Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι 86-85: Ο Μίκι την κράτησε, ο Κάρολ τη λύτρωσε

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - REAL MADRID (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε τη Μακάμπι (86-85) χάρη στο τρίποντο του Τζέισι Κάρολ και πήρε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση. Δεύτερη ήττα για τη Μακάμπι που ήταν μπροστά 10'' πριν τη λήξη χάρη στον σπουδαίο Γουίλμπεκιν.

Σε ένα πραγματικό "θρίλερ" με 13 ισοπαλίες και δραματικό φινάλε με μεγάλα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε το "δολοφονικό" σουτ του Τζέι Σι Κάρολ για να κερδίσει τη Μακάμπι (86-85).

Το σουτ του έμπειρου φοργουορντ 2,4'' πριν τη λήξη του αγώνα έδωσε τη δεύτερη νίκη στους Μαδριλένους, οι οποίοι μέχρι εκείνο το σημείο βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο μετά το σουτ του Γουίλμπεκιν (22 πόντους) που εδωσε προβάδισμα στους Ισραηλινούς με 10'' στο ρολόι για την ολοκλήρωση του ματς. Να σημειωθεί μάλιστα ότι στο τρίποντο του Κάρολ ήρθε και το μοναδικό προβάδισμα των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο!

O MVP

Δεν χωρά αμφιβολία ότι ο Τζέισι Κάρολ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής βάσει της εξέλιξης του αγώνα. Πέτυχε 14 ποντους με 4/7 τρίποντα και τέταρτο το νικητήριο που έδωσε τη δεύτερη νίκη στην ομάδα του. Παρ' όλα αυτά, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την "πληθωρική" εμφάνιση του Μίκι που ηγήθηκε της προσπάθειας των γηπεδούχων με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 20''!

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Μίκι και Μπράιαντ προσέφεραν ένα ξεχωριστό στοιχείο στο ματς και μαζί ώθησαν τις ομάδες τους στο πρώτο ημίχρονο. Αμφότεροι έγιναν διψήφιοι σε λιγότερα από 10', ενώ μέχρι να γίνουν διψήφιοι ήταν οι μόνοι που σκόραραν για τις ομάδες τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι βρήκε ένα γρήγορο προβάδισμα με 5 πόντους του Γουίλμπεκιν (7-3) στο 3', ωστόσο οι Μαδριλένοι απάντησαν με πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας και παραδειγματική ευστοχία πίσω από τα 6,75μ. Με 4/6 τρίποντα, με 6 ασίστ και με τους Ράντολφ και Φερνάντεθ να οδηγούν την ομάδα τους (από 6 πόντους), η Ρεάλ πήρε τα ηνία με 20-15 στο 8'. Ένα σερί 7-0 των φιλοξενούμενων ωστόσο με οδηγό τον Γουίλμπεκιν (8 πόντους) έφερε τη Μακάμπι ξανά μπροστά (20-22).

Η είσοδος του Τζόρνταν Μίκι άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα, με τον σέντερ της Ρεάλ να πετυχαίνει 10 σερί πόντους (και 8 ριμπάουντ) για τους Μαδριλένους μέσα 3'35'' και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (37-32) στο 15'. Από τη Μακάμπι, ίδιο αντίστοιχο ρόλο είχε ο Μπράιαντ. Πέτυχε 11 πόντους σε 7'51'' και κράτησε τους Ισραηλινούς στο ματς. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, είχαν 11 ασίστ στο πρώτο μέρος (έναντι των μόλις 4 της Μακάμπι), είχαν 7/12 τρίποντα, ενώ είχαν και "πολυφωνία" στην επίθεση. Είναι ενδεικτικό ότι στο τέλος του ημιχρόνου (50-44) είχαν σκοράρει και οι 10 παίκτες που πάτησαν στο παρκέ.

Ό,τι έκανε στο πρώτο μέρος η Ρεάλ, ξέχασε να το κάνει στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ήταν άστοχη, με κακές επιθέσεις και βιαστικές επιλογές μένοντας χωρίς καλάθι για 4'18''. Αντίθετα, η Μακάμπι έσφιξε την άμυνά της και με ένα 12-0 κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει προβάδισμα στο 24' (50-56). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί (13-2 επιμέρους) και πήραν νέο προβάδισμα με 63-58 στο 27', με οδηγό τον Ράντολφ που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους (έφτασε τους 11 σε εκείνο το σημείο). Το τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, μετά από δύο ανατροπές, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χάρη στους τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Κοέν (65-65).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες είχαν συνεχόμενες ισοπαλίες , η Μακάμπι είδε τον Γουίλμπεκιν να την παίρνει στις πλάτες του (έφτασε τους; 18 πόντους) και να της δίνει συνεχόμενες φορές το προβάδισμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν κάθε φορά απάντηση.

Στο τελευταίο λεπτό, ο Γουίλμπεκιν με ένα μεγάλο καλάθι έβαλε μπροστά τη Μακάμπι (83-85) 10'' πριν τη λήξη, ωστόσο ο Κάρολ με τρίποντο έδωσε τη νίκη στη Ρέαλ (86-85)!

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Όμορφη ατμόσφαιρα στο "Wiznik Center" από τους 9.738 Μαδριλένους που βρέθηκαν στις εξέδρες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Πατέρνικο, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 50-44, 65-65, 86-85.

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 7 (1), Ράντολφ 11 (1), Φερνάντεθ 6 (2), Καμπάσο 10 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεκ 8, Κάρολ 14 (4), Ταβάρες 2 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 6 (1), Μίκι 16 (11 ριμπάουντ), Τέιλορ 6 (2).

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1), Γουίλμπεκιν 22 (4/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Έισι 3 (1), Χάντερ 6, Ντόρσεϊ 5, Ντιμπαρτολομέο 15 (3), Γουόλτερς 7 (1), Τζ. Κοέν 7 (1), Μπλακ 5, Ζούσμαν.

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ: 16/35 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 18 επιθετικά ), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι: 22/37 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά ), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ θα δώσει το πρώτο της εκτός έδρας παιχνίδι στο Κάουνας με τη Ζαλγκίρις (17/10), ενώ η Μακάμπι θα παίξει για πρώτη φορά φέτος στο Τελ Αβίβ όπου θα υποδεχτεί τον Ερυθρό Αστέρα (17/10).

Photo Credits: Eurokinissi