Ρεάλ - Αρμάνι 92-89: Η "βασίλισσα" κατέβαλε τον... Τζέιμς

Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε 35 πόντους στη Μαδρίτη, αλλά η Ρεάλ επέστρεψε από το -18, κατέβαλε την Αρμάνι με 92-89 και έκανε το... δώρο που ήθελαν οι δύο ελληνικές ομάδες (VIDEO).

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να χαλάσει την βραδιά στις δύο ελληνικές ομάδες. Η Ρεάλ είχε όμως απλά περισσότερες λύσεις. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο έκανε την ανατροπή της βραδιάς και νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο 92-89, παραμένοντας στην 2η θέση της EuroLeague (μαζί με την ΤΣΣΚΑ) μετά το πέρας της 27ης αγωνιστικής με ρεκόρ 21-6.

Η Ρεάλ έκανε παράλληλα και το δώρο που ήθελαν ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός, υποχρεώνοντας την Αρμάνι στην 2η ήττα στους τελευταίους τρεις αγώνες και στην 13η σε 27 αγώνες. Ο Σέρχιο Γιουλ (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ρεάλ, η οποία μάζεψε 13 επιθετικά ριμπάουντ και έβαλε 22 πόντους από αυτά, έναντι μόλις 9 της Αρμάνι, από την οποία ξεχώρισαν οι Μάικ Τζέιμς (35), Νεμάνια Νέντοβιτς (16) και Τζέιμς Νάναλι (16).

Ο MVP

Η.. ομάδα ήταν ο MVP στην Μαδρίτη. Η Ρεάλ πήρε πόντους και από τους 12 παίκτες που αγωνίστηκαν, από τον Κοζέρ (2) και τον Ντεκ (2) μέχρι τον Σέρχιο Γιουλ (14) και φυσικά τον Φελίπε Ρέγιες, ο οποίος συμπλήρωσε 342 αγώνες στην EuroLeague το ίδιο βράδυ και έγινε ο ρέκορντμαν στην σύγχρονη ιστορία της διοργάνωσης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ώρες ώρες όλη η Αρμάνι. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 17 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές στην πρώτη περίοδο και τελείωσε το παιχνίδι δημιουργώντας ατομικά ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague σε πόντους (35) και δείκτη αξιολόγησης (37). Ο Τζέιμς είχε συνολικά 7/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 λάθη σε 36'48''.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι έκανε το "τέλειο" δεκάλεπτο στην Μαδρίτη. Δυστυχώς για αυτήν, πάντως, ήταν το πρώτο. Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι μπήκε φουριόζα στο Βιζίνκ Σέντερ, έβαλε 20 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, έκλεισε το δεκάλεπτο με +14 (19-33) και ξέφυγε ακόμα και με +18 στο 12' (22-40), έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 11/15 δίποντα και 5/5 τρίποντα! Νομοτελειακά, βέβαια, δεν θα μπορούσε να σουτάρει έτσι όλο το βράδυ. Ούτε φυσικά ο Μάικ Τζέιμς θα μπορούσε να πετύχει 68 πόντους στο ματς, κι ας είχε 17 στα πρώτα 9' της αναμέτρησης!

EUROKINISSI

Η Ρεάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε την ψαλίδα μέχρι το ημίχρονο (50-56) και στο τρίτο δεκάλεπτο αποφάσισε να παίξει και άμυνα. Η "βασίλισσα" μπήκε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης με επιμέρους 12-4, προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό στο 24' (62-60) και είχε τον έλεγχο του αγώνα από εκεί και πέρα, παρότι δεν μπόρεσε ποτέ να αποσπαστεί περισσότερο από το +8 στο 29' (73-65). Η Αρμάνι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 1-10 (και το προβάδισμα με 74-75), αλλά στο τέταρτο η Ρεάλ ξέφυγε εκ νέου με 92-84 στο 38' και άντεξε έως τέλους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Βίζινκ Σέντερ βρέθηκαν 8.978 θεατές για το 14ο και προτελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Κορομηλάς, Μάντιλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-33, 50-56, 74-75, 92-89.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 13, Φερνάντεθ 9, Καμπάσο 7, Ρέγιες 4, Αγιόν 11 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Κάρολ 7, Ταβάρες 9 (9 ριμπάουντ), Γιουλ 14 (1/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Ντεκ 2, Τόμπκινς 9, Τέιλορ 5.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 35 (7/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 λάθη), Μίτσοβ 8, Ταρτσέβσκι 7, Νέντοβιτς 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κουζμίνσκας 7, Νάναλι 16 (4/6 τρίποντα), Μπρουκς, Τζέρελς, Όμιτς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 25/516 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ρεάλ θα μεταβεί στην Βιτόρια για να αντιμετωπίσει την Μπασκόνια (22/3, 21:30) στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague. Στο παιχνίδι που θα κλείσει την τελευταία "διαβολοβδομάδα" της χρονιάς (22/3, 21:45), η Αρμάνι θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό.

Photo credits: Eurokinissi