο που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 19 ριμπάουντ (10 επιθετικά), μς 28.2 σούταραν οι Γερμανοί, με 29.4% οι Έλληνες που μάζεψαν 75 "σκουπίδια".

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι σκοράροντας με... αίμα, με τους Γερμανούς να καταφέρνουν τελικά με ένα μικρό σερί να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 14-8. Στη δεύτερη οι Γερμανοί σταδιακά ανέβασαν ρυθμό, ξεφεύγοντας με 24-13 (15'), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (31-18), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους Γερμανούς στο +10 (32-22).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Πάτρικ Φέμερλινγκ εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι, συντηρώντας μία διψήφια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (41-27). Η άμυνα ζώνης της Ελλάδας όμως την βοήθησε να "ροκανίσει" την διαφορά και να μειώσει σε 44-38 στο φινάλε της τρίτης περιόδου πριν έρθει η ισοφάριση (44-44 στο 32'), αλλά και το προσπέρασμα των "μικρών" του Παπαδόπουλου στην αμέσως επόμενη φάση με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 3-19.

Το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τον Σάουμ να γράφει το 58-56 με βολή στο 38' και τον Ραπίεκ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 60-56 μετά από φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ της Ελλάδας. Καλογήρου και Βισσαρίου πέτυχαν τέσσερις σερί πόντους για την ισοφάριση (60-60) στο τελευταίο λεπτό, ο Μπόμερ έκλεψε στην τελευταία φάση, όμως αστόχησε σε λέι-απ στον αιφνιδιασμό (!) και το ματς πήγε στην παράταση με τον Φίλιο να κυνηγά τη φάση παρά το λάθος του και να δικαιώνεται.

Ο Κολοβέρος στο τελευταίο λεπτό έβαλε μπροστά την Ελλάδα με φλότερ για το 66-65, πριν οι Γερμανοί βάλουν τρίποντο για το 66-68 στα 27 δευτερόλεπτα κι ο Κωστόπουλος απαντήσει στα 12.3" με τον ίδιο τρόπο για το νέο προσπέρασμα (69-68). Στην τελευταία επίθεση οι Γερμανοί δεν κατάφεραν να εκτελέσουν υπό καλές προϋποθέσεις και οι Έλληνες διεθνείς πανηγύρισαν με την ψυχή τους μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 32-22, 44-38, 60-60 (κ. α.), 68-69

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φέμερλινγκ): Μπόμερ 4, Φένεμπεργκ 3 (1/6 τρίποντα), Χόφμαν 4, Ραπιέκ 11 (2), Βαν Σλούτεν 9 (2/12 τρίποντα), Μπαγκέτ 2, Χουκπόρτι 13 (10 ριμπάουντ), Πεντεκέρ 12 (2), Σαμαρέ, Σάουμ 7 (1), Σόνεφελντ 1, Βέμπερ 2

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 9 (1), Καλόγηρος 21 (8/19 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 19 ριμπάουντ), Κωστόπουλος 9 (1), Παπασαβόγλου 5, Βισσαρίου 8, Φιλίππου 1, Καραμανλής, Κολοβέρος 4, Νικολαΐδης 4, Πράπας 4, Τόλιας 2, Τσάμης 2