Φενέρμπαχτσε - Ζάλγκιρις 78-61: Στο ρελαντί με εξαιρετικό Σλούκα

Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και η Φενέρμπαχτσε νίκησε σχετικά εύκολα την Ζάλγκιρις 78-61, κάνοντας το 16-2 στην EuroLeague (VIDEO).

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο.. δάσκαλος Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν χαρίστηκε στον "μαθητή" Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Η Φενέρμπαχτσε "σκούπισε" και φέτος τους αγώνες της κανονικής περιόδου με την Ζάλγκιρις , την οποία νίκησε εύκολα με 78-61 στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ και σημείωσε την 16η νίκη της σε 18 αγώνες στην EuroLeague .

Παράλληλα η τουρκική ομάδα παρέμεινε αήττητη εντός έδρας, όπου μετράει πλέον εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Οι Κώστας Σλούκας (14), Μελίχ Μαχμούτογλου (14) και Γιαν Βέσελι (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Φενέρμπαχτσε, ενώ από πλευράς Ζάλγκιρις μόνο ο Μπράντον Ντέιβις έβαλε διψήφιο αριθμό πόντων (12). Η ομάδα του Κάουνας έχει πλέον 7-11 στην EuroLeague μετά την 4η συνεχόμενη ήττα που υπέστη στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ.

Ο MVP

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο παίκτης που έδωσε από το πρώτο ημίχρονο τον ρυθμό στην Φενέρμπαχτσε και ήταν μαζί με τον Γιαν Βέσελι και τον Μελίχ Μαχμούτογλου οι παίκτες που κουβάλησαν την τουρκική ομάδα. Ο 28χρονος Έλληνας γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 5/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ και μόνο 1 λάθος σε 22'46'', καθώς και +21 στον δείκτη αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Φενέρμπαχτσε έπιασε στον ύπνο σε πολλές περιπτώσεις την κάκιστη άμυνα στο transition που είχε η Ζάλγκιρις στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Η τουρκική ομάδα πέτυχε 17 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και δέχτηκε μόνο δύο, μία αναλογία που έκανε εν πολλοίς και την διαφορά σε ένα παιχνίδι στο οποίο υπήρχε σχετική στατιστική ισορροπία. Η Φενέρ είχε και 26/36 δίποντα.

EUROKINISSI

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Φενέρμπαχτσε έκανε ίσως το πιο νωθρό ξεκίνημά της στη φετινή EuroLeague. Αυτό όμως ουδόλως την επηρέασε από εκεί και πέρα. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς χρειάστηκε 4'22'' για να σημειώσει το πρώτο της καλάθι στο παιχνίδι έπειτα από οκτώ διαδοχικές χαμένες επιθέσεις (0/4 σουτ και 4 λάθη είχε μέχρι εκείνο το σημείο), ωστόσο δεν βρέθηκε πολύ πίσω στο σκορ, αφού η Ζάλγκιρις προηγήθηκε μόνο με 0-5 μέχρι το πρώτο καλάθι του Μπόμπι Ντίξον. Ένα καλάθι ήταν αρκετό για να πάρουν μπροστά οι γηπεδούχοι. Η Φενέρμπαχτσε πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 6' (6-5) και φρόντισε να μην το αφήσει ποτέ από τα χέρια της. Η τουρκική ομάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (19-11), στο 12' ανέβασε την διαφορά στο +14 (25-11) και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έμοιαζε σαν να έχει... κολλήσει σε αυτή τη διαφορά.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν προσωρινά με νταμπλ-σκορ στο 17' (38-19), στη συνέχεια όμως η Ζάλγκιρις ήταν πιο ανταγωνιστική, κατεβάζοντας την γρήγορα στους 14, όσο δηλαδή ήταν και στο τέλος του ημιχρόνου. Το 57-50 στο 32' (με σερί 0-6 στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου) αποδείχθηκε το καλύτερο που μπορούσε να κάνει η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο γήπεδο. Μόλις η Φενέρ είδε την διαφορά να πέφτει κάτω από τους 10 πόντους για πρώτη φορά μετά το 11', πάτησε πάλι το γκάζι, έβαλε μερικά εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και επανέφερε την τάξη στο γήπεδο, φτάνοντας εύκολα στην 13η νίκη της στους τελευταίους 14 αγώνες.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τον ένατο φετινό αγώνα της Φενέρμπαχτσε τον παρακολούθησαν 10.462 στο Ουλκέρ Σπορτς Χολ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Χιμένεθ, Μάκιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 43-29, 57-44, 78-61.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 4, Μέλι 8 (2), Μαχμούτογλου 14 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 6, Σλούκας 14 (5/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 13 (6/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκιουλέρ, Ντίξον 4, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε, Λοβέρν 8 (5 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/11 δίποντα), Γουόλτον, Τόμπσον 2, Γουόλτερς 8, Γουόκαπ, Γιανκούνας 9, Μπιρούτις 7, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 5, Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 6, Ουλανόβας 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 26/36 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 11/14 βολές, 23 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 4 επιθετικά), 24 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 21/43 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13/18 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, - κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει την Γκραν Κανάρια επί ισπανικού εδάφους (17/1, 22:00) στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Ζάλγκιρις, από την άλλη, θα υποδεχτεί στο Κάουνας μία ημέρα αργότερα (18/1, 20:00) τον Παναθηναϊκό.

Photo credits: Eurokinissi