Μπασκόνια - Μπουντούτσνοστ 82-62: Με... περίπατο στην 6η θέση

Η Μπασκόνια ξεπέρασε με ευκολία (82-62) το "εμπόδιο" της Μπουντούτσνοστ, πήρε την 3η διαδοχική της νίκη στην EuroLeague και παραμένει σε τροχιά playoffs.

H Μπασκόνια έπαιξε τόσο, όσο χρειαζόταν για να επικρατήσει εύκολα (82-62) της Μπουντούτσνοστ και να βελτιώσει το ρεκόρ στην EuroLeague της σε 14-12. Οι Βάσκοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Ματ Τζάνινγκ, Τορνίκε Σενγκέλια και Τζέισον Γκρέιντζερ, έπαιξαν τόσο, όσο χρειαζόταν για να πάρουν με άνεση τη νίκη και να βρεθούν στην 6η θέση της κατάταξης, καθώς έχουν το πλεονέκτημα απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Η Μπουντούτσνοστ από την πλευρά της υποχώρησε στο 6-20, καθώς έπειτα από ένα σημείο δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μπασκόνια, η οποία την επόμενη αγωνιστική θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Ο MVP

Ο Βενσάν Πουαριέ βάσει ranking (21) ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών, αλλά αυτός που είχε τη μεγαλύτερη συμβολή για να πάρει η Μπασκόνια τη νίκη ήταν ο Πατρίτσιο Γκαρίνο. Ο 26χρονος φόργουορντ σημείωσε 16 πόντους και ήταν ο παίκτης που στην τρίτη περίοδο άνοιξε την άμυνα της Μπουντούτσνοστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Βενσάν Πουαριέ μάζεψε 13 ριμπάουντ, επίδοση που είναι η καλύτερή του στην EuroLeague, ενώ τα φτωχά ποσοστά των φιλοξενούμενων σε τρίποντα (4/17) και βολές (8/16) τούς απέτρεψαν από το να φανούν ανταγωνιστικοί.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να περιμένουν 7 λεπτά για να πάρουν το προβάδισμα, αλλά τρέχοντας σερί 11-0 στο τελευταίο τρίλεπτο έκλεισαν την περίοδο στο +8 (23-15). Οι Σιλιντς και Τζόουνς στο 12' αύξησαν το σερί της ομάδας τους σε 15-0 (27-15), αλλά οι Κόουλ και Μπιτάντζε έδωσαν λύσεις στην Μπουντούτσνοστ, η οποία μείωσε σε 33-30 στο 18' και σε 39-34 στου δρόμου τα μισά.

Η Μπουντούτσνοστ δεν άφησε την Μπασκόνια να τρέξει στην τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Οι γηπεδούχοι είχαν 5/9 τρίποντα, χωρίς να εντυπωσιάσουν έφτασαν ως το +17 κι εντέλει έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +15 (64-49). Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις της νίκης στην τρίτη περίοδο και χρειάστηκαν μόλις ένα λεπτό στο τέταρτο δεκάλεπτο για να "κλειδώσουν" την επιτυχία τους. Οι Βάσκοι τρέχοντας σερί 9-0 ξέφυγαν με 73-49 στο 31', ενώ στον εναπομείναντα χρόνο φρόντισαν να μην απειληθούν κι εντέλει πήραν τη νίκη με 82-62.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι γηπεδούχοι είχαν την υποστήριξη 9.963 φίλων τους που βρέθηκαν στη Fernando Buesa Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Κορομηλάς, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-34, 64-49, 82-62

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): πενάβα, Βιλντόζα 8 (2), Γκονζάλεθ, Βόιτμαν 4 (10 ρμπάουντ), Σεντεκέρσκις 4, Χουέρτας 13 (1), Ντιόπ, Πουαριέ 8 (13 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (1), Γκαρίνο 16 (3), Σιλντς 12 (1), Χίλιαρντ 8 (1).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον, Κόουλ 17 (1), Κλαρκ Ε. 13 (1), Μπάροβιτς, Κλαρκ Κ. 9, Σέχοβιτς, Γκόρντιτς 6, Μπιτάντζερ 7 , Μπελ 8 (2), Γουίλιαμς 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 22/44 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 32-11 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 21/44 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/16 βολές, 25-5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (20/3, 21:00) στο ΟΑΚΑ και θα υποδεχθεί την Ρεάλ Μαδρίτης (22/3, 21:30). Η Μπουντούτσνοστ από την πλευρά της θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Φενέρμπαχτσε (19/3, 19:45) και με την Αναντολού Εφές στην Ποντγκόριτσα (21/3, 21:00).

Photo credits: Eurokinissi