Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ 76-84: Έδειξε "μέταλλο" η ομάδα του Ιτούδη με τρομερό Ντε Κολό

Αγώνας - "θρίλερ" με πολλή ένταση έγινε στην Βαρκελώνη, όπου η ΤΣΣΚΑ έκανε το ξέσπασμα στο κατάλληλο σημείο και νίκησε την Μπαρτσελόνα 84-76, "δουλεύοντας" και για τον Ολυμπιακό (VIDEO).

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε το... μέταλλο της την κατάλληλη στιγμή στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Πάνω που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έμοιαζε να χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια της στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, βρήκε τη δύναμη να κάνει την ανατροπή και να νικήσει τη Μπαρτσελόνα μέσα στο "σπίτι" της 84-76, βοηθώντας παράλληλα και τον Ολυμπιακό να παραμείνει μόνος του στην 5η θέση της κατάταξης μετά το πέρας της 20ής αγωνιστικής στην EuroLeague .

Ο Νάντο Ντε Κολό (25 πόντοι) και ο Νικίτα Κουρμπάνοβ (17 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ, από την οποία ήταν... clutch στο φινάλε και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο Ισπανός πόιντ γκαρντ ήταν επίσης και η πέτρα του σκανδάλου για το ανούσιο καυγαδάκι που στήθηκε 17'' πριν από τη λήξη, όταν κάτι είπε στον Χάνγκα και ακολούθησαν σπρωξίματα μεταξύ του Μπολομπόι, του Χάινς, του Χάνγκα και του Σεραφάν, δίχως όμως να γίνει κάτι παραπάνω.

Αυτή ήταν η 15η νίκη σε 20 αγώνες για την ΤΣΣΚΑ, που συνεχίζει την καταδίωξη της Φενέρμπαχτσε και της Ρεάλ Μαδρίτης και που παράλληλα δεν χάλασε την... επέτειο του Δημήτρη Ιτούδη, ο οποίος συμπλήρωσε 150 αγώνες στον πάγκο της ρωσικής ομάδας σε επίπεδο EuroLeague. Στην αντίπερα όχθη, ο Βίκτορ Κλαβέρ (17 πόντοι), και ο Κέβιν Σεραφάν 914 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Μπαρτσελόνα, η οποία έπεσε στο 11-9 και δεν κατάφερε να "πιάσει" τον Ολυμπιακό στην 5η θέση.

Ο MVP

Ο Νάντο Ντε Κολό θύμισε πάλι τον παλιό καλό Γάλλο "μπόμπερ"! Ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και πέτυχε 25 πόντους με 1/2 δίποντα, 7/10 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 32'39''. Όχι μόνο κουβάλησε στους ώμους του την ΤΣΣΚΑ σε όλο το παιχνίδι, αλλά έβαλε και ένα μεγάλο τρίποντο στο 35', που άλλαξε για τελευταία φορά το προβάδισμα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ήταν ίσως το πιο αμφίρροπο παιχνίδι που έχουμε δει φέτος σε ολόκληρη την διάρκειά του. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια συνολικά 22 φορές και το σκορ ήταν ισόπαλο άλλες οκτώ!

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - CSKA MOSCOW / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα από τα πιο συναρπαστικά και αμφίρροπα φετινά παιχνίδια έγινε στο Παλάου Μπλαουγκράνα, όπου η Μπαρτσελόνα και η ΤΣΣΚΑ μάλλον έσπασαν κάθε προηγούμενο ρεκόρ αλλαγών στο προβάδισμα. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα άλλαξε χέρια 18 φορές και άλλες 5 το σκορ ήταν ισόπαλο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να κάνει ένα ξέσπασμα και να ξεφύγει. Η Μπαρτσελόνα και η ΤΣΣΚΑ έμοιαζαν να είναι συνδεδεμένες με ένα... αόρατο σχοινί σε όλο το πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο καμία εκ των δύο δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από έξι πόντους, κι αυτή πολύ νωρίς, στο 5ο λεπτό, όταν η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε με 7-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ σχεδόν επί εννέα λεπτά και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ με διαφορά τριών πόντων (41-44). Έπειτα από ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο μισό, άρχισαν οι ανατροπές και τα μεγάλα σερί στο δεύτερο. Η Μπαρτσελόνα "έτρεξε" ένα σερί 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά και ξέφυγε με 51-46 στο 23', ανεβάζοντας μάλιστα την διαφορά ακόμα στο +9 στο 25' (59-50). Κάπου εκεί η πλήρως αποδιοργανωμένη (όπως έμοιαζε) ΤΣΣΚΑ αντέδρασε. Η ρωσική ομάδα έκλεισε την τρίτη περίοδο με σερί 10-0 στα τελευταία 3,5 λεπτά και με το πρώτο της προβάδισμα (61-63) μετά το 21' (44-46).

Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε με "θρίλερ". Ή, αν προτιμάτε, με αγώνα playoffs. Οι δύο ομάδες άρχισαν πάλι να ανταλλάσσουν το προβάδισμα, μέχρι που η ΤΣΣΚΑ έκανε το ξέσπασμα στο καλύτερο δυνατό timing. Με τον Ντε Κολό να επιστρέφει στο 35' στο παρκέ έπειτα από πεντάλεπτη απουσία λόγω μικροτραυματισμού, ο Γάλλος γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του χρόνου επίθεσης και έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ με 68-70. Ήταν η τελευταία φορά που άλλαξε το προβάδισμα στο παιχνίδι. Από το 34' έως το 39' η ΤΣΣΚΑ κράτησε την Μπαρτσελόνα χωρίς ούτε ένα καλάθι και ξέφυγε στο σκορ με 71-80 στο 39' με επιμέρους 3-10. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τον ένατο φετινό εντός έδρας αγώνα της Μπαρτσελόνα στην EuroLeague τον παρακολούθησαν 6.007 θεατές στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ρότσα, Ντιφαλά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-44, 61-63, 76-84.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 14 (6/8 δίποντα), Πάνγκος 5 (9 ασίστ), Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 7 (1), Χάνγκα 8 (1), Ερτέλ 5, Οριόλα 6, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 17 (1), Τόμιτς 3.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 25 (1/2 δίποντο, 7/10 τρίποντα), Μπόλομποϊ, Πίτερς 8 (2), Αντόνοβ, Ροντρίγκεθ 10 (7 ασίστ), Κλάιμπερν 8 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάκετ, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 17 (3), Χάινς 8, Χάντερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/36 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 17/26 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα..

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/34 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 10/14 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στο ΣΕΦ θα παίξει στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague η Μπαρτσελόνα, εκεί όπου θα τον περιμένει την επόμενη Πέμπτη (31/1, 21:00) ο Ολυμπιακός. Η ΤΣΣΚΑ, από την άλλη, θα υποδεχτεί στη Μόσχα την Μπουντούτσνοστ (1/2, 19:00).

Photo credits: Eurokinissi