Με το "δεξί" στα φιλικά η Φενέρμπαχτσε, 89-80 την Τυνησία

EUROKINISSI

Η Φενέρμπαχτσε υπό το βλέμμα του Πέρο Άντιτς νίκησε την εθνική ομάδα της Τυνησίας με 89-80 στο πρώτο της φιλικό τεστ για την αγωνιστική περίοδο 2018-19.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της εθνικής Τυνησίας με 89-80 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο βοηθητικό γήπεδο της Ülker Sports Arena, ενώ το "παρών" στις κερκίδες έδωσε και ο Πέρο Άντιτς που είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει εν δράσει την πρώην ομάδα του και το ανεπίσημο ντεμπούτο των Τζόφρι Λοβέρν και Τάιλερ Ένις .

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο πρώτο φιλικό τεστ της ομάδας του για τη νέα σεζόν δεν είχε στην διάθεσή του τους Κώστα Σλούκα, Λουίτζι Ντατόμε, Νίκολο Μέλι, Νίκολα Κάλινιτς, Γιαν Βέσελι και Μελίχ Μαχμούτογλου, αλλά είδε την ομάδα του να παίρνει την νίκη επί της Τυνησίας, η οποία προετοιμάζεται για τις αναμετρήσεις με το Μαρόκο (14/9), την Αίγυπτο (15/9) και την Ανγκόλα (16/9) για την β' φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019.

Οι Μάρκο Γκούντουριτς (16π.), Τζόφρι Λοβέρν (13π.), Αχμέτ Ντουβερίογλου (12π.). Σινάν Γκιουλέρ (11π.) Εγκεχάν Αρνά (10π.) και Άλεν Όμιτς (10π.) φόρτωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων το καλάθι της Τυνησίας, η οποία κάνοντας επιμέρους σκορ 21-27 στην τρίτη περίοδο μείωσε σε 67-64 στο 30΄. Η Φενέρμπαχτσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, δεν άφησε τους αντιπάλους της να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους και πήρε τη νίκη με 89-80.

Οι ομάδες μετά την συμπλήρωση των 40' αγωνίστηκαν για ακόμη μία περίοδο και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς αθλητές και στους παίκτες που βοηθούν την Φενέρμπαχτσε στην προετοιμασία της. Θυμίζουμε πως στην προετοιμασία της Φενέρμπαχτσε συμμετέχουν οι νεαροί Εφέ Εργκί Τιρπάντσι, Ταρίκ Μπιπέροβιτς και Γιόρνταν Μίντσεβ και οι "βοηθητικοί" Άλεν Όμιτς, Νίκολα Ντράγκοβιτς, Γιεσουκάν Ονάρ, Γκόχαν Σιρίν και Ντόρντε Ντρένοβατς. Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε και στην έξτρα περίοδο, στην οποία το επιμέρους σκορ ήταν 16-12 (105-92).

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-37, 67-64, 89-80

Οι πόντοι της Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκούντουριτς 16 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λοβέρν 13 (6 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 12, Γκιουλέρ 11 (7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αρνά 10 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Όμιτς 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χερσέκ 7 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ένις 5 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντίξον 5 (3 κλεψίματα).