EuroCup: Γλυκιά ήττα για την Ζενίτ
Η Βιλερμπαν πέρασε από την Ρωσία επικρατώντας της Ζενίτ στην παράταση (κ.α. 71-71) με 84-81, αλλά η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης θα την ακολουθήσει στην β' φάση του EuroCup.
Η Βιλερμπάν στην 10η και τελευταία "στροφή" της α' φάσης του EuroCup νίκησε στην παράταση (κ.α. 71-71) με 84-81 την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολης, αλλά οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν την πρόκριση στους "16" ξ=μ καθώς Βαλένθια έκανε το "καθήκον" της απέναντι στην Τρέντο (95-83).
Ο Αμινέ Νουά (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ο Άλφα Καμπά (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ), και ο Τεό Μαλεντόν (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της Βιλερμπάν, ενώ ο Τζέιλεν Ρέινολντς (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ζενίτ.
Στα άλλα αποτελέσματα της Τρίτης (18/12) ξεχωρίζει η εκτός έδρας νίκη (96-92) της Τόφας επί της Τσαεντεβίτα. Η τουρκική ομάδα για να περάσει, όμως, στην επόμενη φάση πρέπει η Λιμόζ να ηττηθεί από την Γκντίνια.
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τρίτη 18/12
Ανδόρα - Μονακό 87-80
Τετάρτη 19/12
Γαλατάσαραϊ - Ερυθρός Αστέρας
Μπρέσια - Ουλμ
Η κατάταξη:
1. Μονακό* 7-3
2. Ανδόρα* 6-4
3. Ερυθρός Αστέρας* 5-4
4. Ουλμ 4-5
-----------------------
5. Μπρέσια 3-6
6. Γαλατάσαραϊ 3-6
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τρίτη 18/12
Τσεντεβίτα - Τόφας 92-96
Τετάρτη 19/12
Άλμπα Βερολίνου
Λιμόζ - Γκντίνια
Η κατάταξη:
1. Λοκομοτίβ Κουμπάν* 8-1
2. Αλμπα Βερολίνου* 7-2
3. Τσεντεβίτα* 5-5
4. Τόφας 4-6
----------------------------
5. Λιμόζ 3-6
6. Γκντίνια 1-8
ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τρίτη 18/12
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Βιλερμπάν 81-84
Τρέντο - Βαλένθια 83-95
Τετάρτη 19/12
Παρτίζαν - Τουρκ Τέλεκομ
Η κατάταξη:
1. Βαλένθια* 8-2
2. Βιλερμπάν* 7-2
3. Τουρκ Τέλεκομ 4-5
4. *Ζενίτ Αγίας Πετροπολης 4-6
---------------------------
5. Παρτίζαν 3-6
6. Τρέντο 3-7
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τετάρτη 19/12
Ρίτας - Μόρναρ
Σκαϊλάινερς - Ούνικς Καζάν
Ουνικάχα Μάλαγα - Τορίνο
Η κατάταξη:
1. Ούνικς Καζάν* 8-1
2. Ουνικάχα Μάλαγα* 7-2
3. Σκαϊλάινερς* 6-3
4. Ρίτας Βίλνιους* 4-5
--------------------------
5. Μόρναρ 2-7
6. Τορίνο 0-9
*Έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση.