Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 77-67: Καταλανικό πάρτι στο Παλάου Μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα δημιούργησε διαφορά 25 πόντων από το πρώτο ημίχρονο και νίκησε εύκολα την Μπασκόνια 77-67, συνεχίζοντας την ανοδική πορεία της στην EuroLeague (VIDEO).

Η Μπαρτσελόνα έχει βάλει πλώρη για την πρώτη τετράδα της EuroLeague και με εμφανίσεις σαν την αποψινή έχει κάθε λόγο να βάζει ψηλά τον πήχη. Τέσσερις ημέρες μετά την κατάκτηση του Κόπα ντελ Ρέι στην Μαδρίτη, η Μπαρτσελόνα έχτισε διαφορά 25 πόντων από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και νίκησε εύκολα την Μπασκόνια 77-67, φτάνοντας τις 8 νίκες στα τελευταία 10 παιχνίδια και τις τρεις στη σειρά.

Οι Σεραφάν (15 πόντοι), Ρίμπας (15 πόντοι) και Ερτέλ (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπαρτσελόνα, η οποία παρέμεινε μία νίκη πίσω από την 4η Αναντολού Εφές με ρεκόρ 14-9. Παράλληλα η καταλανική ομάδα έσπασε και ένα σερί τεσσάρων εντός έδρας ηττών από την Μπασκόνια σε επίπεδο Euroleague, την οποία νίκησε πάντως για τρίτη φορά φέτος, συμπεριλαμβάνοντας και τα ματς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στην αντίπερα όχθη, οι Σιλντς (18 πόντοι) και Χίλιαρντ (12 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της Μπασκόνια, η οποία άργησε να μπει στο παιχνίδι και όταν το έκανε ήταν πολύ αργά. Οι Βάσκοι έχουν πλέον 11-12 μετά την 4η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα τους.

Ο MVP

Ο Κέβιν Σεραφάν έκανε σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, ο Πάου Ρίμπας πέτυχε μεγάλα σουτ, ωστόσο ο παίκτης πίσω από την κυριαρχική εμφάνιση της Μπαρτσελόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν ο Τομάς Ερτέλ. Ο Γάλλος πόιντ γκαρντ οργάνωσε μαεστρικά την Μπαρτσελόνα και όταν έπρεπε έβαλε και κρίσιμα καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς με 11 πόντους, 3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 20'38''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, όπως κάνει συνήθως. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μάζεψε 38 ριμπάουντ έναντι 29 της Μπασκόνια, ενώ οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες ήταν 9-2 υπέρ των Καταλανών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο Παλάου Μπλαουγκράνα με φόρα από την... Μαδρίτη. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο από τα πρώτα λεπτά, έχοντας ως κύριο όπλο την άμυνά της, η οποία συνδυάστηκε και με μία εξαιρετική βραδιά στην επίθεση. Μία φορά προηγήθηκε στο παιχνίδι η Μπασκόνια κι αυτή στο πρώτο λεπτό (0-2). Η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 10-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 6' (14-4) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων (22-9). Η Μπασκόνια, από την άλλη, είχε στο ίδιο χρονικό διάστημα 3/19 σουτ. Επίσης, δεν είχε καμία αντίδραση στο πάρτι των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάρτσα ξέφυγε για πρώτη φορά με +20 στο 14' (37-17) και ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 25 πόντους στο 16' (44-19), πριν χάσει για αρκετή ώρα τον ρυθμό της στην επίθεση. Οι Καταλανοί έβαλαν μόνο έξι πόντους στα επόμενα οκτώ λεπτά και είδαν την διαφορά να πέφτει έπειτα από πολλή ώρα κάτω από τους 20 στο 24' (50-33) και μέχρι τους 10 στο 27' (54-44). Κάπου εκεί όμως η "μπλαουγκράνα" ξύπνησε. Μέσα από την άμυνά της. Ο Ρίμπας έβαλε μεγάλα καλάθια και η ομάδα του Πέσιτς ανέβασε πάλι την διαφορά στους 22 (69-47) στο 32', δίχως να ανησυχήσει ξανά μέχρι τέλους.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της Μπαρτσελόνα μετά την κατάκτηση του Κόπα ντελ Ρέι βρέθηκαν 5.638 θεατές στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Πατέρνικο, Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 46-26, 62-45, 77-67.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 15 (6/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πάνγκος 9, Ρίμπας 15 (4/4 τρίποντα), Σίνγκλετον 9 (6 ριμπάουντ), Χάνγκα 2, Ερτέλ 11 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Οριόλα 6, Κούριτς 4, Κλαβέρ 2, Τόμιτς 4.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 9, Βόιτμαν 2 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χουέρτας 7 (6 ασίστ), Τζάνινγκ 6, Ντιόπ, Πουαριέ 5 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 8, Σιλντς 18, Χίλιαρντ 12.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 16/40 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 18/20 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 18/37 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 10/18 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Δώδεκα ημέρες μετά τον επεισοδιακό τελικό του Κόπα ντελ Ρέι η Μπαρτσελόνα θα υποδεχτεί την Ρεάλ Μαδρίτης (1/3, 22:00) για την 24η αγωνιστική της EuroLeague. Η Μπασκόνια, από τη μεριά της, θα υποδεχτεί την Ζάλγκιρις Κάουνας (28/2, 21:30).

Photo credits: Eurokinissi