EUROBASKET

Σερβία - Ελλάδα 77-55: Με βαριά ήττα ξεκίνησαν το EuroBasket U16 οι Παίδες

Κατώτερη των περιστάσεων η Εθνική Παίδων, ξεκίνησε με ήττα και κακή εμφάνιση τις υποχρεώσεις της στο EuroBasket U16.

Δεν ήταν το πιο εύκολο ματς για μια πρεμιέρα και αποδείχθηκε και στην πράξη. Η Εθνική Παίδων ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Σερβία για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroBasket U16, από εκεί και πέρα όμως δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και ηττήθηκε με 77-55.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν εξαιρετική αμυντικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μπαζίνα να σκοράρει οκτώ πόντους από τρία σουτ (9-16), η συνέχεια όμως δεν ήταν εξίσου καλή με τους Σέρβους να κάνουν τρομερή δουλειά στην επίθεση και με ένα επί μέρους 28-28 στη δεύτερη περίοδο να χτίζουν προβάδισμα 13 πόντων (37-24) στο ημίχρονο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-16, 37-24, 60-43, 77-55

ΣΕΡΒΙΑ (Νικίτοβιτς): Μπούσκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ), Τζούριτισς 6, Μάρκοβιτς, Ομπράντοβιτς, Σαράνοβιτς 4, Μπέλιτς 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 6 (7 ριμπάουντ), Ντάμποβιτς 2, Μιλιάσεβιτς 14 (4), Πέτροβιτς 3 (1), Ραντοβάνοβιτς 26 (6/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Στεφάνοβιτς 4

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Ευσταθιάδης, Γιαννόπουλος, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 11 (1), Τσολάκης 5 (7 ριμπάουντ), Μπαζίνας 20 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές), Γκίκας 2, Κολιός 2, Μαντζούκας 9 (4/12 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μερμίγκης 4 (2/10 σουτ), Πετανίδης 2 (1/6 σουτ), Θεογιάννης