EUROBASKET

"Θαύμα" η Ελβετία του Καπέλα, μπήκε στα προκριματικά του EuroBasket 2021

Τρομερή προσπάθεια έκανε η Ελβετία του Κλιντ Καπέλα. Χρειαζόταν νίκη με 20 πόντους, έριξε 24 στην Ισλανδία και προκρίθηκε στα προκριματικά του EuroBasket 2021.

Η νίκη επί της Ισλανδίας, δεν της ήταν αρκετή. Η Ελβετία χρειαζόταν και διαφορά 20 πόντων για να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου της, στην τριπλή ισοβαθμία με την Ισλανδία και την Πορτογαλία.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου έχανε με τέσσερις, στο ημίχρονο κέρδιζε με επτά, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στο +11 και όταν η κόρνα της λήξης ήχησε, το ταμπλό έγραψε 109-85. Νίκη με 24 πόντους για την παρέα του Κλιντ Καπέλα, που έριξε τους Ισλανδούς στο καναβάτσο και πήρε από τα προ-προκριματικά την πρόκριση στα προκριματικά του EuroBasket 2021.

Ο σέντερ των Χιούστον Ρόκετς έπαιξε 32:58 για να σκοράρει 18 πόντους από 8/16 δίποντα και 2/9 βολές, μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε μια μπάλα και έκοψε ένα σουτ, την ώρα που κορυφαίοι της ομάδας του ήταν ο Τζόναταν Καζάντι (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα) και ο Ρομπέρτο Κόβατς (29 πόντοι, 4/5 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ο Μάρτιν Χέρμανσον προσπάθησε περισσότερο από κάθε Ισλανδό, είχε 28 πόντους από 4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 11/12 βολές, όμως η ομάδα του διαλύθηκε στην τέταρτη περίοδο και δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του EuroBasket 2021 που θα μοιραστεί σε Γερμανία, Γεωργία, Τσεχία και Ιταλία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-29, 54-47, 77-66, 109-85