Μπάγερν - Φενέρμπαχτσε 90-86: Γερμανικός θρίαμβος στο ματς της χρονιάς!

EUROKINISSI

Η Μπάγερν σημείωσε τη μεγαλύτερη της ιστορίας της στην EuroLeague, καθώς επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 90-86 έπειτα από δύο παρατάσεις στο ματς της χρονιάς (VIDEO).

Το ματς της χρονιάς έγινε στο Μόναχο. Και δεν είχε ευχάριστο τέλος για την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στην EuroLeague . Η Μπάγερν χρειάστηκε δύο παρατάσεις και να πετάξει προηγουμένως αρκετές ευκαιρίες για να "τελειώσει" το παιχνίδι νωρίτερα, εντούτοις στο τέλος τα κατάφερε. Η γερμανική ομάδα κατέβαλε την Φενέρμπαχτσε με 90-86 και σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της σε επίπεδο EuroLeague.

Αυτή ήταν επίσης η πρώτη νίκη για την Μπάγερν επί της Φενέρμπαχτσε έπειτα από πέντε ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Παράλληλα, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-10 και παρέμεινε στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης και συγκεκριμένα στην 7η θέση. Η Φενέρμπαχτσε, από την άλλη, υπέστη μόλις την τρίτη ήττα της σε 21 αγώνες, εντούτοις ουδόλως επηρεάζει την θέση της στην κατάταξη, καθώς παραμένει μόνη πρώτη.

Ο MVP

Ποιον να πρωτοξεχωρίσεις... Τον Στέφαν Γιόβιτς που έβαλε 19 πόντους; Τον Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς ή τον Ντανίλο Μπάρτελ, που είχε 14 πόντους με 7/7 σουτ; Στο τέλος, πάντως, τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη ίσως τον αξίζει λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους ο Ντέρικ Γουίλιαμς, όχι μόνο επειδή είχε το μεγαλύτερο index rating (26), αλλά και επειδή τα έδωσε όλα σε επίθεση και άμυνα. Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 τάπες και 1 λάθος σε 35'41''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε 22,5 λεπτά για να εκτελέσει την πρώτη ελεύθερη βολή στο παιχνίδι. Όχι ότι σούταρε πολλές από εκεί και πέρα... Η τουρκική ομάδα είχε μόνο 5/8 βολές σε 50 αγωνιστικά λεπτά, την ώρα που η Μπάγερν είχε 11/20.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Άουντι Ντομ του Μονάχου. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Και δεν χρειάστηκαν 40, αλλά 50 αγωνιστικά λεπτά (αλλά και δύο ώρες και 17 λεπτά σε πραγματικό χρόνο) για να ολοκληρωθεί το συγκλονιστικό ματς, το οποίο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς. Οι δύο ομάδες σκόραραν μαζί 41 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (20-21) και καμία δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από την άλλη, μέχρι τουλάχιστον την ανάπαυλα (29-34). Η αλήθεια είναι ότι το δεύτερο δεκάλεπτο δεν αποτέλεσε ακριβώς αποθέωση του μπάσκετ, με επιμέρους σκορ 9-13 και τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 9/27 σουτ... Το μπάσκετ που παίχτηκε από εκεί και πέρα, όμως, ήταν χορταστικό.

Οι δύο ομάδες δεν βαρέθηκαν να ανταλλάσσουν το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η προσπάθεια που έκανε η Φενέρμπαχτσε να ξεφύγει στο ξεκίνημα έπεσε στο κενό. Ο Μπόμπι Ντίξον έδωσε στην τουρκική ομάδα το μεγαλύτερό της προβάδισμα στο ματς στο 22' (30-38), αλλά η Μπάγερν απάντησε άμεσα και με επιμέρους 12-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-40 στο 25'. Ήταν το πρώτο προβάδισμα που πήρε η ομάδα του Ράντονιτς από το 16' (26-25). Και δεν ήταν το τελευταίο, σε ένα ματς που καθήλωσε όποιον το παρακολουθούσε. Στο τέλος του κανονικού αγώνα ο Σλούκας ισοφάρισε με... χειρόφρενο και σουτ από τα δύο μέτρα 3,4'' πριν από τη λήξη, στέλνοντας τον στην παράταση, αφού το σουτ του Τζέντοβιτς από τα 20 μέτρα βρήκε στεφάνη!

Στην πρώτη παράταση οι ήρωες ήταν άλλοι. Ο Γιόβιτς έκανε το σκορ 77-76 με 1'05'' να απομένει, ο Ντατόμε απάντησε με τρίποντο στα 50'' και 4,1'' πριν από τη λήξη ο Λούτσιτς έκανε το σκορ 80-79! Το ματς είχε δρόμο ακόμα όμως. Ο Λοβέρν κέρδισε φάουλ στα 2,7'' και έβαλε μόνο την δεύτερη βολή, ο Λούτσιτς δεν βρήκε στόχο σε σουτ από τα πέντε μέτρα μετά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Τρίτη δεν είχε. Φρόντισε γι αυτό ο Μπάρτελ. Ο Γερμανός φόργουορντ έβαλε τέσσερις γρήγορους πόντους και η Μπάγερν προηγήθηκε με 87-82 στο 47'. Όπως αποδείχθηκε, οι 87 πόντοι ήταν αρκετοί. Η Φενέρμπαχτσε πλησίασε στους δύο πόντους (88-86) στο 48' αλλά δεν σκόραρε ούτε έναν πόντο στα τελευταία δύο λεπτά.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αυτός ήταν ο 12ος φετινός αγώνας της Μπάγερν στο Άουντι Ντομ. Τον παρακολούθησαν 6.400 θεατές, αριθμός-ρεκόρ για την γερμανική ομάδα στην φετινή EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πέρεθ, Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 29-34, 52-52, 66-66 (κ.α.), 80-80 (1η παρ.), 90-86.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 11, Χομπς 3, Κόπονεν 4, Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 9, Τζέντοβιτς 7 (5 ασίστ), Αμάιζε, Γιόβιτς 19 (4/7 τρίποντα), Μπάρτελ 14 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 19 (5/7 δίποντα), Ογκουνσίπε.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 7, Μαχμούτογλου 3, Κάλινιτς 11, Σλούκας 11 (7 ασίστ), Γκούντουριτς 2, Ντίξον 23 (5/9 τρίποντα), Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 13 (8 ριμπάουντ), Λοβέρν 12 (6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 23/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 11/20 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 24/43 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στην χώρα των Βάσκων θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα η Μπάγερν, για να αντιμετωπίσει την Μπασκόνια (8/2, 21:30) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Φενέρμπαχτσε θα επιστρέψει στην Τουρκία για να υποδεχτεί την ίδια ημέρα (8/2, 19:45) τον Παναθηναϊκό.

Photo credits: Eurokinissi