Άλμπα - Μπάγερν 76-77: Ο Λο γκρέμισε το... τείχος

EUROLEAGUE / ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με δύο τρίποντα του Λο, η Μπάγερν Μονάχου έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ενώ οι βολές του ίδιου παίκτη ήταν αυτές που έδωσαν τη νίκη στους Βαυαρούς (76-77) στον γερμανικό "εμφύλιο" του Βερολίνου. Διπλή "αυτοκτονία" για την Άλμπα.

Τρομερό παιχνίδι βάσει εξέλιξης και όχι ποιότητας στο Βερολίνο, όπου η Μπάγερν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση χάρη στα κρίσιμα καλάθια του Μάοντο Λο. Με δύο δικά του τρίποντα, οι Βαυαροί έστειλαν το ματς στην παράταση (72-72), ενώ δικές του βολές χάρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στους Βαυαρούς που πλέον έχουν ρεκόρ 6-8.

Αντίθετα, η Άλμπα "αυτοκτόνησε" δις, μία στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα έχοντας μάλιστα προβάδισμα τεσσάρων πόντων και μία στην παράταση. Εκεί, με το σκορ 76-75, ο Μέισον με αχρείαστο φάουλ έστειλε τον Λο στις βολές για να γίνει μοιραίος από πρωταγωνιστής αφού ήταν ο παίκτης που οδήγησε στην ανατροπή της Άλμπα στο τρίτο δεκάλεπτο (τελείωσε το ματς με 17 πόντους)

Το παιχνίδι ήταν κακό από πλευράς ποιότητας, με μεγάλη αστοχία και πολλά λάθη από τις δύο ομάδες. Η Άλμπα είχε 14/43 δίποντα (!) και 17 λάθη, ενώ η Μπάγερν είχε 17/33 δίποντα, και 23 λάθη!

O MVP

Ο Μονρό έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Λούτσιτς είχε 19 πόντους και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, αλλά ο Λο... ξέρανε τους πάντες κλέβοντας και τον τίτλο του MVP τόσο από τους συμπαίκτες του όσο και από τον Μέισον που έκανε το ματς της ζωής του μέχρι να γίνει μοιραίος. Ο Μάοντο Λο, όμως, με δύο δικά του τρίποντα έστειλε το ματς στην παράταση και με δύο βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Τελείωσε το ματς με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η κάθε ομάδα είχε από μία ξεχωριστή κατηγορία στην οποία ήταν... τραγική, αλλά και μία κοινή. Η Άλμπα είχε 5/20 δίποντα, ενώ η Μπάγερν είχε 3/12 τρίποντα! Το κοινό "αγκάθι" και των δύο ομάδων που εξηγεί ακόμη περισσότερο το πολύ χαμηλό σκορ του πρώτου μέρους (28-30) ήταν τα 12 λάθη που είχαν εκατέρωθεν σε 20 αγωνιστικά λεπτά!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τραγικό ξεκίνημα με πολλά λάθη και μεγάλη αστοχία από τις δύο ομάδες. Είναι ενδεικτικό ότι χρειάστηκαν 6' για να μπουν οι πρώτοι εντός παιδιάς πόντοι, με την Άλμπα ωστόσο να κρατά τη νευρικότητα και την αστοχία μέχρι το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν 3/15 σουτ (!), πετυχαίνοντας μόλις 10 πόντους (τους 6 ο Γκεντράιτις), με την Μπάγερν από την πλευρά της να βρίσκει στόχο προς το τέλος της πρώτης περιόδου (5/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα) η οποία τη βρήκε μπροστά στο σκορ (10-19).

Στον ίδιο κακό ρυθμό και το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας από 12 λάθη! Οι κακές επιλογές και η αστοχία στην επίθεση συνεχίστηκαν, αυτή τη φορά όμως ήταν πιο αισθητές για την Μπάγερν, η οποία βέβαια πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (28-30). Η Άλμπα είχε 4/7 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο και μείωσε στον πόντο (26-27) στο 18', έχοντας τους Σίκμα και Γκιεντράιτις μπροστάρηδες (με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα), αλλά η Μπάγερν συνέχισε να "χτυπά" στο ζωγραφιστό και κράτησε τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/12 τρίποντα στο πρώτο μέρος, αλλά ήταν καλύτεροι κοντά στο καλάθι (9/18 δίποντα), σε αντίθεση με την Άλμπα που είχε 5/20 σουτ δύο πόντων!

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο μέρος η Μπάγερν, το έκανε στο δεύτερο, κάνοντας και πιο εύκολη τη ζωή της. Με 3/5 τρίποντα από τους Λούτσιτς και Μπαρτέλ και με τον Μονρό να συνεχίζει να κάνει... πάρτι στη ρακέτα (έφτασε τους 10 πόντους με5/7 δίποντα), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται και με 9 πόντους (36-45) στο 25'. Η Άλμπα, είδε τον Σίβα να τραυματίζεται και να αποσύρεται, είδε τη διαφορά να φτάνει στους 12 πόντους (38-50), αλλά είδε και τον Μέισον να παίρνει την ομάδα του από το χέρι και να την οδηγεί σε ένα 10-0 σερί μειώνοντας στο καλάθι (48-50).

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε (προσωρινά) στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, με νέο καλάθι του Μέισον που έγινε "διψήφιος", με τους γηπεδούχους να τρέχουν 14-0 σερί και να περνούν μπροστά στο 32' (54-50). Σε αυτό το διάστημα, η Μπάγερν έμεινε χωρίς καλάθι, ενώ είχε και οκτώ λάθη!

Απο εκείνο το σημείο, οι Βαυραοί δεν έβρισκαν άλλους πρωταγωνιστές εκτός των Μονρό και Λούτσιτς, ενώ αντίθετα η Άλμπα είδε τον Έρικσον να πετυχαίνει δύο σερί τρίποντα για το 68-63 του 39'. Ο Λούτσιτς με δικό του τρίποντο μείωσε στο καλάθι, στην άλλη πλευρά ο Μέισον με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους, ωστόσο εκεί ανέλαβε ο Λο. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα και παρά τις δύο εύστοχες βολές του Χέρμανσον ισοφάρισε σε 72-72 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι το παιχνίδι στα χέρια τους όταν ο Μέισον με σουτ τριών πόντων έκανε το 75-74, ωστόσο ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων έγινε μοιραίος αφού έκανε αχρείαστο φάουλ στον Λο στα τελευταία δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 76-75 για την Άλμπα. Αυτός ευστόχησε και στις δύο και έδωσε τη νίκη στους Βαυαρούς (76-77).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Mercedes Benz Arena βρέθηκαν 11.229 φίλοι της Άλμπα Βερολίνου για να παρακολουθήσουν το ντέρμπι της Γερμανίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Περούγκα, Βαν Ντεν Μπρόεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-19, 28-30, 48-50, 72-72 (κ.α.), 76-77 (παρ.).

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Μέισον 17 (1), Σίβα, Γκιφάι 8, Έρικσον 12 (4/5 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 5, Νίκιτς 4, Γκεντράιτις 15 (3), Τίμαν, Νόκο 5, Σίκμα 10 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Κινγκ 2, Κόπονεν, Μονρό 17 (10 ριμπάουντ), Λούτσιτς 19 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 7 (1), Τσίπσερ, Νέλσον 2, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 10 (1), Λεσόρ, Χουέστις 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 14/43 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 18/21 βολές, 37 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 17/33 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 13/18 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 23 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Άλμπα θα βρεθεί στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν (20/12, 21:45), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχτεί την Μπαρτσελόνα στο Μόναχο (20/12, 21:30).