Ερυθρός Αστέρας - Βαλένθια 76-73: Ντεμπούτο με buzzer-beater για τον Σάκοτα

Ο Λορέντζο Μπράουν έβαλε το νικητήριο σουτ στο μηδέν κι ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Βαλένθια στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο του (VIDEO).

Τι ματς, τι σασπένς, τι φινάλε! Ερυθρός Αστέρας και Βαλένθια έδωσαν μεγάλη μάχη στο Βελιγράδι, με τον Ντράγκαν Σάκοτα να βλέπει την ομάδα του να παίρνει την τέταρτη φετινή της νίκη με μεγάλο σουτ του Λορέντζο Μπράουν στο φινάλε. Στο 4-7 οι Σέρβοι, στο 4-7 και οι Ισπανοί που ήταν και πάλι ανταγωνιστικοί, είχαν τις ευκαιρίες τους, άντεξαν μέχρι το τέλος αλλά σπατάλησαν τη δική τους ευκαιρία με τον Βίβες να αστοχεί σε τρίποντο στα 25".

Ο MVP

Λορέντζο Μπράουν, ο εκτελεστής! Μεγάλο ματς από τον Αμερικανό γκαρντ που σε 26 λεπτά πέτυχε 19 πόντους από 4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/5 βολές, μάζεψε τρία ριμπάουντ και μοίρασε έξι ασίστ, κυρίως όμως έβαλε το νικητήριο καλάθι αφού προηγουμένως έφαγε όλο τον χρόνο ώστε η Βαλένθια να μην έχει δικαίωμα αντίδρασης και απάντησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Κακή βραδιά στο σουτ για τη Βαλένθια. Με 6/20 τρίποντα έκλεισαν το παιχνίδι οι παίκτες του Χάουαμε Πονσαρνάου, που είχαν αρνητικό πρόσημο στην αναλογία ασίστ/λαθών (14/15). Όχι πως ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καλύτερος σε αυτή τη στατιστική κατηγορία (17/16), σίγουρα όμως ήταν πιο τυχερός σε έναν αγώνα που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Μόλις έξι πόντους πέτυχε ο Τζόρνταν Λόιντ, που εκτέλεσε μία φορά από το τρίποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με επτά γρήγορους πόντους του Λάζιτς, ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε από το ξεκίνημα (11-4) ότι δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στους Ισπανούς. Μόνο που τα χρονόμετρα του γηπέδου δεν είχαν... όρεξη να λειτουργήσουν, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για 45 λεπτά και τους παίκτες των δύο ομάδων να "καούν" στο ζέσταμα. Μ' αυτά και μ' εκείνα, η Βαλένθια γύρισε στο παιχνίδι σε καλύτερη κατάσταση, είδε τον Μαρίνκοβιτς να κάνει σπουδαία δουλειά σε γνώριμο μέρος, είδε και τον Ντούμπλιεβιτς να είναι αρκετά οικονομικός για το 33-39 στο 19'.

Οι Σέρβοι έτρεξαν ένα σημαντικό 11-2 στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου για να περάσουν μπροστά με 48-43 και να δώσουν το δικό τους τέμπο στο ματς. Ο Λάζιτς ήταν σε πραγματικά καλή κατάσταση, ο Λορέντζο Μπράουν βοήθησε σε σκοράρισμα και δημιουργία για το 55-47 στο 26' και το 60-51 του δεκαλέπτου έδειχνε τόσο μικρό, αλλά και τόσο μεγάλο για να ανατραπεί. Και όμως, η Βαλένθια μπήκε στο τέταρτο με ένα γρήγορο 0-8 που έφερε το παιχνίδι στον πόντο (60-59) και πέρασε και μπροστά με πέντε πόντους του Ντούμπλιεβιτς για το 63-65 στο 33'.

Το θρίλερ είχε ξεκινήσει, ο Μπράουν έβαλε τις βολές για το 71-71 και ο Ότζο ακόμα δύο για το 73-71, για να απαντήσει ο Βίβες γι' ακόμα μία ισοφάριση (73-73) πριν αστοχήσει στο κρίσιμο τρίποντο στα 25". Οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση και είπαν όντως την τελευταία λέξη με τον Λορέντζο Μπράουν να "τρώει" το χρόνο και να σκοράρει στο απόλυτο μηδέν για το τελικό 76-73.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 6.087 θεατές πήγαν το βράδυ της Πέμπτης στην Χάλα Πιονίρ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Μαντίλα, Ζαμόισκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς, Μπράουν 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νταβιντόβατς, Λάζιτς 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Φαγέ 4 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαρόν 8 (2), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 6 (2/6 δίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ σε 21 λεπτά), Τζένκινς 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Σίμανιτς 4, Ότζο 9 (2/2 δίποντα, 5/5 βολές)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ, Μαρίνκοβιτς 11 (1), Λόιντ 6 (3/3 δίποντα), Εντούρ 9, Αμπάλντε 10 (1), Λαμπεϊρί 4 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τίμπι 4, Ντούμπλιεβιτς 22 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βίβες 4 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Σαν Εμετέριο, Ντόρνεκαμπ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/34 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 17/19 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 16/33 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 23/28 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει εκτός έδρας με την Αρμάνι Μιλάνο (5/12 στις 21:45), ενώ η Βαλένθια θα πάει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ (5/12 στις 22:00).

Photo Credits: Crvena Zvezda Twitter