EUROCUP

Προμηθέας - Βενέτσια 68-70: Πάλεψε μέχρι τέλους για την ανατροπή αλλά έχασε

Ο Προμηθέας πάλεψε μέχρι τέλους για το πρώτο προσπέρασμα και τη νίκη, αλλά με τέτοια ποσοστά σε τρίποντα και βολές, κάθε προσπάθεια στην άμυνα πήγαινε χαμένη στην επίθεση και έτσι ηττήθηκε (68-70) από τη Βενέτσια.

Έχανε 15 ππόντους (40-55) στο 25', κατάλαβε ότι αν δεν βγάλει ενέργεια στην άμυνα και με τέτοια ποσοστά σε τρίποντα και βολές δεν έχει τύχη, ανάγκασε σε 12 λάθη της Βενέτσια, έτρεξε ένα επιμέρους 18-3, ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν τα κατάφερε.

Παρά τη συγκινητική προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να προσπεράσει σε κανένα σημείο του αγώνα, ούτε στο τέλος με το άστοχο τρίποντο του Μπαμπ (στο 68-70) και ηττήθηκε από τη Βενέτσια στην Πάτρα (68-70) στην 3η αγωνιστική του Top-16 του EuroCup, με την πρόκριση να δυσκολεύει πλέον.

O MVP

Ο Μίτσελ Γουάτ έκανε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα των Πατρινών. Τελείωσε το παιχνιδι με 17 πόντους έχοντας 8/9 δίποντα, με τους περισσότερους πόντους στο δεύτερο μέρος. Ανάλογη περίπτωση και... ζημιά και αυτη του Στέφανο Τόνουτ που μέτυχε 15 πόντους, τους 10 εξ αυτών στην τρίτη περίοδο, όπου η ιταλική ομάδα ξέφυγε στο σκορ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 3/20 τρίποντα (15%) και 17/28 βολές (60 %) ο Προμηθέας έχει ανάμεικτα συναισθήματα για το τελικό αποτέλεσμα. Είναι απορίας άξιο που με τέτοια ποσοστά πάλεψε για τη νίκη, ενώ αυτό δίνει ακόμα μεγλαύτερη αξία στην άμυνα που έπαιξε και τα 9 κλεψίματα που έκανε, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε 16 λάθη, τα 12 εξ αυτών στο δεύτερο μισό. Αυτή η άμυνα, όμως, δεν εμφανίστηκε ποτέ στην πρώτη περίοδο όπου έκανε μόλις δύο φάουλ σε 8', αλλά ούτε και στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους με ένα μόνο φάουλ σε 8'!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ έχοντας το μυαλό του μόνο στην επίθεση. Σίγουρα δεν το είχε στην άμυνα, όπου η αντίδρασή του ήταν από soft ως και ανύπαρκτη σε κάποιες περιπτώσεις, δείχνοντας χαμένος στις περιστροφές, αφήνοντας πολλά ελεύθερα τρίποντα, χωρίς πιεση στην μπάλα και χωρίς χρήση των φάουλ. Είναι ενδεικτικό ότι οι Πατρινοί είχαν κάνει μόλις δύο φάουλ στα πρώτα 8', τελειώνοντας το ματς χωρίς καν να συμπληρώσουν τα πέντε ομαδικά.

Οι Ιταλοί το εκμεταλλεύτηκαν, βρήκαν μακρινά σουτ απο τους Τσάπελ και Ντέι και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (17-23), με τον Οκτάβιους Έλις και τον Λίποβι να είναι οι μοναδικοί σκόρερ των γηπεδούχων εντός παιδιάς (από 9 και 7 πόντους αντίστοιχα). Ο πρώτος μάλιστα συνέχισε να κάνει μόνος του όλη τη δουλειά στη ρακέτα φτάνοντας τους 15 πόντους, αλλά δεν μπορούσε να αποτρέψει αυτό που ακολούθησε από τη στιγμή που η ομάδα του ήταν τοσο άστοχη από μακριά (1/6 τρίποντα) και τόσο κακή στην άμυνα: Ο Μπράμος άρχισε να "πυροβολεί" από την περίμετρο, ανεβάζοντας τα ήδη καλά ποσοστά της Βενέτσια από μακριά (6/13), μαζί και τη διαφορά στο σκορ (27-39 στο 17'). Μέσα σε όλα αυτά, ο Προμηθέας έχανε και βολές έχοντας 9 άστοχες (14/23), ωστόσο με τον Μάντζαρη να έχει 6/6 απο τη γραμμή και με καλάθια των Αγραβάνη και Μπαμπ κατάφερε να κάνει τη διαφορά μονοψήφια πριν το ημίχρονο (35-44).

