ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναντολού Εφές - Μπουντούτσνοστ 106-68: "Καθάρισε" σε πέντε λεπτά!

EUROKINISSI

Η Αναντολού Εφές "έτρεξε" ένα απίστευτο σερί 22-0 στην τρίτη περίοδο και διέλυσε την Μπουντούτσνοστ 106-68, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από δύο ήττες στη σειρά (VIDEO).

Μετά τις διαδοχικές ήττες από την Ρεάλ (στην Κωνσταντινούπολη) και τον Ολυμπιακό (στο ΣΕΦ) η αναμέτρηση με την Μπουντούτσνοστ στο Σινάν Ερντέμ Ντομ έμοιαζε σαν... παραγγελία για την Αναντολού Εφές . Στην πορεία αποδείχθηκε ότι όντως έτσι ήταν. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κράτησε την Μπουντούτσνοστ στο μηδέν για 5,5 λεπτά στην τρίτη περίοδο, έκανε ένα σερί 22-0 από το 25' έως το 30' και έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με 106-68, την 9η σε 13 αγώνες στην EuroLeague .

Οι Μπομπουά (22), Μότουμ (17), Σίμον (15), Μοερμάν (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Αναντολού Εφές, η οποία μάζεψε 21 ριμπάουντ παραπάνω (44 έναντι 23 της Μπουντούτσνοστ), μοίρασε 27 ασίστ και κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο, καταγράφοντας και την καλύτερη φετινή επιθετική της επίδοση με τους 106 πόντους που έβαλε. Στην αντίπερα όχθη, ο Ερλ Κλαρκ (21 πόντοι) ήταν ο μόνος που ξεχώρισε από την Μπουντούτσνοστ, η οποία είχε 28/72 σουτ (38,8%) και ηττήθηκε για δέκατη φορά σε 13 αγώνες.

O MVP

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά απουσίασε από το προηγούμενο παιχνίδι, αλλά... πετούσε φωτιές απόψε. Ο Γάλλος πόιντ γκαρντ έβαλε 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ήταν μαζί με τον επίσης εξαιρετικό Κρούνοσλαβ Σίμον οι κύριοι λόγοι που η Εφές έλεγξε από πολύ νωρίς το ματς. Ο Μπομπουά τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 20'49''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αναντολού Εφές δεν έχασε ούτε ένα δίποντο στο τρίτο δεκάλεπτο! Η τουρκική ομάδα είχε 8/8 δίποντα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και 4/6 τρίποντα, δηλαδή 12/14 σουτ συνολικά στην τρίτη περίοδο. Τελικά η Εφές τελείωσε το παιχνίδι και με ένα ρεκόρ ομάδας στην EuroLeague και συγκεκριμένα στο index rating: 155!

EUROKINISSI

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αναντολού Εφές και η Μπουντούτσνοστ αναμετρήθηκαν ξανά έπειτα από 19 χρόνια (σεζόν 1999/2000) και για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague. Και καταπώς φαίνεται η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζίκιτς μάλλον θα προσπαθήσει να ξεχάσει σύντομα την σημερινή αναμέτρηση... Η Αναντολού Εφές μπήκε στο Σινάν Ερντέμ Ντομ αποφασισμένη να "καθαρίσει" γρήγορα το παιχνίδι και παρότι δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από 9 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (29-20 στο 10'), είχε εξ αρχής τον κατάλληλο ρυθμό στην επίθεση. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ευστόχησε στα πρώτα έξι σουτ που επιχείρησε (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα), έβαλε 29 πόντους στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με προβάδισμα οκτώ πόντων (49-41).

Το καθοριστικό ξέσπασμα που την οδήγησε στη νίκη, πάντως, δεν είχε αρχίσει ακόμα, κι ας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με 7/7 σουτ! Αυτό έγινε από το 25' έως το 30'. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η Εφές κράτησε την Μπουντούτσνοστ στο "μηδέν", έτρεξε ένα σερί 22-0 και έτσι απλά το 59-53 (25') έγινε 81-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το ματς μόλις είχε "τελειώσει". Στο 34' η Εφές ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους (84-53) και δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι μέχρι τέλους. Η τελική διαφορά των 38 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς για την ομάδα του Αταμάν, η οποία σημείωσε την πρώτη φετινή 100άρα της και πέτυχε φυσικά την ευρύτερη φετινή της νίκη, έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας (63,4% δίποντα και 56,5% τρίποντα), εν αντιθέσει με την Μπουντούτσνοστ, που σούταρε με 41,2% στα δίποντα και με 7/21 στα τρίποντα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το πιο παραγωγικό φετινό παιχνίδι της Εφές το παρακολούθησαν οι λιγότεροι θεατές (3.153) από κάθε άλλο στο Σινάν Ερντέμ Ντομ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Γκαρθία, Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 2, Μπομπουά 22 (3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπαλμπάι 2, Μπιρσέν 4, Μότουμ 17 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μοερμάν 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 8 (3 τάπες), Μίτσιτς 7 (1), Άντερσον 8 (2), Ντάνστον 8, Σίμον 15 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 11, Σέχοβιτς Σουάντ 7 (2), Κλαρκ Ε. 21 (3), Μπάροβιτς, Κλαρκ Κ. 12 (1), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Γκόρντιτς 2 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Νίκολιτς Ζ., Όμιτς 2, Πόποβιτς 9 (1), Νίκολιτς Ντ. 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 26/40 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 15/18 βολές, 44 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 21/51 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 5/7 βολές, 23 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την Πέμπτη (20/12) θα παίξουν και οι δύο ομάδες στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Αναντολού Εφές θα αντιμετωπίσει στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ (19:00) και η Μπουντούτσνοστ θα υποδεχτεί την Φενέρμπαχτσε (21:00).

Photo credits: Eurokinissi