ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρίτας Βίλνιους - Ζάλγκιρις 69-76: Με εξωφρενικό σερί η ομάδα του "Σάρας"

Η Ρίτας Βίλνιους κόλλησε την Ζάλγκιρις στον τοίχο, αλλά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έτρεξε σερί 22-0 σε 9' και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 76-69.

Η Ζάλγκιρις έκανε το 5/5 στην λίγκα της Λιθουανίας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ρίτας Βίλνιους με 76-69 πατώντας το "γκάζι" στην τέταρτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο και κάνοντας επιμέρους σκορ 21-11 προηγήθηκαν με 63-52 στο 30'. Ο Γκιρντζιούνας στο 31:22 ευστόχησε για το +14 (68-54) της Ρίτας Βίλνιους, αλλά στο σημείο αυτό άρχισε η αντεπίθεση της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0-22, προηγήθηκαν με 8 πόντους (68-76) στο 39:06 κι εντέλει ο Γκριντζιούνας με 1/2 βολές στο 39:46 σταμάτησε το σερί τους διαμορφώνοντας συγχρόνως και το τελικό αποτέλεσμα (69-76).

Ο Νέιτ Ουόλτερς (20 πόντοι, 8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα) ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, ενώ ο Ντι Τζέι Σίλι σημείωσε 20 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 16-23, 42-41, 63-52, 69-76

Ζάλγκιρις (Γιασικεβίτσιους): Γιανκούνας 5, Ουλανόβας 5 (1), Ντέιβις 10 (5 ριμπάουντ), Ουόλτερς 16 20 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, Ουόλκαπ 4, Μιλάκνις (1/6 τρίποντα), Καβαλιάουσκας (6. Σαμπέτσκις, Γκριγκόνις 12, Βέστερμαν, Μπιρούτις 6, Ουάιτ.