Ο Ιωνικός ΝΦ και ο ΠΑΣ Γιάννινα εξασφάλισαν και μαθηματικά την άνοδό τους στην Β' Εθνική της νέας σεζόν. Όλα τα αποτελέσματα της 25ης προτελευταίας αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Ο Ιωνικός ΝΦ και ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα πήραν νικηφόρα την 25η και προτελευταία αγωνιστική της Γ' Εθνικής και "κλείδωσαν" και μαθηματικά τον προβιβασμό τους στην Β' Εθνική της σεζόν 2019/20.

ADVERTISING

Ο Ιωνικός ΝΦ στον 1ο Όμιλο πήρε τη "μάχη" κορυφής με το Αιγάλεω επικρατώντας της ομάδας των δυτικών προαστίων με 91-84, ενώ ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα στον 3ο Όμιλο νίκησε με 83-72 τον Πρωτέα Γρεβενών. Η Δόξα Λευκάδας στον 3ο Όμιλο επικράτησε του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 83-71 και είναι πολύ κοντά στην άνοδο.

Τα Μελίσσια στον 2ο Όμιλο "δραπέτευσαν" στην παράταση (κ.α. 75-75) από την Θήβα, όπου επικράτησαν με 88-84 του τοπικού Άρη. Τα Μελίσσια θα παίξουν ουσιαστικά την άνοδο στο ματς με τον Λοκρό Αταλάντης (12/5), ενώ πολύ κοντά στον προβιβασμό του βρίσκεται ο ΟΦΗ, ο οποίος πέρασε με 83-75 από την Χίο.

1ος Όμιλος

ADVERTISING

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Καλαμάτα – Ηλυσιακός 64-67

Μεγαρίδα – Αχαγιά 110-85

Κεραυνός Αιγίου – Ληξούρι 50-73

Ιωνικός ΝΦ – Αιγάλεω 91-84

Λέοντας – Ακράτα 53-72

Πέρα – Άρης Νικαίας 67-64 (57-57 κ.α.)

Εσπερος ΑΟΠΑ – Κηφισιά 74-80

Η Βαθμολογία

1) Ιωνικός ΝΦ 48 (23-2)

2) Αιγάλεω 48 (23-2)

3) Μεγαρίδα 46 (21-4)

4) Αχαγιά 43 (18-7)

5) Κηφισιά 38 (14-10-1 μηδ.)

6) Πέρα 37 (12-13)

7) Ηλυσιακός 36 (11-14)

8) Ακράτα 36 (11-14)

9) Άρης Νικαίας 36 (11-14)

10) Ληξούρι 35 (10-15)

11) Καλαμάτα 32 (7-18)

12) Έσπερος ΑΟΠΑ 32 (7-18)

13) Κεραυνός Αιγίου 30 (5-20)

14) Λέοντας 27 (2-23)

Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική (26η, 12/5):

Αχαγιά – Καλαμάτα

Ν. Κηφισιά – Μεγαρίδα

Ηλυσιακός – Κεραυνός Αιγ.

Ληξούρι – Ιωνικός ΝΦ

Αιγάλεω – Λεόντας

Ακράτα – Πέρα

Άρης Νικ. – Έσπερος ΑΟΠΑ

2ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

ΚΑΠ – Ικαρος Νέας Σμύρνης 91-83

ΒΑΟΛ Χίου – ΟΦΗ 75-83

Καλλιθέα – Αργοναύτης Τριγλίας 85-86

Άρης Θήβας – Μελίσσια 84-88 (75-75 κ.α.)

Λοκρός Αταλάντης – ΕΦΑΟΖ 76-66

ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC – Κορωπί 86-91

Δειλινό – Ερμής Σχηματαρίου 55-86

Η βαθμολογία:

1) Λοκρός Αταλάντης 46 (21-4)

2) Μελίσσια 46 (21-4)

3) ΟΦΗ 46 (21-4)

4) Αργοναύτης Τριγλίας 44 (19-6)

5) ΕΦΑΟΖ 40 (15-11)

6) Κορωπί 38 (13-12)

7) Άρης Θήβας 38 (13-12)

8) Ερμής Σχηματαρίου 37 (12-13)

9) ΒΑΟΛ Χίου 35 (10-15)

10) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 35 (10-15)

11) ΚΑΠ 34 (9-16)

12) Καλλιθέα 32 (7-18)

13) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 27 (4-20-1 μηδ.)

