Η Ουνικάχα χάλασε την ιστορική βραδιά του Σλούκα!

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στη EuroLeague, ωστόσο η Ουνικάχα Μάλαγα πέρασε από την Πόλη με 99-91 και του... χάλασε το βράδυ.

Έπειτα από ένα θεαματικό ματς, στο οποίο δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο, η Ουνικάχα κατάφερε να πάρει το "διπλό" στην έδρα της Φενέρμπαχτσε με 99-91 στην παράταση και να ολοκληρώσει ιδανικά την πορεία της στη φετινή EuroLeague, μία εβδομάδα μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα είχαν σταθερά το προβάδισμα και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, παρά την τρομερή εμφάνιση του Κώστα Σλούκα, ο οποίος μάλιστα ήταν εκείνος που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 10' το σκορ ήταν 14-22 υπέρ της ομάδας του Χουάν Πλάθα, η οποία είχε ήδη 7 ασίστ. Κι η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τον Νέντοβιτς να γράφει το 16-29 με τρίποντο στο 12'. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, η άμυνα της Φενέρ δεν ήταν καλή και οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-47. Δείγμα της μεγαλύτερης θέλησης των παικτών της Ουνικάχα το γεγονός ότι είχαν κατεβάσει 14 ριμπάουντ (6 επιθετικά) έναντι 7 των πρωταθλητών Ευρώπης.

Στην τρίτη περίοδο, η Φενέρ με οδηγό τον Κώστα Σλούκα κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (46-51 στο 25'), ωστόσο ο Νεμάνια Νέντοβιτς με συνεχόμενους πόντους κράτησε την Ουνικάχα σε θέση οδηγού. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-59. Τα πάντα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, εκεί όπου οι παίκτες του "Ζοτς" αποφάσισαν να... πατήσουν το γκάζι και στο 33' έφεραν το ματς στα ίσια (59-59) με τρίποντα των Νάναλι και Σλούκα. Και το σερί της Φενέρ μεγάλωσε με τον Ντουβερίογλου να γράφει το 64-59 στο 35'.

Οι Ανδαλουσιανοί, όμως, αντέδρασαν και με γκολ φάουλ του Βασίνσκι πέρασαν ξανά μπροστά (69-70 στο 37'). Και δεν σταμάτησαν εκεί, αφού ανέβασαν τη διαφορά στους 5 πόντους (73-78) περίπου 1,5 λεπτό πριν από το τέλος. Η Φενέρ, όμως, βρήκε ξανά τη λύση και με καλάθι του Νάναλι πέρασε μπροστά με 81-80 στα -18'' για το φινάλε. Η απάντηση ήρθε με τρίποντο του Ντιαθ (81-83) στα -8'', πριν ο Κώστας Σλούκας στείλει το ματς στην παράταση με επιθετικό ριμπάουντ!

Τα πάντα ξεκαθάρισαν στον έξτρα χρόνο. Η Ουνικάχα δεν... πτοήθηκε από τον τρόπο με τον οποίο πήγε το ματς στην παράταση και στο 43' είχε προβάδισμα 5 πόντων (87-92). Και δεν το έχασαν ξανά, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με 91-99 και να ολοκληρώσουν με 13-17 την πορεία τους στη φετινή EuroLeague. Η Φενέρ τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 21-9.

MVP

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είναι μία πραγματική καλαθομηχανή και όταν βρήκε ρυθμό, κανένας δεν έμοιαζε ικανός να τον σταματήσει. Ο Σέρβος γκαρντ είχε μεν 2/10 τρίποντα, ωστόσο συνολικά μέτρησε 31 πόντους -τους περισσότερους που έχει πετύχει στη EuroLeague-, 4 ριμπάουντ, 8 τελικές πάσες και με 36 βαθμούς στο ειδικό σύστημα αξιολόγησης (ρεκόρ καριέρας) οδήγησε την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το ματς με την Ουνικάχα ολοκληρώθηκε άσχημα, αλλά ο Κώστας Σλούκας θα το θυμάται για καιρό. Ο διεθνής γκαρντ έκανε ρεκόρ πόντων (26), ρεκόρ εύστοχων σουτ τριών πόντων (5/6) και μέτρησε ακόμα 5 ριμπάουντ & 7 τελικές πάσες, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Τους περισσότερους από κάθε άλλη φορά!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην κακή άμυνα της Φενέρμπαχτσε και στην αντίδραση που έδειξαν οι παίκτες της Ουνικάχα Μάλαγα όταν δέχτηκαν ένα 13-0 στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (το σκορ από 51-59 έγινε 64-59). Οι Ανδαλουσιανοί τα έκαναν όλα σωστά, με τους Τούρκους να μην μπορούν να ελπίζουν σε πολλά από τη στιγμή που δέχτηκαν 99 πόντους στο γήπεδο τους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Με τη Φενέρμπαχτσε να έχει εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της EuroLeague, το Ülker Sports and Event Hall δεν γέμισε, ωστόσο την αναμέτρηση παρακολούθησαν περισσότερα από 10.000 άτομα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 36-47, 51-59, 83-83, 91-99

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 1, Μέλι 3 (5 ασίστ), Γουόναμεϊκερ 4, Σλούκας 26 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νάναλι 19, Γκούντουριτς 4, Βέσελι 14, Κάλινιτς 9, Ντίξον, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 7.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ (Πλάθα): Όκουο 4, ΜακΚάλουμ, Ντίαθ 10, Σάλιν 5, Ντίεθ 5, Μιλοσάβλιεβιτς 7, Νέντοβιτς 31 (8 ασίστ), Βασίνσκι 18, Μπρουκς 7 (6 ριμπάουντ), Όγκουστιν 11, Σουάρεθ 1.

Ομαδικά στατιστικά Φενέρμπαχτσε: 23/38 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 20 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Ουνικάχα: 20/37 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 29/32 βολές, 28 ριμπάουντ (10 επιθετικά), 25 ασίστ, 13 κλεψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Στις 07/04 η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Τραμπζονσπόρ για την τουρκική Super Ligi. Η Ουνικάχα, από τη μεριά της, υποδέχεται την Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη στις 08/04 στο πλαίσιο της ισπανικής Liga Endesa.