Μπουντούτσνοστ - Χίμκι 90-98: Εκτέλεση από τα 6,75μ.

Η Χίμκι έκλεισε το ματς με επιμέρους 12-2 στο "Μοράτσα" και νίκησε την Μπουντούτσνοστ 98-90, σπάζοντας το σερί των τριών νικών που είχαν εκεί μέσα οι Μαυροβούνιοι.

Το νικηφόρο σερί της Μπουντούτσνοστ στο "Μοράτσα" σταμάτησε στο 3-0. Υπεύθυνη για αυτό ήταν η Χίμκι , η οποία άλωσε την Ποντγκόριτσα έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι γεμάτο εναλλαγές προβαδίσματος, επικράτησε με 98-90 της ομάδας του Γιασμίν Ρέπεσα και σημείωσε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην EuroLeague στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Με αυτή τη νίκη η Χίμκι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-13 και εξακολουθεί να ελπίζει για πρόκριση στα playoffs, κάτι που οφείλει κυρίως στον Τζόρνταν Μίκι (25 πόντοι) και κατά δεύτερο λόγο στους Τσαρλς Τζένκινς (17 πόντοι), Μάλκολμ Τόμας (13 πόντοι) και Αντρέι Ζούμπκοβ (10 πόντοι). Οι Νόρις Κόουλ (20 πόντοι), Γκόγκα Μπιτάτζε (17 πόντοι), Εντουϊν Τζάκσον (12 πόντοι) και Τζέιμς Μπελ (11 πόντοι) ήταν οι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Μπουντούτσνοστ, η οποία έχει πλέον 6-16.

ΟMVP

Τα τρίποντα έκαναν την διαφορά στο τέλος, ωστόσο ο παίκτης που άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς έδρασε κυρίως κάτω από τα δύο καλάθια. Ο λόγος για τον Τζόρνταν Μίκι, ο οποίος πέτυχε 17 από τους 25 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Χίμκι. Ο Αμερικανός σέντερ είχε 7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε μόλις 19'32''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι επιχείρησε 22 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και μόνο 12 δίποντα! Εν τέλει, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23/35 δίποντα και 14/35 τρίποντα. Η ρωσική ομάδα είχε 4/13 σουτ πίσω από τα 6,75μ. στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και προ πάντων έβαλε το μεγαλύτερο της βραδιάς (ο Μάρκοβιτς συγκεκριμένα), αυτό της έδωσε μέχρι τέλους το προβάδισμα 45,5'' πριν από τη λήξη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπουντούτσνοστ κέρδισε κατά σειρά την Νταρουσάφακα, την Ρεάλ Μαδρίτης και την Γκραν Κανάρια στο γήπεδό της, κόντρα στην Χίμκι όμως φάνηκε εξ αρχής ότι θα είχε ακόμα πιο δύσκολο έργο. Η Χίμκι άρχισε να πυροβολεί από νωρίς πίσω από την γραμμή των 6,75μ., απ' όπου εκδήλωσε την συντριπτική πλειοψηφία των επιθέσεων της στο πρώτο ημίχρονο (22 από τα 32 σουτ για την ακρίβεια), με συνέπεια να μην αφήσει ποτέ τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Κάθε φορά που η ομάδα του Ρέπεσα προσπαθούσε να δημιουργήσει μία διαφορά, η Χίμκι είχε έτοιμη την απάντηση. Στο 4' η Μπουντούτσνοστ προηγήθηκε με 13-8 χάρις σε επιμέρους 13-3, αλλά η Χίμκι πήρε πάλι το προβάδισμα με σερί 0-8 (16-19) στο 8'. Τα 15 από τα 19 σουτ που επιχείρησε η ρωσική ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν έξω από την ρακέτα και σε αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο. Με την ομάδα του Μαυροβουνίου, δηλαδή, να προσπαθεί να σκοράρει μέσα από την ρακέτα και τους Ρώσους να πυροβολούν από μακριά.

Στο 17' οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 43-37, τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι. Οι Ρώσοι όμως απάντησαν αμέσως. Έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στον πόντο (46-45) και προετοίμασαν την... σκηνή για το θρίλερ του δεύτερου. Συνολικά 12 φορές άλλαξε χέρια το προβάδισμα στο "Μοράτσα" και άλλες 11 το σκορ ήταν ισόπαλο, μέχρι το τρίποντο του Στέφαν Μάρκοβιτς 45,5'' πριν από τη λήξη, που έκανε το σκορ 88-90. Η Μπουντούτσνοστ δεν έκανε τίποτα σωστό από εκεί και πέρα. Ο Τζάκσον υπέπεσε σε λάθος μετά την επαναφορά και στα 28'' ο Μίκι έβαλε γκολ-φάουλ, φέρνοντας ουσιαστικά αγκαλιά με τη νίκη την ομάδα του. Εν συνεχεία ο Κόουλ έκανε νέο λάθος και το καλάθι του Μποστ στα 13'' (88-95) έριξε τους τίτλους τέλος σε μία αναμέτρηση που έμοιαζε προορισμένη να έχει συναρπαστικό φινάλε και κρίθηκε με διαφορά οκτώ πόντων (με την Χίμκι να κάνει επιμέρους 2-11σε 45,5''), τη μεγαλύτερη διαφορά που πήρε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες όλο το βράδυ!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν γεμάτο από 4.756 θεατές ήταν το "Μοράτσα" για τον 12ο φετινό εντός έδρας αγώνα της Μπουντούτσνοστ στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Γκαρθία, Μόγκουλκοτς, Φριτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 46-45, 65-68, 90-98.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 12, Κόουλ 20 (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11 ασίστ), Σέχονβιτς Σουάντ 8 (2), Κλαρκ Ερλ 8 (2), Μπάροβιτς 4, Κλαρκ Κ. 4, Γκόρντιτς 6, Μπιτάτζε 17 (5/6 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπελ 11 (3).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Μποστ 10 (2), Κρόκερ 2, Βιάλτσεβ 6, Μάρκοβιτς 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μόνια 9 (3), Ζούμπκοβ 10, Τζένκινς 17 (5/8 τρίποντα), Τόμας 13 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίκι 25 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 23/38 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 14/15 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 23/35 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 10/12 βολές, 25 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, - κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στις 21 και 22 Φεβρουαρίου θα διεξαχθεί η 23η αγωνιστική λόγω διακοπής της EuroLeague για μια εβδομάδα. Η Μπουντούτσνοστ θα ταξιδέψει τότε στο Κάουνας, όπου θα αντιμετωπίσει την Ζάλγκιρις (22/2, 20:00). Η Χίμκι θα παίξει εκ νέου εκτός έδρας, αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ (22/2, 21:00), κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Photo credits: Eurokinissi