Το Αιγάλεω και ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην 23η "στροφή" της Γ΄ Εθνικής εξασφάλισαν και μαθηματικά τον προβιβασμό τους στην Β' Εθνική της νέας σεζόν. Όλα τα αποτελέσματα.

Η Ευκαρπία ήταν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την άνοδό της στη Β' Εθνική της σεζόν 2019/20 και μία αγωνιστική αργότερα το Αιγάλεω και ο ΓΑΣ Κομοτηνή ακολούθησαν το παράδειγμά της.

ADVERTISING

Το Αιγάλεω στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου πέρασε από την Καλαμάτα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 77-57, πήρε την την 22η φετινή του νίκη και πλέον καταστρώνει τα πλάνα του για την Β' Εθνική της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή από την πλευρά στον 4ο Όμιλο νίκησε στην Τούμπα τη ΜΕΝΤ με 88-77 και τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος εξασφάλισε και μαθηματικά την 2η θέση.

1ος Όμιλος:

ADVERTISING

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Καλαμάτα-Αιγάλεω 57-77

Αχαγιά-Ληξούρι 73-68

Μεγαρίδα-Ηλυσιακός 69-63

Κεραυνός Αιγίου-Ακράτα 59-66

Ιωνικός ΝΦ-Άρης Νικαίας 95-83

Λέοντας-Κηφισιά 57-104

Πέρα-Έσπερος Πάτρας 73-62

Βαθμολογία:

1) Αιγάλεω 45 (22-1)

2) Ιωνικός ΝΦ 44 (21-2)

3) Μεγαρίδα 42 (19-4)

4) Αχαγιά 40 (17-6)

5) Πέρα 34 (11-12)

6) Κηφισιά 34 (12-10-1 μηδ.)

7) Ηλυσιακός 33 (10-13)

8) Ακράτα 33 (10-13)

9) Άρης Νικαίας 33 (10-13)

10) Ληξούρι 31 (8-15)

11) Καλαμάτα 30 (7-16)

12) Έσπερος Πάτρας 30 (7-16)

13) Κεραυνός Αιγίου 28 (5-18)

14) Λέοντας 25 (2-21)

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 21/4):

Ληξούρι-Καλαμάτα

Ηλυσιακός-Αχαγιά

Εσπερος Πάτρας-Μεγαρίδα

Αιγάλεω-Κεραυνός Αιγίου

Ακράτα-Ιωνικός ΝΦ

Αρης Νικαίας-Λέοντας

Κηφισιά-Πέρα

2ος Όμιλος:

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

ΚΑΠ-Μελίσσια 58-90

ΟΦΗ-Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 61-51

ΒΑΟΛ Χίου-Ίκαρος Νέας Σμύρνης 71-73 (13/4)

Καλλιθέα-ΕΦΑΟΖ 70-61

Άρης Θήβας-Κορωπί 89-81

Λοκρός Αταλάντης-Ερμής Σχηματαρίου 99-74

ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC-Δειλινό 84-74

Η βαθμολογία

1) Λοκρός Αταλάντης 42 (19-4)

2) Μελίσσια 42 (19-4)

3) ΟΦΗ 42 (19-4)

4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 40 (17-6)

5) ΕΦΑΟΖ 37 (14-9)

6) Άρης Θήβας 36 (13-10)

7) Κορωπί 35 (12-11)

8) Ερμής Σχηματαρίου 33 (10-13)

9) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 33 (10-13)

10) ΒΑΟΛ Χίου 32 (9-14)

11) ΚΑΠ 31 (8-15)

12) Καλλιθέα 30 (7-16)

13) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 25 (4-18-1 μηδ.)