14) Δειλινό 23 (0-24-1 μηδ.)

Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική (26η, 12/5):

ΟΦΗ – ΚΑΠ

Ερμής Σχηματαρίου – ΒΑΟΛ Χίου

Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Καλλιθέα

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας – Άρης Θήβας

Μελίσσια – Λοκρός Αταλάντης

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC

Κορωπί – Δειλινό

3ος Όμιλος:

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

ΑΟΚ Βέροιας - Μελίκη 72-73

Δόξα Λευκάδας - ΑΓΣ Ιωαννίνων 83-71

Νικόπολη Πρέβεζας - Τιτάνες Παλαμά 69-86

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα - Πρωτέας Γρεβενών 83-72

Εύαθλος Πολυκάστρου - Ικαροι Τρικάλων 71-72

Μαντουλίδης - Ολυμπιακός Βόλου 84-88 (76-76 κ.α.)

H βαθμολογία

1. ΠΑΣ Γιάννινα 43 (20-3)

2. Δόξα Λευκάδας 42 (19-4)

3. Πρωτέας Γρεβενών 42 (19-4)

4. ΑΓΣ Ιωαννίνων 39 (16-7)

5. Ολυμπιακός Βόλου 35 (11-13)

6. Ίκαροι Τρικάλων 35 (12-11)

7. Τιτάνες Παλαμά 34 (11-12)

8. Μελίκη 32 (9-14)

9. Μαντουλίδης 31 (9-13)

10 Εύαθλος 31 (9-13)

11. Καλαμπάκα 30 (7-16)

12. ΑΟΚ Βέροιας 28 (5-18)

13. Νικόπολη Πρέβεζας 25 (2-21)

Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική (26η, 12/5):

ΑΟ Καλαμπάκας – ΑΟΚ Βέροιας

Μελίκη – Δόξα Λευκάδας

ΑΓΣ Ιωαννίνων – Νικόπολη Πρ.

Πρωτέας Γρ. – Εύαθλος Μακ.

Ίκαροι Τρ. – Μαντουλίδης

Ρεπό: Ολυμπιακός Β.

4ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

ΜΕΝΤ – Πολύγυρος 77-90

Ζέφυρος – Αστέρας Σίνδου 60-54

Ευκαρπία – ΒΑΟ 65-72

Λεύκιππος Ξάνθης – ΓΑΣ Κομοτηνή 79-62

Απόλλων Καλ. – Αίας Ευόσμου 79-71

Μακαμπή – Μουδανιά 66-43

Ασπίδα Ξάνθης – ΔΕΚΑ 81-75

Η βαθμολογία

1. Ευκαρπία 45 (21-3)

2. Κομοτηνή 42 (17-8)

3. Λεύκιππος Ξάνθης 40 (15-10)

4. Πολύγυρος 39 (15-9)

5. Αίας Ευόσμου 38 (14-10)

6. Ασπίδα Ξάνθης 38 (14-10)

7. Ζέφυρος 37 (13-11)

8. ΔΕΚΑ 36 (12-12)

9. ΜΕΝΤ 36 (12-12)

10. Απόλλων Καλαμαριάς 35 (11-13)

11. ΒΑΟ 34 (10-14)

12. Αστέρας Σίνδου 33 (9-15)

13. Μακαμπή 31 (7-17)

14. Ν. Μουδανιά 24 (0-24)

Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική (26η, 12/5):

Αστέρας Σίνδου – ΜΕΝΤ

Πολύγυρος – Ευκαρπία

ΒΑΟ – Λεύκιππος Ξάνθης

ΓΑΣ Κομοτηνής – Απόλλων Καλ.

Αίας Ευόσμου – Μακαμπή

Μουδανιά – Ασπίδα Ξάνθης

Photo credits: Eurokinissi