Αρμάνι Μιλάνο - Μπαρτσελόνα 83-70: Κέντα στον... άσο

EUROKINISSI

Με πέντε συνεχόμενα τρίποντα στις τελευταίες κατοχές, η Αρμάνι πήρε την πέμπτη της σερί νίκη στη EuroLeague επί της Μπαρτσελόνα (83-70), με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να ευστοχεί σε πέντε τρίποντα! Τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση.

Για 2'30'' άνοιξαν οι... ουρανοί στο κατάμεστο "Mediolanum Forum" και άρχισε να βρέχει... τρίποντα από τους παίκτες της Αρμάνι Μιλάνο, κυρίως δια χειρός Ροντρίγκεθ! Ο Ισπανός είχε πέντε τρίποντα συνολικά στο ματς, πέτυχε τρία σε αυτό το διάστημα, μοίρασε δύο ασίστ για να πετύχουν άλλα δύο τρίποντα οι συμπαίκτες του και κάπως έτσι, με ένα κρεσέντο πίσω από τα 6,75 μέτρα, οι Μιλανέζοι επικράτησαν της Μπαρτσελόνα, υποχρεώνοντάς τη στην πρώτη της ήττα. Από την πλευρά του, το συγκρότημα του Μεσίνα έκανε την πέμπτη διαδοχική του νίκη και πλέον, συγκατοικεί στην κορυφή και στο 5-1 μαζί με τους μπλαουγκράνα και την ΤΣΣΚΑ.

O MVP

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ τελείωσε το ματς με 17 πόντους χάρη στα 5 του τρίποντα, τρία εκ των οποίων πέτυχε στο τελευταίο δίλεπτο οδηγώντας την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη.. Επίσης είχε 7 ασίστ, με δύο εξ αυτών να είναι για τα υπόλοιπα δύο τρίποντα σε εκείνο το διάστημα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Αρμάνι ήταν μπροστά στο σκορ 66-64 με 2'30'' για τη λήξη. Σε εκείνο το διάστημα πέτυχε 17 (!) πόντους, έχοντας έτσι στην τέταρτη περίοδο 6/11 τρίποντα και συνολικά 31 πόντους!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι ξεκίνησε με 0/4 σουτ (0/3 ο Μίτσοφ) αλλά και 4 λάθη, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει με 0-7 σε ένα νευρικό ξεκίνημα πάντως και για τις δύο ομάδες. Με τον Ντιλέινι στο παρκέ μετά την επιστροφή του, οι Καταλανοί κρατούσαν σταθερό προβάδισμα μετά από 7' (4-11) παρά τα 0/4 τρίποντα, τα οποία δεν χρειάζονταν όσο ο Ντέιβις έκανε "ζημιά" στη ρακέτα (ξεκίνησε με 7 πόντους). Οι 5 πόντοι του Ρολ μείωσαν σε 9-13, ωστόσο ο Ντέιβις συνέχισε να "σφυροκοπεί" τη ρακέτα φτάνοντας τους 11 πόντους σε 8' και να κρατά σταθερά μπροστά την ομάδα του στο πρώτο δεκάλεπτο (15-20), το οποίο έκλεισε με το τρίποντο του Αμπρίνες που ήταν και το πρώτο εύστοχο της Μπαρτσελόνα μετά από πέντε άστοχα!

Οι δύο ομάδες σούταραν πολύ άσχημα από την περίμετρο (με 2/7 και 1/6 αντίστοιχα), η κυριαρχία των μπλαουγκράνα στη ρακέτα ωστόσο αποτυπώθηκε και στο σκορ (20-26) στο 15'. Ο Νέντοβιτς με δύο τρίποντα στη δεύτερη περίοδο κράτησε την Αρμάνι κοντά στο σκορ (25-28), για να έρθει νέο τρίποντο του Σέρχιο, μαζί και η ισοφάριση στο 17'. Οι 5 σερί πόντοι του Μίροτιτς, όμως, έκλεισαν το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους στο +7 (30-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξε πάρα πολύ ο ρυθμός του αγώνα, οι δύο ομάδες έβγαλαν το επιθετικό τους ταλέντο στο παρκέ. Ο Μίτσοφ από την Αρμάνι, μαζί με τον Σκόλα (11 και 8 πόντους αντίστοιχα) κρατούσαν τους Ιταλούς σε απόσταση αναπνοής (50-52 στο 29') , την ώρα που ο Πέσιτς έβλεπε τους παίκτες του να έχουν μαζική συνεισφορά στο σκοράρισμα. Η είσοδος του Κούριτς έδωσε νέο μικρό σερί στους φιλοξενούμενους που πήραν ανάσα 6 πόντων (52-58) και το οποίο κράτησαν μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου. Εκεί, όμως, ανέλαβε ο Σκόλα, ο οποίος με 5 σερί πόντους έφερε το ματς στα ίσα, με 6'30 για τη λήξη. Το τρίποντο του Ντέλα Βάλε έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (64-61), μαζί και το μομέντουμ λιγότερα από πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Ο ίδιος παίκτες με βολές έκανε το 66-61, ο Μίροτιτς μείωσε με τρίποντο σε 66-64, ωστόσο ο Ροντρίγκεθ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 69-64 των Μιλανέζων, ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 74-67 της Αρμάνι με 70'' για τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Ισπανός πάσαρε στον Μπρουκς για να πάρει σειρά στα εύστοχα μακρινά σουτ, με τον Ροντρίγκεθ βέβαια να έχει και τον τελευταίο λόγο με το πέμπτο δικό του τρίποντο (83-70).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Sold out από τους Μιλανέζους, αφού στο "Mediolanum Forum" βρέθηκαν 12.200 φίλαθλοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Μόγκουλκοτς, Μπίσανγκ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 30-37, 52-58, 83-70.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 8 (2), Μακ 4 (2/6 δίποντα), Μίτσοφ 16 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ), Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 17 (1/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ταρτσέφσκι 2, Νέντοβιτς 6 (2/6 τρίποντα), Τσιντσαρίνι, Γουάι, Μπρουκς 5 (1), Σκόλα 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 15 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Χάνγκα 8, Οριόλα 4, Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές), Κούριτς 10 (1/4 τρίποντα), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Τόμιτς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 17/38 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 7/8 βολές, 37 ριμπάουντ (30+7), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 17/39 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 15/22 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αρμάνι μένει στο Μιλάνο για να υποδεχτεί την Μπασκόνια (7/1, 21:45), ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας (8/1, 20:00).

Photo Credits: Eurokinissi