ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 80-65: Με άμυνα... γρανίτη η "μπλαουγκράνα"

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΟΣΦΠ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - BARCELONA (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Μπαρτσελόνα δέχτηκε 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και χάρις στην τρομερή άμυνά της νίκησε την Αναντολού Εφές 80-65, κλείνοντας τον πρώτο γύρο της EuroLeague με ρεκόρ 8-7 (VIDEO).

Με άμυνα σαν αυτήν που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα μπορεί να χάσει από οποιαδήποτε ομάδα στην EuroLeague . Με την άμυνα του δεύτερου μισού, πάντως, μπορεί να κερδίσει όποιον βρει απέναντί της. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έβγαλε δύο τελείως διαφορετικά πρόσωπα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, όπου επικράτησε της Αναντολού Εφές με 80-65. Ένα κάκιστο, στο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο δέχτηκε 50 πόντους και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο 15' (25-42). Και ένα καλό στο δεύτερο ημίχρονο, ίσως το καλύτερο που έχει δείξει σε φετινό αγώνα της.

Οι Κέβιν Σεραφάν (13 πόντοι), Κρις Σίνγκλετον (13 πόντοι), Πιέρ Οριόλα (14 πόντοι) και Ανταμ Χάνγκα (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπαρτσελόνα, η οποία έφτασε τις οκτώ νίκες σε 15 αγώνες. Από πλευράς Αναντολού Εφές, που έκλεισε τον πρώτο γύρο της EuroLeague με ρεκόρ 9-6 και μετράει πλέον τέσσερις ήττες στους τελευταίους πέντε αγώνες, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Μπροκ Μότουμ (13 πόντοι) και Βασίλιε Μίτσιτς (11 πόντοι). Σαν να μην έφτανε η ήττα, η τουρκική ομάδα είδε και τον Ροντρίγκ Μπομπουά να αποχωρεί τραυματίας στον δεξιό ώμο 5'21'' πριν από τη λήξη.

Ο MVP

Η ομαδική άμυνα ήταν όλα τα λεφτά για την Μπαρτσελόνα, η οποία είχε ως κύριο εκφραστή τον Κέβιν Σεραφάν. Ο Γάλλος σέντερ κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, 6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη. Αυτός και ο Πιέρ Οριόλα ήταν οι κύριοι λόγοι που η Μπαρτσελόνα έκανε την μεγάλη ανατροπή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αναντολού Εφές έβαλε 6 από τα πρώτα 7 τρίποντα που επιχείρησε και έχασε τα 19 από τα επόμενα 22! Συνολικά η τουρκική ομάδα δεν έβαλε ούτε ένα σουτ εκτός ρακέτας σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και είχε συνολικά 0/13 τρίποντα και 5/11 δίποντα μετά την ανάπαυλα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα και η Αναντολού Εφές μοιράστηκαν τα ημίχρονα στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Μόνο που οι Καταλανοί ήταν αυτοί που γέλασαν τελευταίοι. Επίσης ήταν και η μόνη ομάδα που έπαιξε άμυνα στην Βαρκελώνη. Η τουρκική ομάδα μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, καθώς έβαλε πέντε τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά, ευστόχησε στα έξι από τα πρώτα επτά που επιχείρησε και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 7/10 και έχοντας έξι παίκτες με τουλάχιστον ένα εύστοχο σουτ από την περίμετρο. Μάλιστα, στα μέσα της δεύτερης περιόδου η Εφές άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, με τον Μότουμ να δίνει λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 για την Αναντολού Εφές στο 14' (25-42), η οποία έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι χάρις στην τρομερή ευστοχία της στα τρίποντα και τις πολλές λύσεις στην επίθεση. Κάπως έτσι η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, η οποία θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη, εάν δεν δεχόταν ένα επιμέρους 7-2 στα τελευταία δύο λεπτά. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πάντως, έγινε τελείως διαφορετικό ματς. Τα 9/16 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου έγιναν 0/13 στο δεύτερο για την τουρκική ομάδα, η οποία έχασε σταδιακά τελείως την επαφή με το αντίπαλο καλάθι.

Με 1'35'' να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 1ο λεπτό (56-55) και από εκεί πέρα δεν κοίταξε ξανά πίσω της, ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά στην τέταρτη περίοδο. Η Μπάρτσα τελείωσε το ματς με 10-0 πόντους στον αιφνιδιασμό, 21-9 από λάθη αντιπάλου και προ πάντων παίζοντας σε όλο το δεύτερο ημίχρονο άμυνα-γρανίτη, η οποία κράτησε την Εφές σε μονοψήφιο νούμερο τόσο στο τρίτο δεκάλεπτο (7), όσο και στο τέταρτο (8).

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στις κερκίδες του Παλάου Μπλαουγκράνα βρέθηκαν 5.969 θεατές για το 6ο φετινό εντός έδρας παιχνίδι της Μπαρτσελόνα στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Ρίζικ, Τραβίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-29, 39-50, 59-57, 80-65.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 13 (8 ριμπάουντ), Πάνγκος 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ρίμπας 8 (2), Σίνγκλετον 13 (2), Χάνγκα 10, Ερτέλ 8 (1), Οριόλα 14 (2), Κούριτς, Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 7 (1), Μπομπουά 8 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μοερμάν 7 (1), Πλάις 2, Μίτσιτς 11 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη), Αντερσον 6 (1), Ντάνστον 8, Σίμον 3 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/38 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 16/30 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/12 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα υποδεχτεί την Νταρουσάφακα (4/1, 22:00) για την 16η αγωνιστική της EuroLeague. Η Αναντολού Εφές, από την άλλη, θα φιλοξενήσει μία ημέρα νωρίτερα (3/1, 19:30) την Μπάγερν.

Photo credits: Eurokinissi