Η Μπιλμπάο έριξε στο καναβάτσο τη Βαλένθια

Η Μπιλμπάο, μετά το μεγάλο "διπλό" στην Τενερίφη, κέρδισε και τη Βαλένθια (83-79) διπλασιάζοντας τις νίκες της και κάνοντας εντυπωσιακή εκκίνηση στην ACB.

Πολύ καλό ξεκίνημα μετά από δύο αγωνιστικές στο ισπανικό Πρωτάθλημα για τη Μπιλμπάο, η οποία μετρά ισάριθμες νίκες επί της Τενερίφης και -προσφάτως- της Βαλένθια.

Το συγκρότημα τοθ Άλεξ Μουμπρού έκανε ένα πολύ παραγωγικό πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας 53 πόντους, πάνω στους οποίους έχτισε διαφορά 19 πόντων (53-34) και έθεσε βάσεις νίκης. Στο δεύτερο μέρος βέβαια, οι γηπεδούχοι έμειναν πολύ χαμηλά στο σκοράρισμα και δη στην τελευταία περίοδο (12 πόντους), επιτρέποντας στη Βαλένθια να μειώσει στο καλάθι (81-79) με ένα επιμέρους 10-20 μέσα σε 6'.

Η φειδωλή δημιουργία των φιλοξενουμένων, όμως, και το καλάθι του -κορυφαίου του αγώνα- Μαρτίνεθ απέτρεψαν την ανατροπή και έδωσαν τη δεύτερη νίκη στη Μπιλμπάο. Αντίθετα, η Βαλένθια, που είχε κερδίσει την Ανδόρα στην πρώτη αγωνιστική, γνώρισε την πρώτη της ήττα λίγες ημέρες πριν το "τζάμπολ" της Euroleague (υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ στις 4/10).

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-34, 71-57, 83-79

ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Μουμπρού): Μαρτίνεθ 16 (2), Μπάλβιν 7, Ρουσέλ 9 (2), Μπουτέιγ13 (3), Κουλμπόκα 14 (4/11 τριποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουζ 8, Ροντρίγκεθ 5 (1), Σρέινερ, Μπράουν 6, Λέιμερς 5 (5 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Βαν Ρόσομ 14 (2), Αμπάλντε, Ντούμπλιεβιτς 10 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόρνεκαμπ 3 (1)1, Μαρίνκοβιτς 3 (1), Σαν Εμετέριο 7 (1), Κολόμ 2, Σάστρε, Βίβες 15 (2), Τόμπεϊ 8 (9 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 4 (5 ριμπάουντ), Μότουμ 13 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).