ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπουντούτσνοστ - Μπαρτσελόνα 67-64: Τρίτωσε το καλό!

Η Μπουντούτσνοστ κατέβαλε την Μπαρτσελόνα με 67-64 και σημείωσε την 3η φετινή νίκη της στην EuroLeague, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς στην "Μοράτσα" (VIDEO).

Η Μπουντούτσνοστ έμοιαζε με σάκο του μποξ στο ξεκίνημα της σεζόν. Στην πορεία όμως η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζίκιτς αποδεικνύει ότι στην "Μοράτσα" λίγοι θα κάνουν... παρέλαση. Πλέον μπορεί να το επιβεβαιώσει και η Μπαρτσελόνα, το νέο θύμα των Μαυροβούνιων, οι οποίοι επικράτησαν με 67-64 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και σημείωσαν την τρίτη φετινή νίκη τους στην EuroLeague!

Ο Ερλ Κλαρκ (12 πόντοι), ο Νεμάνια Γκόρντιτς (12 πόντοι) και ο Ντανίλο Νίκολιτς (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπουντούτσνοστ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Εντουϊν Τζάκσον, κυρίως με την άμυνά του. Οι Ανταμ Χάνγκα (12 πόντοι) και Άντε Τόμιτς (10 πόντοι) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από πλευράς Μπαρτσελόνα, η οποία έμοιαζε να ελέγχει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το ξέσπασμα των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο.

Ο MVP

Ο Νεμάνια Γκόρντιτς μπηκε στο παρκέ της "Μοράτσα" στα τελευταία πέντε λεπτά και αποδείχθηκε ο πιο "clutch" παίκτης του γηπέδου. Η Μπαρτσελόνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 54-59 σε εκείνο το σημείο, ωστόσο ο διεθνής πόιντ γκαρντ πέτυχε αρχικά ένα τρίποντο, εν συνεχεία ισοφάρισε το σκορ με δίποντο (59-59) και στην επόμενη φάση πρόσθεσε και το τρίποντο που έκανε το σκορ 62-59, "τρέχοντας" επί της ουσίας μόνος του ένα σερί 8-0. Ο Γκόρντιτς τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 18'42''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Κι όμως, η Μπουντούσνοστ κερδίζει αγώνες και δίχως να βάλει... 20 τρίποντα! Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζίκιτς βρέθηκε σε κακό βράδυ πίσω από τα 6,75μ., καθώς είχε 7/24 τρίποντα συνολικά. Ωστόσο έβαλε όλα τα κρίσιμα στην τέταρτη περίοδο, έχοντας συνολικά 3/6.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων μετά τις 6 Δεκεμβρίου του 2000 δεν είχε καμία σχέση με εκείνες της σεζόν 2000/01, όταν η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει με σχετική ευκολία τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Η Μπουντούτσνοστ δεν άφησε ποτέ τη Μπαρτσελόνα να αισθανθεί άνετα στην "Μοράτσα" και το έκανε σαφές από το ξεκίνημα, κι ας είχε μόνο 3/14 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες αντάλλασσαν το προβάδισμα διαρκώς στο πρώτο 20λεπτο, με καμία εκ των δύο να μην μπορεί να δημιουργήσει διαφορά μεγαλύτερη από πέντε πόντους. Η πρώτη που το έκανε ήταν η Μπαρτσελόνα (31-37 στο 22'), αλλά δεν διήρκεσε πολύ.

Οι Καταλανοί διατήρησαν ένα προβάδισμα 2-6 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζίκιτς όχι μόνο δεν τους άφησε να ξεφύγουν, αλλά έκλεισε την τρίτη περίοδο και με το σκορ στα ίσια: 46-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπουντούτσνοστ έκανε την αντεπίθεσή της. Με το τρίποντο του Σουάντ Σέχοβιτς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (49-48 στο 31') για πρώτη φορά από το 16', ενώ πέντε σερί πόντοι από τον Γκόρντιτς και ένα λέι-απ του Τζάκσον έβαλαν για τα καλά σε θέση οδηγού την Μπουντούτσνοστ στο 39' (64-59). Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε βέβαια να αυτοκτονήσουν.

Στα 17'' ο Γκόρντιτς έκανε φάουλ πάνω στον Σίνγκλετον σε τρίποντο και αυτός έβαλε και τις τρεις βολές (65-64), ενώ στην επόμενη φάση ο Νίκολιτς έκανε ξεκάθαρα βήματα, τα οποία όμως δεν είδαν οι τρεις διαιτητές. Είδαν πάντως το φάουλ στον Τζάκσον, που πέτυχε δύο βολές στα 7,1'' και έκανε το σκορ 67-64. Η Μπουντούτσνοστ έκανε εν συνεχεία το φάουλ που μπορούσε να δώσει, δεν μάρκαρε όμως σωστά τον Χάνγκα στην τελευταία φάση. Το τρίποντο του Ούγγρου, πάντως, δεν βρήκε στόχο...

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν κατάμεστη ήταν η "Μοράτσα", καθώς 5.242 θεατές παρακολούθησαν την 7η εντός έδρας αναμέτρηση της Μπουντούτσνοστ στην EuroLeague, δημιουργώντας νέο ρεκόρ ομάδας στην φετινή διοργάνωση. Μέχρι πρότινος το ρεκόρ της Μπουντούτσνοστ ήταν οι 5.083 θεατές που παρακολούθησαν τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γκόντας, Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 31-33, 46-46, 67-64.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6, Σέχοβιτς Σουάντ 3, Κλαρκ 12, Μπάροβιτς, Κλαρκ Κ. 9, Σέχοβιτς Σεάντ 2, Γκόρντιτς 12 Ομιτς 6, Πόποβιτς 6, Νίκολιτς Ντ. 11.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 3, Πάνγκος 7, Σίνγκλετον 8 (10 ριμπάουντ), Χάνγκα 12, Μπλάζιτς,, Ερτέλ 9, Οριόλα 4, Κούριτς 8, Κλαβέρ 3, Τόμιτς 10.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 17/29 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 25 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 4 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/33 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 6/11 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στα Κανάρια Νησιά θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα η Μπουντούτσνοστ, προκειμένου να αντιμετωπίσει την Γκραν Κανάρια (14/12, 22:00) για την 12η αγωνιστική της EuroLeague. Το πρώτο "clasico" της χρονιάς έχει μπροστά της η Μπαρτσελόνα. Η καταλανική ομάδα θα αντιμετωπίσει την επόμενη Πέμπτη (13/12, 22:00) την Ρεάλ στην Μαδρίτη.

Photo credits: Eurokinissi