ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρέθυμνο - Κύμη 61-69: Ο Σαγκς έστειλε τους Ευβοιώτες στα προημιτελικά

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τον Σκοτ Σαγκς να κάνει τρομερή εμφάνιση, η Κύμη πήρε σπουδαίο διπλό στο Ρέθυμνο (61-69) και περιμένει το Περιστέρι για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τι κι αν ήρθε στην Ελλάδα πριν από μερικές μέρες, τι κι αν δεν έχει μάθει καλά-καλά τους συμπαίκτες και τους προπονητές του, ο Σκοτ Σαγκς έδειξε στο Ρέθυμνο την τρομερή (γι' αυτό το επίπεδο) ποιότητά του. Ο Αμερικανός περιφερειακός σήκωσε την Κύμη στις πλάτες του και την οδήγησε στην νίκη-πρόκριση (61-69) στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου η ομάδα της Εύβοιας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας το Περιστέρι που με τη σειρά του λύγισε την αντίσταση του Ηφαίστου Λήμνου σε ένα εντυπωσιακό ματς. Απογοητευτική η εμφάνιση των Κρητικών, με τον Στιβ Μπαρτ να βάζει τους εννέα από τους 13 πόντους του από τη γραμμή των βολών και την ομάδα να έχει συνολικά 18% στα τρίποντα.

Ένα επίπεδο πάνω ήταν το Ρέθυμνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να πάει στο +10 (16-6 στο 6') και να κλείσει την πρώτη περίοδο με αέρα πέντε πόντων. Οι Κρητικοί στηρίχθηκαν στην άμυνά τους, όμως αυτή η άμυνα οδήγησε σε ένα πολύ άσχημο πεντάλεπτο (από το 10' έως το 15') με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει πολύ χαμηλά (19-17) και το ημίχρονο να κλείσει στο 27-31. Ντάνιελς και Μπαρτ από τη μία, Σαγκς από την άλλη, ήταν οι πρωταγωνιστές.

Οι Ευβοιώτες έκαναν θραύση στην έναρξη της τρίτης περιόδου, πήγαν στο +9 (34-43) στο 25', έδειξαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν ιδανικά το δεκάλεπτο, μάζεψαν τη διαφορά με τους Αμερικανούς τους να βγαίνουν μπροστά για το 44-49 του 30'. Μέχρι εκεί μπορούσαν όμως, καθώς η Κύμη ήταν ανώτερη, έπαιξε πιο ισορροπημένο μπάσκετ και με αιχή του δόρατος τον Σκοτ Σαγκς έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παναγιώτου, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 27-31, 44-49, 61-69

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 14 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 6 (1), Γκάιτον 15 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ντουράμ 4 (1/8 σουτ), Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 1, Μπαρτ 13 (2/7 σουτ, 9/9 βολές), Κλάντον

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 11 (4/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαγκς 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπολνς 2 (1/7 σουτ), Τουτζιαράκης 3, Κάμφορ 7 (1), Γουάσινγκτον 10, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1), Ουμπίλα 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7 (1)

* Η Κύμη θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά εντός έδρας το Περιστέρι.