14) Δειλινο 23 (0-23)

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 21/4):

Αργοναυτης Τριγλίας Ραφήνας-ΚΑΠ

Ικαρος Νέας Σμύρνης-ΟΦΗ

ΒΑΟΛ Χίου-Δειλινό

Μελίσσια-Καλλιθέα

ΕΦΑΟΖ-Αρης Θήβας

Κορωπί-Λοκρός Αταλάντης

Ερμής Σχηματαρίου- ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC

3ς Όμιλος

Tα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

ΑΟΚ Βέροιας-Τιτάνες Παλαμά 58-67

ΑΟ Καλαμπάκας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 62-77

Δόξα Λευκάδας-Πρωτέας Γρεβενών 77-66

Νικόπολη Πρέβεζας-Ικαροι Τρικάλων 56-94

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός Βόλου 82-74

Εύαθλος Πολυκάστρου-Μαντουλίδης 24/4

Ρεπό: ΓΑΣ Μελίκης

*Ολυμπιακός Βόλου και ΑΟ Καλαμπάκας έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο, ενώ ο Εύαθλος Πολυκάστρου δύο λιγότερα.

Η βαθμολογία

1. Πρωτέας Γρεβενών 38 (18-2)

2. ΠΑΣ Γιάννινα 37 (17-3)

3. Δόξα Λευκάδας 36 (16-4)

4. ΑΓΣ Ιωαννίνων 36 (15-6).

5. Ίκαροι Σερρών 30 (10-10)

6. Τιτάνες Παλαμά 30 (10)

7. Ολυμπιακός Βόλου 30 (9-12)

8. Εύαθλος 28 (9-10)

9. Μαντουλίδης 28 (8-12)

10. Καλαμπάκα 27 (6-15)

11, Μελίκη 26 (6-14)

12. ΑΟΚ Βέροιας 25 (5-15)

13. Νικόπολη Πρέβεζας 22 (2-18)

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 21/4)

ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΑΟΚ Βέροιας

ΓΑΣ Μελίκης-ΑΟ Καλαμπάκας

Τιτάνες Παλαμά-Δόξα Λευκάδας

Πρωτέας Γρεβενών-Νικόπολη Πρέβεζας

Ικαροι Τρικάλων-ΠΑΣ Γιάννινα

Ολυμπιακός Βόλου-Εύαθλος Πολυκάστρου

Ρεπό: Μαντουλίδης

4ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

ΜΕΝΤ-ΓΑΣ Κομοτηνή 77-88

Αστέρας Σίνδου-ΒΑΟ 75-78

Ζέφυρος-ΑΟ Πολυγύρου 68-80

ΠΣ Ευκαρπίας-Αίας Ευόσμου 82-59

Λεύκιππος Ξάνθης-ΠΟ Νέων Μουδανιών 82-57

Απόλλων Καλαμαριάς-ΔΕΚΑ 75-66

Μακαμπή-Ασπίδα Ξάνθης 71-84

Η βαθμολογία

1. Ευκαρπία 43 (20-3)

2. ΓΑΣ Κομοτηνή 40 (17-6)

3. Πολύγυρος 37 (14-9)

4. Αίας Ευόσμου 37 37 (14-9)

5. Λευκιππος 36 (13-10)

6. Ζέφυρος 36 (13-10)

7. Ασπίδα Ξάνθης 35 (12-11)

8. ΜΕΝΤ 35 (12-11)

9. ΔΕΚΑ 34 (11-12)

10. Απόλλων Καλαμαριάς 33 (10-13)

11. Αστέρα Σίνδου 32 (9-14)

12. ΒΑΟ 31 (9-13)

13. Μακαμπή 28 (6-16)

14. Μουδανιά 23 (0-23)

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 21/4)

ΒΑΟ-ΜΕΝΤ

ΑΟ Πολυγύρου-Αστέρας Σίνδου

Ασπίδα Ξάνθης-Ζέφυρος

ΓΑΣ Κομοτηνή-ΠΣ Ευκαρπίας

Αίας Ευόσμου-Λεύκιππος Ξάνθης

ΠΟ Νέων Μουδανιών-Απόλλων Καλαμαριάς

ΔΕΚΑ-Μακαμπή