Ερυθρός Αστέρας - Φενέρμπαχτσε 68-56: Ερυθρόλευκος θρίαμβος

EUROLEAGUE / ΠΑΟ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την πρώτη φετινή του νίκη πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, που επικράτησε της Φενέρμπαχτσε (68-56) μπροστά σε 17.000 θεατές στην Stark Arena του Βελιγραδίου. Κακός ο Σλούκας, γύρισε στη δράση ο Βέσελι.

Μία εβδομάδα πριν, έδειξε τα δόντια του στο ΟΑΚΑ . Δεν νίκησε τον Παναθηναϊκό, τον αντιμετώπισε όμως στα ίσα και το βράδυ της Πέμπτης (10/10) πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη EuroLeague 2019/20. Ο Ερυθρός Αστέρας λύγισε την αντίσταση της Φενερμπαχτσε (68-56) στην κατάμεστη Stark Arena του Βελιγραδίου, με τον Τζέιμς Γκιστ και τον Στράτο Περπέρογλου να ηγούνται της ομάδας του Μίλαν Τόμιτς και τον Κώστα Σλούκα να μένει πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του στην επιστροφή του Γιαν Βέσελι στη δράση.

Ο MVP

Είναι, πραγματικά, πολύ δύσκολο να επιλέξει κάποιος MVP από τον Ερυθρό Αστέρα, σε μια βραδιά που όλοι βοήθησαν και όλοι ακολούθησαν το πλάνο του προπονητή τους. Ο Τζέιμς Γκιστ κι ο Στράτος Περπέρογλου ήταν καθοριστικοί, θα πάμε όμως με την στατιστική και θα δώσουμε το βραβείο στον Λορέντζο Μπράουν που σε 24 λεπτά σκόραρε 13 πόντους, μάζεψε τρία ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ και με τα χορευτικά του τελειώματα ενθουσίασε το κοινό που γέμισε την Σταρκ Αρίνα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 2/11 δίποντα έκλεισε η Φενέρμπαχτσε το πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας μετρούσε πέντε λάθη για δύο τελικές πάσες. Στο φινάλε του αγώνα οι Τούρκοι είχαν 34% στο δίποντο, 31% στο τρίποντο και 64% στις βολές, επιδόσεις που σίγουρα θα μπουν στις χειρότερες της ιστορίας τους στη διοργάνωση. Κακό βράδυ για τον Κώστα Σλουκα, που είχε 1/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα, με μία ασίστ και δύο λάθη σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην άμυνά του στηρίχθηκε ο Ερυθρός Αστέρας από την πρώτη φάση του αγώνα. Προηγήθηκε με 9-7 στο πέμπτο λεπτό, δεν τρόμαξε από το δίδυμο Σλούκα - Βέσελι που είχε η Φενέρμπαχτσε στο αρχικό της σχήμα, πήρε δύο μακρινά σουτ από τον Ντίξον για το 13-13 και με τον Ντε Κολό στον ρόλο του ηγέτη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (15-16). Οι Σέρβοι είχαν ενθουσιασμό, ανέκτησαν το προβάδισμα (27-21) και έβαλαν τον κόσμο τους ακόμη περισσότερο στο ματς, την ώρα που οι Τούρκοι μετρούσαν μόλις 4/17 δίποντα στο ημίχρονο (35-30).

Ένα μικρό 4-0 της Φενέρμπαχτσε σε 54" στο τρίτο δεκάλεπτο οδήγησε σε timeout του Τόμιτς, για να γίνει μια... ανασύνταξη από τους γηπεδούχους που όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα, αλλά είχαν και αέρα οκτω πόντων (51-43) στο 30'. Ο Ομπράντοβιτς έμοιαζε απεγνωσμένος, δεν έβρισκε λύσεις στον πάγκο του, είδε την ομάδα του να μένει στους 56 πόντους (!) και ξέρει καλύτερα από κάθε άλλον πόση δουλειά πρέπει να γίνει για να θεωρηθεί η Φενέρ ομάδα που μπορεί να κάνει φέτος πρωταθλητισμό. Προς το παρόν, πάντως, δεν πείθει και γι' αυτό θα προχωρήσει όπως όλα δείχνουν στην απόκτηση παίκτη που θα αγωνίζεται στη θέση τέσσερα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 16879 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στην Stark Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Παστούσιακ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 35-30, 51-43, 68-56

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τόμιτς): Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Τσόβιτς, Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Περπέρογλου 11 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νταβιντόβατς 5 (1), Λάζιτς 3 (1), Φαγιέ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 3, Ντόμπριτς 2, Γκιστ 11 (5/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζένκινς, Ότζο 5 (5/6 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μαχμούτογλου 6 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 3 (1), Σλούκας 6 (1/7 σουτ, 4/4 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ντε Κολό 19 (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίλιαμς, Βέσελι 6 (3/7 δίποντα, 0/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Ντίξον 13 (3/9 τρίποντα), Ντουβερίογλου, Ντατόμε, Στίματς 1

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/38 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 10/29 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 9/14 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ερυθρός Αστέρας θα ταξιδέψει στο Τελ Αβίβ για να αντιμετωπίσει τη Μακάμπι (17/10 στις 21:05), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί στην έδρα της τη Μπασκόνια (17/10 στις 20:45).