Μπαρτσελόνα - Ζάλγκιρις 78-72: Ο Χάνγκα και η άμυνα λύγισαν τους Λιθουανούς

Ο Άνταμ Χάνγκα έκανε τα πάντα σε επίθεση και άμυνα στην τελευταία περίοδο και η Μπαρτσελόνα λύγισε την Ζάλγκιρις με 78-72.

Με την άμυνα ζει και πεθαίνει φέτος η Μπαρτσελόνα . Και όσο παίζει όπως στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με την Ζάλγκιρις , είναι πολύ δύσκολο να την νικήσει κάποιος. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς δέχτηκε μόνο δέκα πόντους στην τελευταία περίοδο, πέρασε χειροπέδες στην Ζάλγκιρις και την κατέβαλε με 78-72 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της EuroLeague , κάνοντας το 21-5 στις ιστορικές αναμετρήσεις των δύο ομάδων από το 2000 και ύστερα.

Ο Ανταμ Χάνγκα (14 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα, η οποία σημείωσε την 7η νίκη στους τελευταίους 9 αγώνες, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-9 και είχε με διψήφιο αριθμό πόντων και τους Σεραφάν (12), Ερτέλ (10), Οριόλα (10) και Τόμιτς (11). Οι Αρτούρας Μιλάκνις (17 πόντοι), Νέιτ Γουόλτερς (15 πόντοι) και Ααρον Γουάιτ (10 πόντοι) ξεχώρισαν από την Ζάλγκιρις, η οποία έπεσε στο 8-14 μετά την 5η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα και την 7η στους τελευταίους 8 αγώνες συνολικά.

ΟMVP

Ο Άνταμ Χάνγκα ήταν ο άνθρωπος που έκανε την διαφορά στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Με την ενέργειά του, την αυτοθυσία του, αλλά και τα μεγάλα καλάθια που πέτυχε. Ο Ούγγρος σμολ φόργουορντ έβαλε 14 πόντους με 4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 6/6 βολές, ενώ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 19'23''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Ισπανοί μετέφεραν το παιχνίδι κάτω από τα δύο καλάθια και έως ένα βαθμό ήταν λογική η μεγάλη διαφορά στις βολές (17/26 η Μπαρτσελόνα και 6/6 η Ζάλγκιρις). Οι Καταλανοί έκαναν επίσης και 10 λιγότερα φάουλ, 19 έναντι 29 των Λιθουανών, που έχασαν τον Μπράντον Ντέιβις με 5 και είχαν τους Μιλάκνις, Ουλανόβας με 4.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζάλγκιρις μπήκε στο Παλάου Μπλαουγκράνα αποφασισμένη να κάνει τη ζωή της Μπαρτσελόνα δύσκολη και το κατάφερε. Κι ας είχε προβλήματα όλο το βράδυ απέναντι στα (πιο) μεγάλα κορμιά των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν 28 από τους 45 πόντους τους στο πρώτο ημίχρονο μέσα από την ρακέτα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 4-9 στο 4' και με 15-16 στο 7', αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα άρχισε να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια και έκλεισε την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα (23-20). Η ουσία πάντως είναι ότι είχε πάρει πλέον τα ηνία της αναμέτρησης. Και δεν τα άφησε για πολλή ώρα από τα χέρια της. Η "μπλαουγκράνα" ξέφυγε με 45-36 στο 19' και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (48-38 στο 22'). Κάπου εκεί όμως άρχισαν τα λάθη και οι κακές επιλογές από τους γηπεδούχους. Και τα τρίποντα του Μιλάκνις.

Τρία τρίποντα έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λιθουανός σούτινγκ γκαρντ και η Ζάλγκιρις ισοφάρισε το σκορ στο 27' (56-56) και δύο λεπτά αργότερα πέρασε και μπροστά (60-62) για πρώτη φορά από το 7'! Στο 32' ο Γουόλτερς έκανε το σκορ 63-64, από εκεί και πέρα όμως -όταν το παιχνίδι σκλήρυνε πια υπέρμετρα- οι Λιθουανοί έπαθαν μπλακ-άουτ στην επίθεση. Η Μπαρτσελόνα πέτυχε έξι αναπάντητους πόντους (69-64 στο 34'), η Ζάλγκιρις έχασε εν συνεχεία δύο φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο και στο τέλος "καθάρισε" ο Χάνγκα. Ο Ούγγρος φόργουορντ πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 77-70 στο 39' και κάπου εκεί τελείωσε και η βενζίνη στο ντεπόζιτο των φιλοξενούμενων.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Παλάου Μπλαουγκράνα βρέθηκαν 5.416 θεατές σύμφωνα με την επίσημη καταμέτρηση της EuroLeague. Μεταξύ αυτών ήταν διάσπαρτοι εκατοντάδες Λιθουανοί, οι οποίοι κέρδισαν μάλιστα κατά κράτος τη μάχη του... θορύβου από τους Καταλανούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Πουκλ, Κορομηλάς, Κόλιενσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 45-38, 60-62, 78-72.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πάνγκος 5, Σίνγκλετον 6 (7 ριμπάουντ), Χάνγκα 14, Μπλάζιτς 2, Ερτέλ 10 (2), Οριόλα 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κούριτς 6, Κλαβέρ 2, Τόμιτς 11 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Τόμπσον, Γουόλτερς 15 (7 ασίστ), Γουόκαπ 4, Βέστερμαν, Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 17 (5/8 τρίποντα), Γουάιτ 10 (8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 2, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 8.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/39 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 17/26 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 21/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 6/6 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει η Μπαρτσελόνα (21/2, 22:00) στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague, η οποία θα διεξαχθεί σε δύο εβδομάδες από σήμερα. Μία ημέρα αργότερα (22/2, 20:00) η Ζάλγκιρις θα υποδεχτεί την Μπουντούτσνοστ.

Photo credits: Eurokinissi