Αναντολού Εφές - Ζάλγκιρις 96-91: Δεν τη σταμάτησαν ούτε τα 19 τρίποντα!

Anadolu's Shane Larkin celebrates after scores three-point basket during their Final Four Euroleague final basketball match between Anadolu Efes Istanbul and CSKA Moscow at the Fernando Buesa Arena in Vitoria, Spain, Sunday, May 19, 2019. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP PHOTO/ALVARO BARRIENTOS

Η Ζάλγκιρις έκανε ρεκόρ στην ιστορία της με 19 τρίποντα, ούτε αυτά όμως ήταν αρκετά για να σταματήσουν τη φρενήρη πορεία της Αναντολού Εφές (96-91). Ο Λάρκιν "ξύπνησε" στο δεύτερο μέρος και "σκότωσε" τους Λιθουανούς.

Επτά παίκτες πέτυχαν τρίποντο για τη Ζάλγκιρις, η οποία ευστοχούσε από την περίμετρο όλο το... βράδυ, κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία της με 19 σουτ πίσω από τα 6,75 μέτρα! Ούτε αυτά, όμως, ήταν αρκετά για να βάλουν φρένο στην πορεία της της Εφές που έφτασε τις εννέα σερί νίκες.

Οι Μίτσιτς και Πλάις κράτησαν την τουρκική ομάδα μέσα στο ματς, ο Λάρκιν ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και μαζί με τον Σιμόν έδωσαν απαντήσεις στα διαδοχικά μακρινά σουτ της λιθουανικής ομάδας.

O MVP

Οι Πλάις και Μίτσιτς κράτησαν την Εφές μέσα στο παιχνίδι όσο η Ζάλγκιρις πυροβολούσε κατά ριπάς. Όταν, όμως, ο Λάρκιν ξύπνησε όλα τελείωσαν. Τελείωσε το ματς με 25 πόντους, ενώ είχε μηδέν στο πρώτο δεκάλεπτο και 6 στο ημίχρονο. Είχε 4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 11/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Καθοριστικός και ο Σιμόν με κομβικούς πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τελείωσε το ματς με 15 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με 5/5 τρίποντα, είχε 6/8 στο δεύτερο δεκάλεπτο (10/13 στο ημίχρονο), 4/7 στην τρίτη περίοδο και τελείωσε το ματς με 19/31! Αυτό είναι ρεκόρ στην ιστορία της, αφού τα περισσότερα τρίποντα που είχε πετύχει σε ένα ματς ήταν 14 (επτά φορές). Να σημειωθεί μάλιστα ότι από τους 10 παίκτες που αγωνίστηκαν, οι επτά ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων, με τους Χέις και Λεντέι να μην αστοχούν σε τρίποντα (3/3 έκαστος).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ καλά διαβασμένη μπήκε στο παρκέ η Ζάλγκιρις, βάζοντας δύσκολα τους Τούρκους, ούσα πολύ εύστοχη από την περίμετρο ξεκινώντας με 4/4, αλλά και πολύ συμπαγής στην άμυνά της στην πίσω πλευρά του παρκέ. Το 0-8 αιφνιδίασε τον Αταμάν που πέρασε γρήγορα τον Μίτσιτς στο παρκέ για να έχει και δεύτερο χειριστή. Ο Σέρβος βέβαια, περισσότερο στο σκοράρισμα βοήθησε, καλύπτοντας τα χαμένα σουτ του -άποντου στο πρώτο δεκάλεπτο- Λάρκιν. Με 3/4 τρίποντα έφτασε γρήγορα τους 11 πόντους και αφού αρχικά μείωσε σε 19-20 (σκορ πρώτης περιόδου), έχοντας και τη συνδρομή του Πλάις στις δύο ρακέτες (7 πόντους και πολύ καλή άμυνα), έπειτα έβαλε μπροστά τους Τούρκους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου.

Όσο ο Λάρκιν ήταν στον πάγκο, οι συμπαίκτες του "πυροβολούσαν" από την περίμετρο. Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου η Εφές σκόραρε μόνο με τρίποντα (4), ωστόσο η Ζάλγκιρις απαντούσε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και μάλιστα με μεγαλύτερη ακρίβεια. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν με 5/5 τρίποντα στη δεύτερη περιόδο και 9/10 (!) συνολικά στο 19', (με έξι διαφορετικούς παίκτες), ανακτώντας το προβάδισμα (35-40). Ο Λάρκιν επέστρεψε αλλά συνέχισε να αστοχεί (0/6 σουτ), ενώ ο Ρίβερς συνέχισε να εκτελεί (4/5), με τη Ζαλγκιρις να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας 10/13 τρίποντα, μαζί και το προβάδισμα (40-43).

Τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε στην τρίτη περίοδο, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο κομμάτι της. Ο Λάρκικιν συνέχισε να αστοχεί πετυχαίνοντας το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι στο 29', ενώ οι Μίτσιτς και Πλάις παρέμειναν οδηγοί της ομάδας τους, σε σκοράριμα, δημιουργία και ριμπάουντ. Με την ίδια ευστοχία, όμως, από την περίμετρο συνέχισε και η Ζάλγκιρις. Είχε 4/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα (έφτασε να έχει 14-20 στο 30') και κράτησε το προβάδισμα (64-65).

Στην τέταρτη περίοδο, η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με την ίδια... θερμοκρασία πίσω από τα 6,75 μέτρα και με τον Λεντέι να είναι ασταμάτητος κοντά στο καλάθι αλλά και μακριά από αυτό (με συνεχόμενους πόντους έφτασε τους 22). Όταν, όμως, οι Λάρκιν και Σιμόν αποφάσαν να "ξυπνήσουν", οι ελπίδες και τα τρίποντα των Λιθουανών "έσβησαν". Από τους μηδέν πόντους του δεκαλέπτου και τους 6 του ημιχρόνου, ο Λάρκιν έφτασε στους... 25 και μαζί με τον Σιμόν οδήγσε την Εφές στη νίκη (96-91).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 14.803 Τούρκοι βρέθηκαν στο Sinan Erdem.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Πέρεθ, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-43, 63-65, 96-91

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 25 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 11/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον 9 (1), Μπαλμπάι, Σανλί, Μοερμάνι, Πλάις 15 (7/8 δίποντα), Μίτσιτς 22 (3 τρίποντα, 3 ασίστ), Άντερσον, Πίτερς, Σιμόν 15 (2)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 9 (3), Ρίβερς 21 (6), Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέις 11 (3), Γιανκούνας, Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 4, Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 22 (6/8 δίποντα, 3/3 τ΄ριποντα), Ουλανόβας 12 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 23/28 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 20/21 βολές, 24 ριμπάουντ, 14 ασίστ,, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 12/24 δίποντα, 19/31 βολέ2, 22 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Αναντολού Εφές αντιμετωπίζει την Μπάγερν στο Μόναχο στις 21/2 (21:30), ενώ η Ζάλγκιρις θα μείνει εκτός έδρας τια το ματς με την Μπασκόνια (21/2, 22:0).