ΜΠΑΣΚΕΤ

Νταρουσάφακα - Μακάμπι 71-73: "Διπλό" από το -16 η ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη 73-71, σημειώνοντας για πρώτη φορά φέτος διαδοχικές νίκες στην EuroLeague (VIDEO).

Επί τρία και πλέον δεκάλεπτα η Μακάμπι έμοιαζε έτοιμη να υποστεί άλλη μία ήττα, την ένατη στην φετινή EuroLeague. Ένα... ονειρικό δεκάλεπτο, πάντως, ήταν αρκετό προκειμένου να την οδηγήσει ίσως στην μεγαλύτερη φετινή της νίκη. Αν όχι βάσει σπουδαιότητας, σίγουρα βάσει εξέλιξης, κι αυτό διότι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 16 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο για να καταβάλει την Νταρουσάφακα με 73-71.

Πέντε παίκτες, οι Γουίλμπεκιν (11), Ρέι (10), Ο'Μπράιαντ (12), Ντιμπαρτολομέο (13) και Μπλακ (10), σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από την Μακάμπι, η οποία σημείωσε διαδοχικές νίκες για πρώτη φορά φέτος στην EuroLeague. Στην αντίπερα όχθη, ο Μάικλ Ερικ (20 πόντοι) και ο νεοφερμένος Τόνι Ντάγκλας (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Νταρουσάφακα, η οποία μετράει πλέον 9 σερί ήττες στην EuroLeague.

Ο MVP

Ο Γιοβέλ Ζούσμαν ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής με το κόψιμο που έκανε στον Ρέι ΜακΚάλουμ, ωστόσο αυτός που έκανε την διαφορά στο τέλος ήταν ο παίκτης που τίμησε η τουρκική ομάδα λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα: ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Ο πρώην παίκτης της Νταρουσάφακα (2015-18) και οδηγός της στην κατάκτηση του περσινού EuroCup, πέτυχε 9 από τους 11 πόντους του στην τελευταία περίοδο, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου που έκανε το σκορ 68-73 στο 38'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μακάμπι ήταν μία από τις χειρότερες ομάδες της EuroLeague επί ημερών Σπάχια. Πλέον, δεν συμβαίνει το ίδιο και με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο στον πάγκο. Αυτό αποδείχθηκε εκ νέου στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Μακάμπι κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ, μάζεψε 13 παραπάνω συνολικά (46 έναντι 33) και είχε 13 επιθετικά. Οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες ήταν 21-7 υπέρ των Ισραηλινών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Αχμέτ Τσάκι είχε χρησιμοποιήσει ήδη 12 διαφορετικούς παίκτες σε 10 αγώνες στην αρχική πεντάδα της Νταρουσάφακα μέχρι σήμερα. Ο νεοφερμένος Τόνι Ντάγκλας έγινε ο 13ος και έμοιαζε να είναι και... γούρικος, μιας και η Νταρουσάφακα έλεγχε απόλυτα επί τρία δεκάλεπτα το ματς στην Φολκσβάγκεν Αρίνα, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να βάζει 10 από τους 14 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο. Με μπροστάρη τον Ντάγκλας και τον Ερικ σε εξαιρετικό βράδυ, λοιπόν, η τουρκική ομάδα άρχισε να "χτίζει" μία διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 24', όταν έκανε ένα σερί 9-0 και ξέφυγε με 51-38.

Η Νταρουσάφακα ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 16 πόντους στο 28' (61-45), μοιάζοντας έτοιμη να σπάσει το σερί των οκτώ ηττών. Όλα όμως ήρθαν τούμπα σε ένα δεκάλεπτο. Το τελευταίο. Μετά το τρίποντο του Πέινερς που έκανε το σκορ 65-51 στο 31' οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για τα επόμενα έξι λεπτά. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η Μακάμπι "έτρεξε" ένα επιμέρους 14-1, έριξε την διαφορά στον έναν πόντο (66-65 στο 36') και με το μομέντουμ όλο δικό της πια, προηγήθηκε με 68-73 στο 38', με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να ευστοχεί πίσω από τα 6,75μ. κόντρα στην ομάδα που οδήγησε στην κατάκτηση του περσινού Eurocup. Η Μακάμπι δεν σκόραρε ξανά, αλλά έβγαλε την πιο κρίσιμη άμυνα του αγώνα, όταν ο Ζούσμαν έκοψε τον ΜακΚάλουμ σε λέι-απ στα 3''.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ως συνήθως λιγοστός ήταν ο κόσμος στην Φολκσβάγκεν Αρίνα, όπου βρέθηκαν 1.922 θεατές για τον αγώνα της Νταρουσάφακα με την Μακάμπι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Βικλίτσκι, Φριτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσάκι): ΜακΚάλουμ 8, Κοσούτ 4, Ντεμίρ, Κιντ 2, Οζντεμίρογλου 4, Σαβάς 2, Μπράουν 9, Ντάγκλας 14 (6 ασίστ), Πέινερς 5, Ντίμπλερ 3, Ερικ 20 (6 ριμπάουντ, 3 τάπες).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 10, Γουίλμπεκιν 11, Ο'Μπράιαντ 12 (14 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 3, Ρολ 8, Κέιν 4 (8 ριμπάουντ), Τάιους, Ντιμπαρτολομέο 13 (3/3 τρίποντα), Κοέν, Μπλακ 10 (8 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 20/49 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 16/21 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 8 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 19/49 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 5/8 βολές, 46 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 κοψίματα, 13 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα η Νταρουσάφακα θα παίξει στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (14/12, 21:30) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μακάμπι, από τη μεριά της, θα υποδεχτεί στο Τελ Αβίβ μία ημέρα νωρίτερα (13/12, 21:05) την Μπασκόνια.

Photo credits: Eurokinissi