EUROBASKET

Εθνική Κορασίδων: Νίκη επί της Πολωνίας και δεύτερη θέση στον όμιλο

Η Εθνική Κορασίδων επιβλήθηκε της Πολωνίας (68-56) και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου της. Εντυπωσιακή ανατροπή στην τελευταία περίοδο από τις παίκτριες του Τάκη Μπακογιώργου.

Χάρη στην εντυπωσιακή απόδοση της τελευταίας περιόδου, η Εθνική Κορασίδων γύρισε από το -10 και, εν τέλει, πήρε τη νίκη απέναντι στην Πολωνία (68-56), για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο EuroBasket των Σκοπίων. Χάρη σε αυτή τη νίκη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε τη δεύτερη θέση και στο πρώτο νοκ άουτ θα αντιμετωπίσει τη Λετονία (26/8, 17:30).

Όλη η δουλειά έγινε στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, δεδομένου ότι η ομάδα του Τάκη Μπακογιώργου δέχθηκε μόλις 4 πόντους (δύο βολές και ένα λέι απ). Στον αντίποδα, σημείωσε 26 πόντους, με το μεγαλύτερο μέρος της ανατροπής να ολοκληρώνεται στα τέσσερα τελευταία λεπτά.

Η Ελένη Μποσγανά αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα με 23 πόντους (με 8/25 σουτ και 7/9 βολές) και 10 ριμπάουντ, ενώ εντυπωσιακή ήταν η απόδοση της Γεωργίας Γρηγοροπούλου, η οποία στα 27'46'' που χρησιμοποιήθηκε, είχε 19 πόντους και 18 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 27-36, 42-52, 68-56.

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακογιώργος): Μποσγανά 23 (8/21 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δασκουλίδου 7 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γρηγοροπούλου 19 (8/14 δίποντα, 18 ριμπάουντ), Πολυμένη 8, Θεοδοσουλάκη 4 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καρατάσιου, Κούκη 1, Κυριακάκη 6 (1), Παπαδοπούλου.

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 23/60 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 19/32 βολές, 55 ριμπάουντ (34+21), 15 ασίστ, 19 λάθη, 11 κλεψίματα, 4 τάπες.

Photo Credits: Eurokinissi