Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 77-70: Με την αύρα του Ναβάρο

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη στο clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης με 77-70, αφιερώνοντάς την στον Χουάν Κάρλος Ναβάρο του οποίου η φανέλα ανέβηκε στην οροφή του "Παλάου Μπλαουγκράνα" πριν το τζάμπολ του αγώνα.

Την εκπληκτική πορεία των δύο τελευταίων μηνών συνέχισε η Μπαρτσελόνα η οποία νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας με 77-70, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της EuroLeague και παραμένει σε τροχιά τετράδας, ενώ η "Βασίλισσα" πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις της κι έδειχνε να έχει μείνει στον χαμένο τελικό Κυπέλλου πριν από 2 εβδομάδες. Γιόρτασαν για τον Ναβάρο οι Καταλανοί.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στη... σκιά της απόσυρσης της φανέλας του Χουάν Κάρλος Ναβάρο με τον αριθμό 11, η οποία πήρε τη θέση της στον "ουρανό" του γηπέδου της Μπαρτσελόνα. Με αυτήν τη νίκη η Μπαρτσελόνα έχει πλέον ρεκόρ 15-9 και συγκατοικεί στην τέταρτη θέση με την Αναντολού Εφές, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης με 18-6 έπεσε στην τρίτη θέση, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε από την έδρα του Ολυμπιακού.

Ο MVP

Ο Άντε Τόμιτς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Μπαρτσελόνα, αλλά και του αγώνα. Ο Κροάτης σέντερ κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες απέναντι στους εξαιρετικούς ψηλούς της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο 32χρονος σέντερ ήταν απολαυστικός καθώς έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 30 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα σημείωσε 22 πόντους με 9/16 δίποντα, 4/6 βολές, 13 ριμπάουντ (8 αμυντικά - 5 επιθετικά) και 1 λάθος. Σπουδαίος και ο Τομά Ερτέλ με τον Γάλλο να κάνει κι αυτός double double με 17 πόντους (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι μία από τις καλύτερες ομαδες στα τρίποντα στη EuroLeague. Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση όμως ήταν αποκαρδιωτική με 8/31 σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (25,8%). Κάκιστη και η Μπαρτσελόνα με 5/18 τρίποντα που όμως δεν της κόστισαν, καθως πήρε τη νίκη χάρη στη σπουδαία άμυνα που έπαιξε. Άλλο ένα στατιστικό που ξεχώρισε ήταν τα 6 λάθη του Φακούντο Καμπάτσο, αλλά και οι μόλις 9 πόντοι του Σέρχιο Γιουλ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο του clasico ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά. Οι δύο αντίπαλοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι και δεν μπόρεσαν να παίξουν καλό μπάσκετ, χωρίς να κατορθώνει κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει. Στο 10' ο φωτεινός πίνακας του "Παλάου Μπλαουγκράνα" έγραφε 16-17. Δύο βολές του Ρούντι στο 15' έφεραν τη Ρεάλ μπροστά με διαφορά 7 πόντων (21-28) και το μομέντουμ ήταν με το μέρος της ομάδας του Πάμπλο Λάσο. Από εκείνο το σημείο όμως μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 21-9 και πήγαν ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (42-37).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Καταλανοί έκαναν ένα γρήγορο σερί 6-0 για το (48-37) και ο Λάσο πήρε αμέσως τάιμ άουτ. Παρ' όλα αυτά οι Μαδριλένοι έμειναν άποντοι για 4 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Ερτέλ έγραψε το 50-37. Ο Γιουλ πήρε από το... χέρι την ομάδα του και μείωσε 50-43, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Πέσιτς είχαν προβάδισμα 6 πόντων (57-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ έμεινε χωρίς καλάθι για τρία λεπτά και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 61-51 στο 33', έχοντας πλέον ξεκάθαρο πλεονέκτημα για τη νίκη. Ένα τρίποντο του Ερτέλ εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους για την Μπαρτσελόνα στο 35' (67-54). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η Μπαρτσελόνα πήρε τη σπουδαία νίκη με 77-70.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο "Παλάου Μπλαουγκράνα" δεν υπήρχε κενή θέση ούτε για... δείγμα. Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκαν 7311 οπαδοί των Καταλανών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μπελόσεβιτς, Μογκούλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 42-37, 56-51, 77-70

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 3, Πάνγκος 5, Ρίμπας 5, Σίνγκλετον 4 (9 ριμπάουντ), Χάνγκα, Ερτέλ 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Οριόλα 2, Κούριτς 15 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Κλαβέρ 4, Τόμιτς 22 9/16 δίποντα, 4/6 βολές, 13 ριμπάουντ (8 αμυντικά - 5 επιθετικά), 1 λάθος.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 12 (9 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 15 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Καμπάτσο 6 (6 λάθη), Αγιόν 4, Κάρολ 10, Ταβάρες 4, Γιουλ 9 (3/9 σουτ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τέιλορ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/41 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 18/27 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 19 λάθη, 5 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 18/34 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα παίξει στην έδρα της Αναντολού Εφές σ' έναν πολύ κρίσιμο αγώνα για την κατάκτηση της 4ης θέσης, την Παρασκευή (8/3, 19.30), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα κοντραριστεί εντός έδρας με την πρωτοπόρο στη βαθμολογία Φενέρμπαχτσε (7/3, 22.00).

Photocredits: Eurokinissi