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην έναρξη της τρίτης περιόδου με τον Αγραβάνη μπροστάρη σε αυτό το κομμάτι, κατεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά (στους έξι πόντους), πριν ακολουθήσει ένα ακόμη καταστροφικό διάστημα. Πολλά λάθη, βιασύνη δίχως λογο από τους Μπαμπ και Χολ και νέα "άρνηση" για φάουλ στην άμυνα (μόλις ένα σε 8'). Με 10 πόντους του Τόνουτ, η Βενέτσια βρήκε ξανά χώρο για να σκοράρει και να ξεφύγει εκ νέου, αυτή τη φορά με 15 πόντους (40-55). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, συνέχισαν να οδηγούνται από τους Έλις, Αγραβάνη και Μάντζαρη και μείωσαν στους 8 πόντους, που θα μπορούσαν να ήταν και λιγότεροι αν δεν έκαναν νέα λάθη και αν δεν είχαν το απαγορευτικό 14% από το τρίποντο (2/14).

Η ενέργεια του Λίποβι και το ξέσπασμα των Πατρινών στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου έφερε ένα 8-0 σερί του Προμηθέα, μαζί και την ισοπαλία στην αναμέτρηση (58-58), με το επιμέρους σκορ από το 25' μέχρι το 33' να είναι 18-3 για τους Πατρινούς, οι οποίοι όμως συνέχισαν να... σπάνε τα καλάθια από την περίμετρο. Νέο κρεσέντο αστοχίας από μακριά με τρία σερί άστοχα τρίποντα έδωσε το δικαίωμα στον Γουάτ να συνεχίσει να κάνει θραύση στη ρακέτα (7/8 δίποντα) και να δίνει νέο προβάδισμα και αέρα 5 πόντων στη Βενέτσια (60-65) με 4' για το τέλος. Οι Ιταλοί έκαναν λάθη χάρη στην πίεση των Πατρινών που έκλεψαν μπάλες και έμειναν κοντά στο σκορ (65-67) στο τελευταίο λεπτό. Στην τελευταία κατοχή, όμως, μετά από τζάμπολ του Μαυροκεφαλίδη με τον Μπράμο, ο δευτερος αναδείχτηκε νικητής και έστειλε την μπαλα στον Τόνουτ που με λέι απ έκανε το 65-69. Ο Λίποβι είχε νέα απάντηση για τους γηπεδούχους μειώνοντας στον πόντο με τρίποντο (68-69), ο Μπαμπ πήρε ακόμη ένα για τη νίκη αλλά αστόχησε και έτσι η Βενέτσια έφυγε με τη νικη απο την Πάτρα (68-70).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 1.874 φίλοι του Προμηθέα βρέθηκαν στις εξέδρες του "Δ. Τόφαλος¨.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Λαουριναβίτσιους, Ντραγκόγεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 5, Μπαμπ 4, Λίποβι 14 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Κασελάκης 2, Μάντζαρης 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 2, Έλις 21 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Ούντανοχ 4, Στόουν 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράμος 7 (2), Τόνουτ 15 (2), Ντέι 7 (1), Ντε Νικολάο, Φιλόι 2, Βίντμαρ 4 (7 ριμπάουντ), Τσάπελ 8 (2), Ματσόλα 3 (1), Γουάτ 17 (8/9 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/26 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 17/28 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βενέτσια: 18/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Νέα αναμέτρηση για της δύο ομάδες την επόμενη εβδομάδα, οι οποίες αυτή τη φορά θα κοντραριστούν στη Βενετία. Ο Προμηθέας θα ταξιδέψει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει τη Βενέτσια στην έδρα της, στην τέταρτη αγωνιστική του Top-16 (28-1, 21:00).