Ρεάλ Μαδρίτης - Άλμπα 85-71: Θυμήθηκε ότι είναι Βασίλισσα

EUROKINISSI

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε "σπίτι" της μετά από τρία εκτός έδρας ματς και ισάριθμες ήττες, επιστρέφοντας και στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε 85-71 της Άλμπα Βερολίνου.

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες μακριά από τη Μαδρίτη, η Ρεάλ επανήλθε στην έδρα της, μαζί και στην κανονικότητα, κερδίζοντας την Άλμπα Βερολίνου (85-71). Οι Γιουλ και Καμπάσο βοήθησαν πολύ στο δημιουργικό κομμάτι, ο Ταβάρες καθάριζε κάθε φάση στο low post και έτσι η Ρεάλ πήρε την τρίτη της φετινή νίκη, αφήνοντας τους Γερμανούς στο 1-5.

O MVP

Ο Σέρχιο Γιουλ είχε ηγετική παρουσία κι αυτό γιατί φώναξε "παρών" όταν η ομάδα του τον χρειάστηκε. Πέτυχε 12 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ σε μόλις 14'24'' συμμετοχής, ενώ είχε καθοριστική συμβολή όταν η Άλμπα γύρισε το ματς και οι Μαδριλένοι είχαν "κολλήσει" ψάχνοντας τρόπο να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ. Αξίζει βέβαια να σημειωθεί και η πληθωρική παρουσία του Ταβάρες στη ρακέτα, με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Ρεάλ μοίρασε 22 ασίστ,με τις 14 εξ αυτών να δίνονται από τα χέρια των Καμπάσο (8) και Γιουλ (6). Παρά τον μεγάλο αριθμό που είχαν στις τελικές πάσες οι Μαδριλένοι πάντως, υπέπεσαν και σε 16 λάθη, κάτι που εξηγεί και και το κακό τους διάστημα στην τρίτη περίοδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με 10 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο και με τρομερή ευστοχία πίσω από τα 6,75 μέτρα (5/7 τρίποντα), η Ρεάλ έδειξε τις άγριες διαθέσεις της από την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με το σκορ στο 30-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χέρμανσον να δίνει επιθετικές λύσεις (έφτασε τους 10 πόντους) και την μπάλα να περνά στο low post, η Άλμπα κατάφερε να βρει σκορ και να δώσει σημάδια ζωής μειώνοντας στους 10 πόντους (39-29), 2'15'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα, με 7-0 των γηπεδούχων σε 1'36'' πριν την ολοκλήρωσή του, σερί που επισφραγίστηκε με buzzer beater τρίποντο του Μακάι, οι Γερμανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο -4 (42-38).

Η Άλμπα συνέχισε με την ίδια ορμή και στο δεύτερο μέρος, φέρνοντας μάλιστα το ματς στα ίσα (53-53) για πρώτη φορά με ένα ξέσπασμα των Σίκμα, Σίβα και Κάβανο. Μάλιστα, η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 28', με τους Γερμανούς να περνούν μπροστά (53-55) και τη Ρεάλ να βρίσκεται προς στιγμήν με την πλάτη στον τοίχο. Ο Σέρχιο Γιουλ αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με ηγετική παρουσία σε σκοράρισμα και δημιουργία (με συνεχόμενους πόντους και ασίστ) έδωσε ξανά τα ηνία στους Μαδριλένους, που μέσα σε λιγότερα από 4' στην τελευταία περίοδο ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (71-61). Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος του ματς, τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί για τους γηπεδούχους, ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, με τη Ρεάλ να κλείνει ξεκούραστα το ματς με διαφορά 14 πόντων (85-71)

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο "Wiznik Center" βρέθηκαν 10.289 φίλοι της Ρεάλ και είδαν την ομάδα τους να έχει εύκολο έργο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Σίλβα, Βικλίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-18, 42-38, 56-55, 85-71.

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 7, Ράντολφ 12 (2), Φερνάντεθ 3 (4 ασίστ), Καμπάσι 8 (8 ασίστ), Λαπροβίτολα 2, Ντεκ 6 (6/8 βολές), Γκαρούμπα 12 (5/5 δίποντα, 2/4 βολές), Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Μίκι 3 (1), Τέιλορ 6 (1).

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Μέισον 10 (2), Σίβα 10 (2), Γκιφάι 1 (0/3 δίποντα, 5 λάθη), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1/4 τρίποντα), Χέρμανσον 13 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Όγκμπε, Γκεντράιτις 9 (1/5 τρίποντα), Τίμα 10, Κάβανο 5 (1), Νόκο 2 (6 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ: 22/32 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 20/29 βολές, 30 ριμπάουντ (24+6), 22 ασίστ, 13 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά - Άλμπα: είχαν 20/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 7/12 βολές, 31 ριμπάουντ (22+9), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ρεάλ ταξιδεύει στο Βελιγράδι για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα (7/1, 20:00), ενώ η Άλμπα θα δώσει νέο εκτός έδρας ματς, αυτή τη φορά στο Ισραήλ με τη Μακάμπι (7/1, 21:05).

Photo Credits: Eurokinissi