ΜΠΑΣΚΕΤ

Οδοστρωτήρας ο Όγκαστ, εύκολα ο Ερυθρός των Τόμιτς - Περπέρογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ / BASKET LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ασταμάτητος ο Ζακ Όγκαστ στην πρεμιέρα του EuroCup και άνετη νίκη για τη Γαλατασαράι, "γλυκό" βράδυ και για τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς και του Στράτου Περπέρογλου.

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο -επίσημο- δείγμα του Ζακ Όγκαστ με τη φανέλα της Γαλατασαράι. Η τουρκική ομάδα υποδέχθηκε την Ανδόρα στο Σινάν Ερντέμ Ντομ της Κωνσταντινούπολης, πήρε εύκολα τη νίκη στην πρεμιέρα του EuroCup (84-73) και ο ομογενής σέντερ που έπαιξε πέρυσι στον Παναθηναϊκό ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης.

Ο Όγκαστ σκόραρε 18 πόντους με 9/14 δίποντα, μάζεψε 8 ριμπάουντ (πέντε αμυντικά - τρία επιθετικά), έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, έκοψε πέντε σουτ και κέρδισε τέσσερα φάουλ, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 29 λεπτά συμμετοχής. Ο Νάιτζελ Χέιζ (19 πόντοι, 8/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα) κι ο Άαρον Χάρισον (15 πόντοι, 4/8 σουτ, 7/11 βολές) ακολούθησαν τον Όγκαστ, με τον Ντίλαν Ένις (20 πόντοι, 6/10 δίποντα, 8/8 βολές) να παλεύει μόνος εναντίον όλων για λογαριασμό της Ανδόρα.

Την ίδια ώρα, ο Ερυθρός Αστέρας λύγιζε στο Βελιγράδι την αντίσταση της γερμανικής Ουλμ (88-73), με τον Μίλαν Τόμιτς να μπαίνει με το δεξί στη διοργάνωση και τον Στράτο Περπέρογλου να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα ερχόμενος από τον πάγκο. Η Ουλμ πίεσε στην τέταρτη περίοδο, ο Έλληνας φόργουορντ ήταν εκείνος που... ξελάσπωσε τους Σέρβους (14 πόντοι, 2/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 25 λεπτά)) και οι Ράγκλαντ (17 πόντοι, 7/8 σουτ, 6 ασίστ), Μπάρον (19 πόντοι, 7/8 βολές), Ότζο (14 πόντοι, 6/7 δίποντα - 10 ριμπάουντ) ακολούθησαν.

Στο πρώτο ματς της ημέρας, η Ρίτας Βίλνιους (πρώην Λιέτουβος Ρίτας) επικράτησε της Ουνικάχα Μάλαγα (80-72) με τον Εϊμάντας Μπέντζιους να σκοράρει 18 πόντους, τον Εβάλντας Καΐρις να προσθέτει 15 και τον Ντόμινικ Σάτον να έχει 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Πρώτος σκόρερ των Ανδαλουσιάνων ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 16 πόντους από 7/8 δίποντα και 2/3 βολές, με τον Μπράιαν Ρόμπερτς (13 πόντοι, 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 1 ασίστ, 6 λάθη) και τον Κάιλ Γουίλτζερ (9 πόντοι, 1/6 τρίποντα σε 24 λεπτά) να κινούνται σε ρηχά νερά.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε της Τόφας Μπούρσα (107-91) με τον Κλιντ Τσάπμαν να κάνει πράγματα και θαύματα και τον Πέιτον Σίβα να "φλερτάρει" με ένα μεγάλο ρεκόρ, ενώ η πολύ γεμάτη Λοκομοτίβ Κουμπάν δυσκολεύθηκε μα στο τέλος νίκησε εκτός έδρας την Γκντίνια (80-73) με τον Τζαμέλ ΜακΛίν να έχει μόλις 7 πόντους με 2/5 δίποντα και 3/4 βολές σε 24 λεπτά συμμετοχής, μαζί με 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και 4 κλεψίματα. Η Βαλένθια, τέλος, συνέτριψε με 84-62 τη Βιλερμπάν με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος. Γουίλ Τόμας (16 πόντοι) και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς 914 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους Ισπανούς, 8 πόντους πέτυχε ο 17χρονος Τίο Μαλεντόν σε 17 λεπτά συμμετοχής με τη φανέλα των Γάλλων.