Ρεάλ Μαδρίτης - Γκραν Κανάρια 91-73: Διπρόσωπη απέναντι στους Έλληνες

EUROKINISSI

Με προβάδισμα 21 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε συντήρηση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι έδωσε δικαιώματα στη Γκραν Κανάρια, την νίκησε εύκολα (VIDEOS).

Με εντυπωσιακή πρώτη και καλή τέταρτη περίοδο, αλλά με κακή εμφάνιση στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο επέστρεψε στη δράση η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήρε τη νίκη με 91-73, με τον Σέρχιο Γιουλ και τον Τζέισι Κάρολ να έχουν από 19 πόντους ο κάθε ένας με 12/20 σουτ συνολικά, την ώρα που ο Ματ Κοστέλο είχε 26 πόντους (23 στο πρώτο μέρος) για τους ηττημένους του Φώτη Κατσικάρη που πήραν λίγα από τον Μπουρούση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι παίκτες του Λάσο ήταν σαρωτικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν 37 πόντους από 5/6 δίποντα, 8/11 τρίποντα και 3/4 βολές, δέχθηκαν μόλις 16 πόντους και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια, έχασαν με σκορ 21-32 το δεύτερο δεκάλεπτο, έχασαν με σκορ 11-14 και το τρίτο, είχαν όμως δημιουργήσει μια σημαντική απόσταση που η Γκραν Κανάρια δεν μπορούσε να καλύψει.

Ο Γιάννης Μπουρούσης σκόραρε 6 πόντους από 3/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα, είχε δύο ριμπάουντ και τρία λάθη σε 15:40. Η ομάδα του έκλεισε τον αγώνα με 7/19 τρίποντα και 14 ασίστ για 14 λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-16, 58-48, 69-62, 91-73