ΜΠΑΣΚΕΤ

Χίμκι - Γκραν Κανάρια 87-72: Άνοιξε λογαριασμό η ομάδα του Μπαρτζώκα

Η Χίμκι έκανε ό,τι ήθελε την Γκραν Κανάρια, την οποία νίκησε με 87-72 και άνοιξε λογαριασμό στη φετινή EuroLeague. (VIDEO).

H Χίμκι άργησε, αλλά τα κατάφερε, καθώς στην 5η "στροφή" της EuroLeague επικράτησε με 87-72 της Γκραν Κανάρια και πήρε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση της φετινής σεζόν. Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Γκραν Κανάρια, την οποία "έπιασε" στο 1-4.

Ο MVP

Ο Αλεξέι Σβεντ από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε πως είχε... κέφια. Ο 30χρονος σούπερ σταρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα σε 15΄ συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε 16 πόντους (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), έδωσε 5 ασίστ, πήρε 1 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο, υπέπεσε σε 2 λάθη και "αγκάλιασε" τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης. Ο Αλεξέι Σβεν εντέλει ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 24 πόντους (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/4 βολές), 7 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 6 λάθη, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι σούταρε περισσότερα τρίποντα (33) από δίποντα (32), ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της υπέπεσαν μόλις σε 3 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ομάδες στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά τρέχοντα σερί 9-0 η Χίμκι ξέφυγε με 25-16 στο 9', αλλά η Γκραν Κανάρια μείωσε σε 25-21 στο 10'. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκαν εύκολους πόντους από τα 4 κλεψίματα που έκαναν και αν δεν επέμεναν τόσο πολύ στα σουτ τριών πόντων (3/11), θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί με μεγαλύτερη διαφορά. Ο Μάρκοβιτς στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου "ισορρόπησε" το παιχνίδι της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία συνεχίζοντας να έχει για αιχμή του δόρατός τους Σβεντ και Κρόκερ ξέφυγε με 37-26 (15'). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσαν τα ποσοστά τους πίσω από την γραμμή του τριπόντου - στην δεύτερη περίοδο είχαν 5/8 τρίποντα- και η Χίμκι έφτασε ως το +17 (47-30, 18'), ενώ στου δρόμου τα μισά προηγείτο με 49-33.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου υπέπεσαν σε 5 λάθη - στο πρώτο ημίχρονο είχαν κάνει μόλις 3 - αλλά η Γκραν Κανάρια δεν κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Η Χίμκι μάλσιτα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +24 (77-53) μετατρέποντας τον χαρακτήρα της τέταρτης περιόδου σε διαδικαστικό. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι διατήρησαν τους φιλοξενούμενούς τους σε απόσταση ευκολία κι έφτασαν άνετα στη νίκη, καθώς το μόνο που κατάφερε η Γκραν Κανάρια ήταν να μειώσει χωρίς, όμως, να απειλήσει.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Mytishchi Arena δεν ήταν γεμάτη, αλλά οι 4.921 φίλοι της Χίμκι που βρέθηκαν σε αυτή, δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα και είδαν την ομάδα τους να επικρατεί με άνεση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Μογκούλκοτς, Ντιφαλά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 49-33, 77-53, 87-72

ΧΙΜΚΙ (ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ): Σβεντ 24 (5/12 τρίποντα, 7 ασίστ, 6 λάθη), Μποστ 7 (1), Κρόκερ17 (3), Βιάλτσεφ, Ζαΐτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Γκιλ 15 (2), Γκουμπάνοβ, Τζένκινς 10 (2), Τόμας 6, Μίκι 6.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (ΜΑΛΔΟΝΑΔΟ): Όλιβερ 2, Χάνα 6 (1), Έρικσον 8 (2), Μπάλβιν 6, Μπάεζ 5 (1), Πασέτσνικς 9 (9 ριμπάουντ), Παουλί 8, Ραμπασέδα 2, Έβανς 5, Στρόμπερι 9, Φίσερ 7, Τιλί 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 21/32 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 6/9 βολές, 17-7 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Γκραν Κανάρια: 18/35 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 18/24 βολές, 22-11 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 17 λάθη, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Χίμκι στην 6η "στροφή" της EuroLeague θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα (9/11, 19:00), ενώ η Γκραν Κανάρια θα φιλοξενήσει την Αναντολού Εφές (8/11, 22:45).