Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι 78-75: Στο τέλος "μίλησε" ο Σλούκας

EUROKINISSI

Ο Σλούκας νίκησε μόνος του την Μακάμπι (78-75) του Γιάννη Σφαιρόπουλου, πετυχαίνοντας επτά πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου τρίποντου στην εκπνοή (VIDEO)!

Ο Κώστας Σλούκας απλά δεν θέλει να χάνει! Ο Έλληνας γκαρντ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του σε επίπεδο EuroLeague και οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στη νίκη επί της Μακάμπι (78-75), σημειώνοντας το νικητήριο τρίποντο στην εκπνοή της αναμέτρησης ! Με αυτή τη νίκη η τουρκική ομάδα ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 25-5 και παρέμεινε αήττητη στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ, όπου έκανε το απόλυτο 15-0.

Ο Σλούκας ήταν επίσης ο πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε με τους 22 πόντους που πέτυχε, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν ακόμα και οι Ντατόμε (17), Γκούντουριτς (13). Από πλευράς Μακάμπι (14-16), η οποία έμεινε εκτός οκτάδας μετά τον χθεσινό συνδυασμό αποτελεσμάτων αλλά πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι, ο Ταρίκ Μπλακ ήταν αυτός που ξεχώρισε με 23 πόντους και 10/12 δίποντα. Διψήφιο αριθμό είχε και ο Σκότι Γουίλμπεκιν (13), ενώ πολύ καλός ήταν και ο 18χρονος Ντένι Αβντίγια, που έκανε ατομικό ρεκόρ με 10 πόντους.

Ο MVP

Ο Κώστας Σλούκας έκανε τα πάντα στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου. Πέτυχε 22 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, είχε 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 31'34''. Πάνω απ' όλα, βέβαια, σημείωσε επτά πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου στην εκπνοή του ματς, το οποίο χάρισε στην Φενέρμπαχτσε τη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Είναι κάτι παράδοξο. Σύμφωνα με την στατιστική της EuroLeague, η Φενέρμπαχτσε επιχείρησε συνολικά 17 λιγότερα σουτ από την Μακάμπι, παρότι είχε μόνο τρεις παραπάνω βολές, δύο παραπάνω λάθη και μόνο δύο ριμπάουντ λιγότερα. Ο λόγος είναι βέβαια τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε η Μακάμπι (η Φενέρ είχε μόνο 5), τα οποία μετέτρεψε σε 16 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ελλείψει βαθμολογικού κινήτρου οι δύο ομάδες προσπάθησαν να προσφέρουν όμορφο θέαμα και εν πολλοίς το κατάφεραν. Παράλληλα, οι δύο προπονητές είχαν και την ευκαιρία να μοιράσουν το χρόνο συμμετοχής και να ρίξουν για πολλή ώρα στο παρκέ τους 18χρονους Αβντίγια και Μπιμπέροβιτς, δύο από τα μεγαλύτερα ταλέντα της γενιάς του 2001 στην Ευρώπη. Όσο για το ματς; Μόνο αδιάφορο δεν ήταν. Η Μακάμπι μπήκε στο γήπεδο με μεγαλύτερη ένταση, προηγήθηκε με 8-14 στο 7' και είχε απάντηση σε κάθε προσπάθεια που έκανε η Φενέρμπαχτσε να ξεφύγει στο σκορ. Η διαφορά δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από το +5 υπέρ των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο (25-20 στο 13'), καθώς ο Μπλακ κυριάρχησε απόλυτα σε αυτό το χρονικό διάστημα κάτω από τα δύο καλάθια ελλείψει των Βέσελι, Λοβέρν, πετυχαίνοντας 15 πόντους με 7/9 σουτ.

Κάπως έτσι η Μακάμπι όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ επί 20 αγωνιστικά λεπτά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο (41-41), αλλά αιφνιδίασε κιόλας την τουρκική ομάδα στο δεύτερο μισό. Η Μακάμπι έτρεξε σερί 0-12, ξέφυγε με 41-51 στο 23' και έλεγξε το παιχνίδι σε όλη την τρίτη περίοδο. Η τέταρτη ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Η Φενέρμπαχτσε κράτησε την "ομάδα του λαού" στους τέσσερις πόντους επί έξι λεπτά, έκανε ένα επιμέρους 19-4 από το 30' έως το 36' και ξέφυγε με 70-63. Η Μακάμπι δεν πέταξε πάντως λευκή πετσέτα. Κάθε άλλο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησε με σερί 0-8, ανέκτησε το προβάδισμα 2'25'' πριν από τη λήξη (70-71) και οδήγησε το παιχνίδι στο συγκλονιστικό φινάλε. Οι Ο'Μπράιαντ, Μέλι και Πάργκο είχαν 1/2 βολές ο καθένας στο τελευταίο λεπτό, ανοίγοντας τον δρόμο στον Σλούκα για να βάλει το νικητήριο τρίποντο στην εκπνοή.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Ουλκέρ Σπορτς Χολ είχε αρκετό κόσμο στον τελευταίο αγώνα της Φενέρμπαχτσε στην κανονική περίοδο. Σύμφωνα με την επίσημη καταμέτρηση της EuroLeague το ματς παρακολούθησαν 10.432 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Γκαρθία, Ντιφαλά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-41, 51-59, 78-75.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 7 (1), Μέλι 3, Μαχμούτογλου 5, Κάλινιτς 5 (1/10 σουτ, 11 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 1, Σλούκας 22 (3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Γκούντουριτς 13 (1), Γκιουλέρ, Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 17 (3).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (1), Πάργκο 4 (1/10 σουτ), Ο'Μπράιαντ 6, Καλοϊάρο 6 (7 ριμπάουντ), Ρολ 4, Αβντίγια 10 (2), Τάιους, Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Κοέν, Μπλακ 23 (10/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 15/30 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 18/23 βολές, 36 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 5 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 23/47 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 14/20 βολές, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Ζάλγκιρις στα playoffs της EuroLeague, τα οποία θα αρχίσουν στις 16 Απριλίου. Αντιθέτως, αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι για την Μπάγερν στην φετινή EuroLeague, καθώς έμεινε εκτός οκτάδας.

Photo credits: Eurokinissi