EUROBASKET

Ισλανδία - Ελβετία 83-82: Ο Χέρμανσον "γκρέμισε" τον Καπέλα

Με ήττα στην Ισλανδία συνέχισε ο Κλιντ Καπέλα τις προσπάθειές του στην προ-προκριματική φάση του EuroBasket, με τον Μάρτιν Χέρμανσον να ρίχνει την Ελβετία στο καναβάτσο (VIDEO).

Ο Κλιντ Καπέλα είναι ο απόλυτος σταρ της προ-προκριματικής φάσης για το EuroBasket 2021, ωστόσο το απόγευμα του Σαββάτου (10/8) ο σέντερ των Χιούστον Ρόκετς ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ισλανδία (83-82) σε ένα φοβερό ματς που κρίθηκε χάρη σε δύο φοβερά καλάθια του Μάρτιν Χέρμανσον.

Ο Χέρμανσον "χόρεψε" τον Καπέλα για να γράψει το 81-79 και στη συνέχεια σκόραρε ξανά για το τελικό σκορ που έφερε την απόλυτη ισορροπία στον όμιλο καθώς Ελβετία, Ισλανδία και Πορτογαλία έχουν όλοι ρεκόρ 1-1. Ο Ισλανδός πέτυχε 16 πόντους από 5/9 σουτ, την ώρα που ο Τζον Άξελ Γκούντμουνσον είχε 18 πόντους, όσους και ο Τρίγκβι Χλίνασον που γέμισε τη στατιστική του με 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Ο Καπέλα έμεινε στο παρκέ για 34:15, σκόραρε 13 πόντους από 5/13 δίποντα και 3/3 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκοψε 5 σουτ, έκανε όμως τρία λάθη και τέσσερα φάουλ. Πρώτος σκόρερ της Ελβετίας ήταν με 23 πόντους ο Τζόναθαν Καζάντι (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές) που έπαιξε 33 λεπτά.