Νταρουσάφακα - Ρεάλ Μαδρίτης 82-86: Με την ψυχή στο στόμα

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÖÁÉÍÁË 4 / ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / FINAL 4 / SEMIFINAL / CSKA MOSCOW - REAL MADRID (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε με την... φωτιά, αλλά δεν "κάηκε", καθώς σταμάτησε την αντεπίθεση της Νταρουσάφακα και έφυγε νικήτρια (86-82) από την Πόλη. (VIDEO).

Η Νταρουσάφακα "άγγιξε" μία μεγάλη ανατροπή, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε όρθια και με 4/4 βολές από τους Γκουστάβο Αγιόν και Έντι Ταβάρες έφυγε νικήτρια με 86-82 από την Κωνσταντινούπολη. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βελτίωσε το ρεκόρ της σε 17-4 και παρέμεινε μόνη στην 2η θέση της κατάταξης της EuroLeague, ενώ η Νταρουσάφακα υποχώρησε στο 3-17.

Ο MVP

Ο Άντονι Ράντολφ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος) ήταν ο κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων, ενώ στο φινάλε της αναμέτρησης υποχρέωσε τον Τόνι Ντάγκλας να υποπέσει σε λάθος, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η Ρεάλ να πάρει τη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Τόνι Ντάγκλας (27 πόντοι. 3/4 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) ήταν εντυπωσιακός για τους γηπεδούχους, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για να πάρουν τη νίκη. Ο Αμερικανός γκαρντ μάλιστα με τρίποντο από τα 8 μέτρα ισοφάρισε σε 82-82, αλλά με το σκορ να είναι στο 82-84 "τράκαρε" (39:55) πάνω στον Άντονι Ράντολφ και η κατοχή της μπάλας πέρασε στη Ρεάλ. Επίσης, οι γηπεδούχοι στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν 10/17 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι 0/9.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν εντυπωσίασε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά φρόντισε σε σημαντική διάρκειά του να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο Ράντολφ σημείωσε τους μισούς από τους 18 πόντους της ομάδας του στην α' περίοδο οδηγόωντας στο +7 (16-23, 10' ).

Οι Πρέπελιτς και Τόμπκινς στην δεύτερη περίοδο πήραν την σκυτάλη από τον Ράντολφ και "τιμώρησαν" την επιλογή των γηπεδούχων να δώσουν τα μακρινά σουτ στους Μαδριλένους. Ο Ντάγκλας - σημείωσε 15 πόντους σε 15:21 στο πρώτο ημίχρονο - έδωσε αρκετές λύσεις στην Νταρουσάφακα, η οποία μείωσε σε 36-43 στο 17', αλλά το σύνολο του Πάμπλο Λάσο απάντησε για το 38-53 (20').

Η "Βασίλλισσα "στο 22΄βρέθηκε στο +16 (41-57), αλλά δεν... κλείδωσε το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ως το 20' είχαν 2/8 τρίποντα, άρχισαν να βρίσκουν λύσεις πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, αλλά η Ρεάλ τούς κράτησε σε διψήφια απόσταση. Η Νταρουσάφακα, όμως, τρέχοντας σερί από το 29' (58-72) ως το 33 (66-72) μείωσε σε 66-72. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς οι Οζντεμίρλογλου, Έβανς και ιΜπαϊγκούλ ευστοχώντας σε μακρινά σουτ οδήγησαν την ομάδα τους στο -1 (79-80). Ο Αγιόν είχε 2/2 βολές, αλλά ο Ντάγκλας στο 39:42 "πυροβόλησε" από τα 8 μέτρα για το 82-82. Ο Ταβάρες 17 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη έμεινε ψύχραιμος από την γραμμή της "φιλανθρωπίας" (82-84), ενώ στη συνέχεια ο Ντάγκλας έχασε την μπάλα έπειτα από καλή άμυνα του Ράντολφ και η Ρεάλ πήρε εντέλει τη νίκη με 86-82.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι γηπεδούχοι είχαν την υποστήριξη 3.051 φιλάθλων, εκ των οποίος ένας φορούσε τη φανέλα της ποδοσφαιρικής ομάδας της Μπαρτσελόνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Κορομηλάς, Αμπρόσοβ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 38-53, 59-72, 82-86

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Σελτσούκ): Οζμιζράκ 11 (3), Ακάι 2, Μπαιγκούλ 5 (1), Ντεμίρ, Κιντ 3, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 3, Ντάγκλας 27 (6), Πέινερς 7 (6 ριμπάουντ), Ντίμπλερ , Έβανς 18 (2), Έρικ 4.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 15 (1), Καμπάσο 9 (1), Αγιόν 5, Κάρολ 12 (1), Ταβάρες 2 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 3 (1), Ντεκ 6, Πρέπελιτς 10 (1), Τόμπκινς 15 (2), Τέιλορ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 15/38 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 16/18 βολές, 27-5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 5 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 23/40 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 16/23 βολές, 29-9 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτης στην 22η "στροφή" της EuroLeague θα αντιμετωπίσει στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ (8/2, 19:00), ενώ η Νταρουσάφακα θα παίξει στο Μιλάνο με την Αρμάνι (8/2, 21:45).

Photo credits: Eurokinissi