ABA Liga: Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το ντέρμπι με την Παρτιζάν

Σπουδαίο ντέρμπι στο Βελιγράδι, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τη νίκη επί της Παρτιζάν (92-86) και να περνά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ ο Μπίλι Μπάρον με 26 πόντους για τους ερυθρόλευκους που πλέον περιμένουν τον Παναθηναϊκό.

Ντέρμπι με τα όλα του στο Βελιγράδι ανάμεσα στους δύο.... μισητούς εχθρούς του, τον γηπεδούχοι Ερυθρό Αστέρα και την Παρτιζάν, με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να παίρνει τη νίκη με 92-86 και να περνά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, δύο νίκες πίσω από Παρτιζάν και Μπουντούτσνοστ.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με συνεχείς διακυμάνσεις και εναλλαγές στο προβάδισμα το οποίο άλλαζε διαρκώς χέρια μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Οι ερυθρόλευκοι ειχαν ένα καλό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου κατάφεραν να ξεφύγουν με 13 πόντους (40-27), ωστόσο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στο καλάθι (44-42).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σουτάρουν καλά από την περίμετρο, με τους γηπεδούχους να έχουν σε τρομερή εκτελεστική βραδιά τον Μπάρον (26 πόντους) και σε δημιουργικό οίστρο τον Μπράουν (8 ασίστ). Άλλους 12 πόντους πέτυχε ο Λάζιτς, ενώ 11 είχε ο Νταβιντόβατς. Από την Παρτιζάν, ο Γκόρντιτς τελείωσε το ματς με 14 πόντους, από 13 είχαν οι Πέιτζ και Γιάμαραζ, ενώ άλλους 12 προσέθεσε ο Γουόλντεν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-23, 44-42, 67-66,92-86

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 3 (1/4 τρίποντα), Κούζμιτς 2, Μπράουν 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Νταβιντόβατς 11 (1), Λάζιτς 12 (2), Μπάρον 26 (6/10 δίποντα 2/5 τρίποντα), Ντόμπριτς 1, Γκιστ 7 (1), Γιάγκοντιτς 4, Τζένκινς 9 (1), Ότζο 6, Στίματς 6.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 12 (1), Ζάγκορατς 9 (2), Πέιτζ 13 (3), Γκόρντιτς 14 (2), ΜάκΑντου 4, Γιάραμας 13 (1), Βελίτσκοβιτς 6 (2), Μπίρσεβιτς 2, Γιάνκοβιτς, Τόμας 4, Τριφούνοβιτς, Μόσλεϊ 9.

Photo Credits: ABA League